Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 4 Schedules by Sport
Basketball:Girls | Boys Swimming: Girls | Boys | Wrestling
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page
17226_OSFM_YFPI-OSAA WebAds_2018-FINAL14_160x600.jpg Ad

2020-21 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
52
75
Wells
@
Grant

7pm
55
54
Lincoln
@
Madison

5:30pm
55
37
Benson
@
Franklin

7pm
66
76
Jefferson, Portland
@
Roosevelt

6A-2 Metro League

7:15pm
60
55
Sunset
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
75
47
Sherwood
@
Forest Grove

7:15pm
57
60
Glencoe
@
Liberty

7:15pm
51
75
Century
@
Newberg

6A-4 Mt. Hood Conference

5:30pm
47
80
Centennial
@
Reynolds

7:30pm
64
30
Clackamas
@
David Douglas

6:30pm
37
78
Sandy
@
Central Catholic

6:30pm
61
43
Barlow
@
Gresham

6A-5 Three Rivers League

7:30pm
35
58
Lakeridge
@
Oregon City

7pm
54
65
Canby
@
West Linn

7pm
54
41
Lake Oswego
@
Tigard

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
69
61
South Medford
@
Roseburg

Non-League

7pm
34
68
Eagle Point
@
North Medford

7:15pm
83
55
Cleveland
@
McMinnville

7:30pm
36
41
South Albany
@
Sprague

7:30pm
43
73
Dallas
@
McNary

7:30pm
54
66
Crescent Valley
@
West Salem

7:30pm
66
38
Central
@
McKay

7:30pm
46
65
West Albany
@
South Salem

6pm
63
54
Summit
@
Sheldon

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:30pm
42
52
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Wilsonville

WHS main gym

5A-2 Midwestern League

7pm
57
52
Willamette
@
Churchill

7pm
61
70
North Eugene
@
Thurston

5:15pm
41
43
Ashland
@
Crater

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:30pm
77
38
Silverton
@
Lebanon

7:30pm
53
32
Corvallis
@
North Salem

5A-4 Intermountain Conference

7pm
62
57
Crook County
@
Ridgeview

Non-League

7:15pm
52
34
Banks
@
Hillsboro

4pm
45
75
Gold Beach
@
North Bend

4A-1 Cowapa League

6pm
62
44
Valley Catholic
@
Astoria

6pm
63
48
Seaside
@
Tillamook

(Senior Night)

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
34
44
Henley
@
Mazama

Non-League

5:30pm
67
43
Nixyaawii
@
La Grande

3A-1 Lewis & Clark League

1:30pm
58
61
De La Salle North Catholic
@
Westside Christian

3A-2 PacWest Conference

5:30pm
20
64
Scio
@
Yamhill-Carlton

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
L
I
V
E
Pleasant Hill
@
Santiam Christian

Broadcast Coverage
Senior Night
7:30pm
61
64
Creswell
@
La Pine

OT

3A-5 Far West League

6pm
C
X
L
Douglas
@
Sutherlin

Broadcast Coverage

Non-League

7:30pm
63
44
Umatilla
@
Weston-McEwen

2A-1 Northwest League

7:30pm
72
61
Portland Christian
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran OT
6pm
45
31
Columbia Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

6pm
34
43
Neah-Kah-Nie
@
Gaston

2A-2 Tri-River Conference

6:30pm
72
25
Salem Academy
@
Gervais

7pm
61
69
Kennedy
@
Sheridan

5pm
62
45
Santiam
@
Culver

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
39
60
Central Linn
@
East Linn Christian Acad.

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
47
63
Bandon
@
Toledo

5:30pm
58
76
Coquille
@
Waldport

5:30pm
C
X
L
Gold Beach
@
Reedsport

2A-5 Southern Cascade League

6:30pm
44
76
Rogue River
@
Bonanza

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
42
66
Pilot Rock
@
Heppner

Non-League

4:30pm
38
48
North Lake / Paisley
@
Lakeview

6:30pm
60
30
Joseph
@
Grant Union

2:30pm
65
51
Powder Valley
@
Enterprise

7:30pm
46
54
Echo
@
Stanfield

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
28
49
Southwest Christian
@
Damascus Christian

1A-2 Casco League

7pm
43
32
St. Paul
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

7pm
28
69
Falls City
@
Crosshill Christian

6pm
46
34
Willamette Valley Christian
@
Jewell

1A-3 Mountain West League

5:30pm
32
47
Triangle Lake
@
Mapleton

1A-4 Skyline League

6pm
63
42
Umpqua Valley Christian
@
Riddle

6pm
49
34
Elkton
@
Glendale

1A-5 Mountain Valley League

3:30pm
37
59
Chiloquin
@
Rogue Valley Adventist Acad.

1A-6 Big Sky League

7:30pm
69
56
Dufur
@
Ione / Arlington

Non-League

6pm
C
X
L
Grand View Christian Acad.
@
Livingstone Adventist Acad.

4:30pm
54
62
Country Christian
@
South Wasco County