Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

3pm
42
32
Mountain View
@
Springfield

7pm
64
65
North Salem
@
McMinnville

6:30pm
48
64
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Nelson

Moda Center, Portland

Barlow Trail Tournament


TBD
48
61
Thurston
@
Benson

Barlow Trail Tournament
N
Barlow High School
3pm
51
46
Tualatin
@
Barlow

Barlow Trail Tournament
Sam Barlow High School

Capitol City Classic

4pm
61
82
Crescent Valley
@
Roosevelt

Capitol City Classic
N
Willamette University
7pm
34
63
South Salem
@
Beaverton

Capitol City Classic
N
Willamette University
8:30pm
78
68
Cane Ridge (TN)
@
Lincoln

Capitol City Classic
N
Willamette University

Iolani Nike Elite Tourney

11am
36
80
Kalaheo (HI)
@
Central Catholic

Iolani Nike Elite Tourney
N
Iolani High School
2pm
102
36
West Linn
@
Damien (HI)

Iolani Nike Elite Tourney
N
Iolani HS

Lakeridge Tournament

2pm
53
46
Centennial
@
Lakeridge

Lakeridge Tournament
Lakeridge High School
4pm
44
73
Canby
@
North Medford

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge High School
6pm
50
51
Sunset
@
McDaniel

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS
Noon
62
66
Southridge
@
Clackamas

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS

Shamrock Slam

2pm
55
32
Sprague
@
Parkrose

Shamrock Slam
N
Sheldon High School
5:30pm
56
58
Marist Catholic
@
Sheldon

Shamrock Slam
Sheldon HS
3:45pm
46
48
Roseburg
@
Franklin

Shamrock Slam
N
Sheldon HS

Tarkanian Classic

8pm
64
57
Legacy (TX)
@
Grant

Tarkanian Classic
N
Coronado HS

The Hardwood Invite

Noon
65
28
South Medford
@
Nathan Hale (WA)

The Hardwood Invite
N
Auburn High School
7pm
73
25
Auburn (WA)
@
Westview

The Hardwood Invite
N
Auburn High School

Woodburn Tournament

5:30pm
45
67
McKay
@
Dallas

Woodburn Tournament
N
Woodburn High School

Non-League

5:30pm
57
46
Clarkston (WA)
@
Pendleton

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS

5:30pm
53
67
Redmond
@
Marshfield

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
Marshfield High School
10:45am
53
33
Junction City
@
North Bend

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
N
Marshfield High School
2:15pm
69
53
Philomath
@
Crook County

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
N
Marshfield High School

Woodburn Tournament

7pm
54
61
The Dalles
@
Woodburn

Woodburn Tournament
Woodburn High School

Non-League

12:30pm
82
49
Baker
@
Klamath Union

12:30pm
29
63
Ontario
@
Mazama

5:30pm
C
X
L
McLoughlin
@
Riverside

Broadcast Coverage
1pm
C
X
L
Baker [JV]
@
Pine Eagle

Bulldog Invitational

5pm
58
64
Siuslaw
@
Creswell

Bulldog Invitational
Creswell High School

Dayton Basketball Tournament

4pm
57
47
Willamina
@
Molalla

Dayton Basketball Tournament
N
Dayton High School
5:30pm
51
46
Tillamook
@
Estacada

Dayton Basketball Tournament
N
Dayton High School OT

Douglas Holiday Crossover Tournament

1:30pm
47
46
St. Mary's, Medford
@
Phoenix

Douglas Holiday Crossover Tournament
N
Douglas High School
4:30pm
47
56
North Valley
@
South Umpqua

Douglas Holiday Crossover Tournament
N
Douglas High School New Gym

Seaside Holiday Classic

1:30pm
68
73
Astoria
@
Madras

Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School 2OT
4:30pm
46
41
Corbett
@
Seaside

Seaside Holiday Classic
Seaside High School
4:30pm
53
72
Newport
@
Cottage Grove

Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS

10:45am
69
51
Cascade Christian
@
Hidden Valley

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
N
New Marshfield Junior High

