Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
SnapMS_OSAA_160x600.jpg Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

6:30pm
South Eugene
@
Mountain View

6:45pm
North Bend
@
Roseburg

Broadcast Coverage
7:30pm
McKay
@
Lakeridge

Broadcast Coverage
6:30pm
Centennial
@
West Salem

Broadcast Coverage
7pm
North Medford
@
Beaverton

7:15pm
South Salem
@
Scappoose

7pm
Sheldon
@
Churchill

7:15pm
Glencoe
@
Putnam

7:15pm
Sandy
@
Canby

Broadcast Coverage
7:15pm
Lincoln
@
Century

7pm
La Salle Prep
@
Westview

Bill Gabel Invitational

5:30pm
David Douglas
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
Tigard HS

Central Oregon Tip Off

7:30pm
Summit
@
Crook County

Central Oregon Tip Off
N
Crook County High School

Cleveland Round Robin Tournament

8pm
Oakland (CA)
@
Cleveland

Cleveland Round Robin Tournament
Cleveland High School

Cleveland Tournament

6:30pm
Hanford (WA)
@
Sunset

Cleveland Tournament
N
Cleveland

Cody Hardin Invitational

7pm
TBD
@
Newberg

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School
7pm
Aloha
@
Newberg

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School

Crook County Tournament

6pm
McMinnville
@
Bend

Crook County Tournament
N
Crook County High School

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament

7pm
Pendleton
@
Liberty

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
Wilsonville HS

Southridge Tournament

6pm
Sherwood
@
Ida B. Wells

Southridge Tournament
N
Southridge HS
7:30pm
Oregon City
@
Southridge

Southridge Tournament
Southridge HS

Non-League

7pm
Hillsboro
@
Lebanon

7:30pm
Thurston
@
Corvallis

7:30pm
St. Helens
@
Valley Catholic

7pm
Cascade
@
Central

Broadcast Coverage
7:30pm
Woodburn
@
South Albany

Broadcast Coverage
6:30pm
Mountain View (WA)
@
Hood River Valley

Broadcast Coverage

Central Oregon Tip Off


TBD
C
X
L
TBD
@
Ridgeview

Central Oregon Tip Off
Crook County High School

Crook County Tip-Off Classic


TBD
L
I
V
E
Dallas
@
TBD

Crook County Tip-Off Classic
N
Crook County High School

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament

4pm
Marshfield
@
Springfield

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
Wilsonville HS
8:30pm
North Eugene
@
Wilsonville

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
Wilsonville HS - Main Gym
5:30pm
Redmond
@
Crescent Valley

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville High School

Yreka Tournament


TBD
L
I
V
E
Crater
@
TBD

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7pm
Siuslaw
@
Newport

Broadcast Coverage
7pm
Molalla
@
Yamhill-Carlton

7pm
Marist Catholic
@
North Marion

7:15pm
Pleasant Hill
@
Elmira

Broadcast Coverage
7:30pm
Stayton
@
Seaside

7:30pm
Banks
@
Ontario

Baker City High School
7:30pm
C
X
L
McLoughlin
@
College Place (WA)

Elgin Lions Tourney

5pm
La Grande [JV]
@
Elgin

Elgin Lions Tourney
N
Elgin High School
Noon
Baker [JV]
@
Grant Union

Elgin Lions Tourney
Elgin High School

Harlan Carter Invitational

5:30pm
Mazama
@
Shasta High School (CA)

Harlan Carter Invitational
N
Shasta High School

Knappa Tip-off

5pm
Astoria
@
Toledo

Knappa Tip-off
N
Knappa High School

Phoenix Tournament

4pm
Klamath Union
@
Phoenix

Phoenix Tournament
Phoenix High School
4pm
Klamath Union
@
St. Mary's, Medford

Phoenix Tournament
N
Broadcast Coverage
Phoenix High School

Pirate Shootout

8:30pm
Douglas
@
Phoenix

Pirate Shootout
PHS Main Gym

Sutherlin Tournament

4:30pm
Oakland
@
Hidden Valley

Sutherlin Tournament
N
Sutherlin HS

Yreka Tournament

4pm
Henley
@
Brookings-Harbor

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7:30pm
Harrisburg
@
Catlin Gabel

