Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
HTT-PartnershipAdBanners_160x600_2021.jpg Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7:30pm
Tualatin
@
Nelson

2:30pm
C
X
L
Sprague
@
Gresham

Broadcast Coverage
5pm
Glencoe
@
South Medford

Bill Gabel Invitational


TBD
TBD
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
N
Tigard HS

Central Oregon Tip Off

3pm
Dallas
@
Summit

Central Oregon Tip Off
N
Crook County High School

Cleveland Tournament

4:30pm
Sunset
@
Cleveland

Cleveland Tournament
N
Cleveland

Cody Hardin Invitational


TBD
TBD
@
Newberg

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School

TBD
Aloha
@
TBD

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School

TBD
TBD
@
David Douglas

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School

Crook County Tip-Off Classic

11am
McMinnville
@
Ridgeview

Crook County Tip-Off Classic
N
Crook County High School

Crook County Tournament

1pm
Bend
@
Crook County

Crook County Tournament
N
Crook County High School

Southridge Tournament


TBD
TBD
@
Sherwood

Southridge Tournament
N
Southridge HS

TBD
TBD
@
Ida B. Wells

Southridge Tournament
Southridge HS

TBD
TBD
@
Southridge

Southridge Tournament
Southridge HS

Wilsonville Tournament


TBD
TBD
@
Liberty

Wilsonville Tournament
N
Wilsonville High School

Non-League

5pm
North Bend
@
Creswell

3:15pm
De La Salle North Catholic
@
Parkrose

N
Parkrose High School

Central Oregon Tip Off


TBD
TBD
@
Ridgeview

Central Oregon Tip Off
N
Crook County High School

Crook County Tip-Off Classic


TBD
Dallas
@
TBD

Crook County Tip-Off Classic
N
Crook County High School

Wilsonville Tournament


TBD
TBD
@
Redmond

Wilsonville Tournament
N
Wilsonville High School

TBD
North Eugene
@
TBD

Wilsonville Tournament
Wilsonville HS

TBD
Pendleton
@
TBD

Wilsonville Tournament
N
Wilsonville HS

TBD
TBD
@
Springfield

Wilsonville Tournament
Wilsonville

WIT - Wilsonville Invitational Tournament


TBD
TBD
@
Wilsonville

WIT - Wilsonville Invitational Tournament
Wilsonville HS

Yreka Tournament


TBD
Crater
@
TBD

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7:15pm
Philomath
@
Junction City

5pm
Sweet Home
@
Gladstone

Broadcast Coverage
11am
Banks
@
Baker

2pm (MT)
Ontario
@
Vale

Broadcast Coverage
7pm
Corbett
@
Stevenson (WA)

Harlan Carter Invitational


TBD
TBA (CA)
@
Mazama

Harlan Carter Invitational
N
Shasta High School

Knappa Tip-off

5pm
Astoria
@
Western Christian

Knappa Tip-off
N
Knappa High School

Phoenix TRN

Noon
Klamath Union
@
Phoenix

Phoenix TRN
Phoenix High School

Pirate Shootout

Noon
Douglas
@
Klamath Union

Pirate Shootout
N
Phoenix High School
3pm
St. Mary's, Medford
@
Phoenix

Pirate Shootout
N
PHS Main Gym

Wilsonville Tournament


TBD
Marshfield
@
TBD

Wilsonville Tournament
Wilsonville H.S.

Yreka Tournament


TBD
Henley
@
TBD

Yreka Tournament
Yreka HS

Non-League

7:30pm
Kennedy
@
Portland Adventist Acad.

Broadcast Coverage
1:30pm
Griswold
@
Umatilla [JV]

4:30pm
Pleasant Hill
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran
7:30pm
Stanfield
@
Riverside

5:30pm
South Umpqua
@
Rogue River

Bill Spelgatti Invitational


TBD
TBD
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

East Linn Christian Academy

5pm
Clatskanie
@
TBD

East Linn Christian Academy
N
East Linn Christian Academy

Ione Tournament


TBD
TBD
@
Irrigon

Ione Tournament
N
Ione High School

La Pine Invite


TBD
TBD
@
La Pine

La Pine Invite
La Pine High School

TBD
TBD
@
Amity

La Pine Invite
N
La Pine High School

La Pine Tournament

1:30pm
TBD
@
Burns

La Pine Tournament
N
La Pine

Vernonia Tournament


TBD
Warrenton
@
TBD

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

TBD
TBD
@
Oregon Episcopal

Vernonia Tournament
Vernonia High School

Westside Christian


TBD
Santiam Christian
@
TBD

Westside Christian
N
Westside Christian HS

Westside Winter Jam


TBD
TBD
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian

TBD
TBD
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
N
Westside Christian HS
7pm
Nyssa
@
TBD