Non-League

2pm
42
46
Rainier
@
Catlin Gabel

9:30am
40
57
King's Way (WA)
@
De La Salle North Catholic

N
Moda Center, Portland

Boomer Bash

5pm
49
61
La Pine
@
Toledo

Boomer Bash
Toledo HS

Bulldog Invitational

12:30pm
44
62
Sutherlin
@
Monroe

Bulldog Invitational
N
Creswell High School

Dayton Basketball Tournament

1pm
38
51
Taft
@
Clatskanie

Dayton Basketball Tournament
N
Taft 7-12
7pm
55
64
Santiam Christian
@
Dayton

Dayton Basketball Tournament
Dayton High School

Douglas Holiday Crossover Tournament

10:30am
31
74
Reedsport
@
Pleasant Hill

Douglas Holiday Crossover Tournament
N
Douglas High School
7:30pm
35
61
Days Creek
@
Douglas

Douglas Holiday Crossover Tournament
Douglas High School

Helix Tournament

3pm
25
59
Long Creek / Ukiah
@
Umatilla [JV]

Helix Tournament
Helix High School

Heppner Tournament

5:30pm
21
65
Irrigon
@
Heppner

Heppner Tournament
Heppner HS
7pm
38
41
Weston-McEwen
@
Warrenton

Heppner Tournament
N
Heppner High School

Logger Classic

11am
83
79
Brookings-Harbor
@
Ferndale (CA)

Logger Classic
N
Eureka HS

Regis Holiday Tournament


TBD
C
X
L
TBD
@
Horizon Christian, Tualatin

Regis Holiday Tournament
N
Regis High School
3:30pm
66
34
Harrisburg
@
Scio

Regis Holiday Tournament
N
Regis High School

2A-2 Tri-River Conference

1pm
42
34
Sheridan
@
Culver

Non-League

2:30pm
41
61
Bonanza
@
Bandon

1:30pm
60
71
Lost River
@
Gold Beach

2:30pm
56
48
Pilot Rock
@
Vernonia

4pm
47
65
Colton
@
Columbia Christian

6pm
29
53
Damascus Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

Noon
67
47
Bonner's Ferry (ID)
@
Stanfield

13 Mile Shootout

5:30pm
81
39
Faith Bible
@
Prairie City

13 Mile Shootout
N
Grant Union High School
2:30pm
61
35
Joseph
@
Grant Union

13 Mile Shootout
Grant Union High School

Boomer Bash

2pm
31
38
Central Linn
@
Mohawk

Boomer Bash
N
Toledo HS

Capitol City Classic

5:30pm
34
58
Salem Academy
@
Rancho Christian (CA)

Capitol City Classic
N
Willamette University

Regis Holiday Tournament

6:45pm
49
55
Waldport
@
Regis

Regis Holiday Tournament
Regis High School

Union Bobcat Classic

7:30pm
57
53
Powder Valley
@
Union

Union Bobcat Classic
Union High School
1:30pm
36
33
Imbler
@
Enterprise

Union Bobcat Classic
N
Union High School

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
51
19
St. Stephen's Acad.
@
Southwest Christian

7:30pm
24
60
Grand View Christian Acad.
@
Open Door Christian Acad.

1A-2 Casco League

8pm
39
52
Livingstone Adventist Acad.
@
Jewell

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
36
72
Gilchrist
@
Central Christian

2pm
32
49
Crosspoint Christian
@
North Lake / Paisley

7:30pm
44
70
Chiloquin
@
Rogue Valley Adventist Acad.

1A-6 Big Sky League

3:30pm
32
41
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur

3:30pm
75
20
South Wasco County
@
Klickitat / Glenwood

Klickitat High School
3:30pm
64
46
Ione / Arlington
@
Sherman

3:30pm
75
44
Condon
@
Bickleton

3:30pm
76
82
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Echo

7:30pm
0
2
F
Trout Lake
@
Lyle / Wishram

Forfeit

Non-League

4pm
53
43
Siletz Valley
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
38
49
Triangle Lake
@
Elkton

4:30pm
29
40
Prospect Charter
@
Camas Valley

2:30pm
36
49
Alsea
@
St. Paul

1:30pm
49
38
Crane
@
Victory Charter (ID)

4pm (MT)
72
64
Pine Eagle
@
Four Rivers

Helix Tournament

5:30pm
49
19
Wallowa
@
Griswold

Helix Tournament
N
helix

Union Bobcat Classic

4:30am
42
43
Cove
@
Jordan Valley

Union Bobcat Classic
N
Union High School