7:30pm
Nixyaawii
@
Riverside

7:30pm
Umatilla
@
Heppner

7:30pm
Blanchet Catholic
@
Riverdale

Broadcast Coverage
5:30pm
Gervais
@
Willamina

7:30pm
Taft
@
Scio

7pm (MT)
Vale
@
New Plymouth (ID)

Bill Spelgatti Invitational

7:30pm
North Douglas
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Broadcast Coverage
Sutherlin High School

Ione Basketball Bonanza

4:30pm
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Irrigon

Ione Basketball Bonanza
N
Ione

La Pine Tournament

5:30pm
Lost River
@
La Pine

La Pine Tournament
Broadcast Coverage
La Pine
7pm
Amity
@
Burns

La Pine Tournament
N
LaPine

Silver Cross Tournament

4:30pm
Clatskanie
@
Santiam

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian

Vernonia Tournament

4:30pm
Warrenton
@
Oregon Episcopal

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Winter Jam

4:30pm
Trinity Lutheran
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
Horizon Christian, Tualatin
4:30pm
Nyssa
@
Crosshill Christian

Westside Winter Jam
N
Westside Christian HS
7:30pm
Santiam Christian
@
Columbia Christian

Westside Winter Jam
Horizon Christian, Tualatin
7:30pm
Westside Christian
@
Jefferson

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Yreka Tournament

7pm
Brookings-Harbor
@
TBD

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7:30pm
Sheridan
@
Nestucca

Broadcast Coverage
7pm
Yoncalla
@
Waldport

Broadcast Coverage
7pm
North Lake / Paisley
@
Lakeview

6pm
Weston-McEwen
@
Central Linn

7:30pm
Lowell
@
Riddle

7:30pm
Enterprise
@
Prairie City

7:30pm
Imbler
@
Stanfield

Crosspoint Classic

4:30pm
Days Creek
@
Bonanza

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Knappa Tip-off

8pm
Western Christian
@
Knappa

Knappa Tip-off
Broadcast Coverage
Knappa High School

Sherman County Invitational

7:30pm
Pilot Rock
@
Sherman

Sherman County Invitational
Sherman County HS
4:30pm
Culver
@
Mannahouse Christian Acad.

Sherman County Invitational
N
Sherman County HS

Silver Cross Tournament

7:30pm
Portland Christian
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn Christian

Tip Off Tournament


TBD
L
I
V
E
McKenleyville (CA)
@
Gold Beach

Tip Off Tournament
McKenleyville

Union Lion's Tournament

7:30pm
Echo
@
Union

Union Lion's Tournament
N
Union High School

Vernonia Tournament

7:30pm
Myrtle Point
@
Vernonia

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Winter Lake Tournament Coquille

7:30pm
Glide
@
Coquille

Winter Lake Tournament Coquille
Coquille High School
4:30pm
Monroe
@
Illinois Valley

Winter Lake Tournament Coquille
N
Coquille High School

Non-League

4:30pm
Crane
@
Joseph

Prairie City
7:30pm
South Wasco County
@
Wallowa

Broadcast Coverage
7:30pm
Mapleton
@
Elkton

2:30pm
Jordan Valley
@
Powder Valley

Broadcast Coverage
7pm
Willamette Valley Christian
@
Eddyville Charter

7pm
North Clackamas Christian
@
St. Paul

7pm
New Hope Christian
@
Prospect Charter

7:30pm
St. Stephen's Acad.
@
Condon

N
Horizon Christian Hood River
7:30pm (MT)
Wilder High School (ID)
@
Four Rivers

6:30pm
Lyle / Wishram
@
Bickleton

7pm
Southwest Christian
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

Crosspoint Classic

7:30pm
Excel Christian (NV)
@
Crosspoint Christian

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Ione Basketball Bonanza

7:30pm
Damascus Christian
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
N
Ione High School

Union Lion's Tournament

4:30pm
Adrian
@
Cove

Union Lion's Tournament
N
Union High School