Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 4 Schedules by Sport
Basketball:Girls | Boys Swimming: Girls | Boys | Wrestling
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page
Wilson Sporting Goods Ad

2020-21 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
41
57
Lincoln
@
Wells

5:30pm
92
60
Jefferson, Portland
@
Benson

7pm
56
64
Madison
@
Roosevelt

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
49
63
McMinnville
@
Forest Grove

7:15pm
75
77
Century
@
Glencoe

OT
7:15pm
59
49
Newberg
@
Liberty

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
44
52
Centennial
@
Barlow

6:30pm
58
55
Clackamas
@
Central Catholic

7:30pm
61
64
Gresham
@
David Douglas

7:30pm
64
76
Sandy
@
Reynolds

6A-5 Three Rivers League

7:30pm
C
X
L
West Linn
@
Oregon City

7:15pm
59
52
Lake Oswego
@
Tualatin

7:15pm
49
57
Tigard
@
Canby

6A-6 Mountain Valley Conference

7:30pm
62
28
McNary
@
McKay

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
29
69
Grants Pass
@
South Medford

Non-League

6:45pm
48
37
Roseburg
@
Eagle Point

7pm
53
52
South Eugene
@
Churchill

7pm
47
63
Putnam
@
Sherwood

7:30pm
31
75
Central
@
Sprague

7pm
51
75
Dallas
@
South Salem

7:30pm
63
50
Silverton
@
West Salem

7pm
48
37
North Eugene
@
Sheldon

7:15pm
29
35
Franklin
@
Wilsonville

7pm
67
37
Grant
@
Mountainside

7pm
51
45
Westview
@
Cleveland

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
C
X
L
Hillsboro
@
St. Helens

Broadcast Coverage

5A-2 Midwestern League

7pm
42
68
North Bend
@
Willamette

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:30pm
47
38
Crescent Valley
@
South Albany

7:30pm
45
39
Corvallis
@
West Albany

Non-League

7:30pm
C
X
L
Lebanon
@
North Salem

Broadcast Coverage

4A-3 Oregon West Conference

7pm
50
42
Cascade
@
Philomath

7pm
33
58
Sweet Home
@
Woodburn

7pm
49
74
Newport
@
Stayton

Non-League

7:30pm
47
75
Powder Valley
@
Baker

3A-2 PacWest Conference

7pm
72
24
Yamhill-Carlton
@
Scio

7pm
49
67
Blanchet Catholic
@
Amity

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
C
X
L
Santiam Christian
@
Creswell

Broadcast Coverage

Non-League

6pm
34
61
Clatskanie
@
Kennedy

OTHER

7:30pm
40
44
Riverside
@
Umatilla

2A-1 Northwest League

7:30pm
37
50
Mannahouse Christian Acad.
@
Portland Christian

Rockwood Commons, 740 SE 182nd Ave., Portland, OR
6pm
44
57
Nestucca
@
Knappa

7:30pm
28
64
Faith Bible
@
Columbia Christian

6pm
52
31
Gaston
@
Neah-Kah-Nie

2A-2 Tri-River Conference

6:30pm
53
74
Culver
@
Sheridan

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
51
58
Monroe
@
Central Linn

2A-5 Southern Cascade League

5:30pm
42
73
Bonanza
@
Illinois Valley

Lorna Byrne Middle School
8pm
2
0
F
Rogue River
@
Lost River

Forfeit

Non-League

7pm
33
77
Union
@
Nixyaawii

1A-1 The Valley 10 League

3:30pm
68
41
North Clackamas Christian
@
Southwest Christian

1A-2 Casco League

7pm
41
54
Perrydale
@
Livingstone Adventist Acad.

1A-4 Skyline League

7:30pm
45
52
Yoncalla
@
Elkton

1A-5 Mountain Valley League

6pm
43
52
Hosanna-Triad
@
Trinity Lutheran

5:30pm
41
26
North Lake / Paisley
@
Prospect Charter

1A-6 Big Sky League

7:30pm
48
73
Sherman
@
Dufur

7:30pm
C
X
L
Horizon Christian, Hood River
@
Trout Lake

1A-8 High Desert League

4:30pm
51
57
Adrian
@
Crane