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Yreka Tournament

7pm
Brookings-Harbor
@
TBD

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League


TBD
Pilot Rock
@
TBD

Sherman County High School
2pm
Weston-McEwen
@
Gaston

4:30pm
Nixyaawii
@
Heppner

1:30pm
Delphian
@
Neah-Kah-Nie

1:30pm
Crane
@
Enterprise

N
Prairie City High School
6:30pm
Bandon
@
Elkton

3:30pm
North Lake / Paisley
@
Oakridge

Crosspoint Classic


TBD
Bonanza
@
TBD

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Elgin Lions Tourney


TBD
TBD
@
Grant Union

Elgin Lions Tourney
N
Elgin High School

Knappa Tip-off

8pm
Toledo
@
Knappa

Knappa Tip-off
Broadcast Coverage
Knappa HS

La Pine Tournament


TBD
TBD
@
Lost River

La Pine Tournament
N
La Pine High School

Sherman County Tournament


TBD
Mannahouse Christian Acad.
@
TBD

Sherman County Tournament
N
Sherman County HS

Silver Cross Tournament

11am
TBD
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn Christian

TBD
TBD
@
Santiam

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian

Sutherlin Tournament

4pm
Oakland
@
TBD

Sutherlin Tournament
N
Sutherlin HS

Tip Off Tournament

7pm
McKenleyville (CA)
@
Gold Beach

Tip Off Tournament
N
McKenleyville

Union Lion's Tournament


TBD
TBD
@
Union

Union Lion's Tournament
N
Union High School

Vernonia Tournament


TBD
TBD
@
Myrtle Point

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Winter Jam


TBD
Columbia Christian
@
TBD

Westside Winter Jam
Westside Christian

TBD
TBD
@
Jefferson

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Winter Lake Tournament Coquille


TBD
TBD
@
Illinois Valley

Winter Lake Tournament Coquille
N
Coquille High School
7pm
TBD
@
Coquille

Winter Lake Tournament Coquille
Coquille High School

TBD
TBD
@
Glide

Winter Lake Tournament Coquille
N
Coquille High School

TBD
TBD
@
Monroe

Winter Lake Tournament Coquille
Coquille High School

Non-League

3:30pm
North Clackamas Christian
@
Horizon Christian, Hood River

1:30pm
South Wasco County
@
Joseph

Broadcast Coverage
3:30pm
Central Christian
@
Umpqua Valley Christian

5pm
Siletz Valley
@
Camas Valley

4:30pm
Riddle
@
Falls City

3:30pm (MT)
Wallowa
@
Jordan Valley

7:30pm
Powers
@
Rogue Valley Adventist Acad.

2pm
Meadows Valley (ID)
@
Pine Eagle

3pm
St. Paul
@
Southwest Christian

4:30pm
Powder Valley
@
Dufur

Crosspoint Classic

4pm
TBD
@
Crosspoint Christian

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

TBD
Days Creek
@
TBD

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Elgin Lions Tourney


TBD
TBD
@
Elgin

Elgin Lions Tourney
N
Elgin High School

Ione Basketball Bonanza


TBD
TBD
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
Ione

TBD
Damascus Christian
@
TBD

Ione Basketball Bonanza
N
Ione High School

TBD
TBD
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Ione Basketball Bonanza
N
Ione

Sherman Invitational

7:30pm
TBD
@
Sherman

Sherman Invitational
Sherman County HS

Union Lion's Tournament


TBD
TBD
@
Cove

Union Lion's Tournament
N
Union High School

TBD
TBD
@
Echo

Union Lion's Tournament
N
Union High School

TBD
TBD
@
Adrian

Union Lion's Tournament
N
Union

Westside Christian


TBD
TBD
@
Trinity Lutheran

Westside Christian
N
Westside Christian

Westside Winter Jam


TBD
TBD
@
Crosshill Christian

Westside Winter Jam
N
Westside Christian HS