Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Tire Centers Ad
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Pacific Office Automation - 1 Ad

2020-21 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
73
50
Wells
@
Franklin

7pm
44
76
Benson
@
Cleveland

7pm
57
85
Madison
@
Jefferson, Portland

7pm
57
80
Roosevelt
@
Grant

6A-2 Metro League

7pm
C
X
L
Aloha
@
Beaverton

7pm
65
63
Sunset
@
Southridge

7pm
49
43
Mountainside
@
Westview

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
81
76
Newberg
@
McMinnville

7:15pm
70
50
Sherwood
@
Glencoe

7:15pm
33
45
Forest Grove
@
Liberty

6A-6 Mountain Valley Conference

7pm
66
68
Mountain View
@
Summit

6A-7 Southwest Conference

7pm
33
54
Grants Pass
@
North Medford

7pm
57
51
Sheldon
@
South Eugene

OT

Non-League

7pm
50
64
Crater
@
South Medford

7:30pm
C
X
L
West Salem
@
Lebanon

Broadcast Coverage
7pm
58
46
Sprague
@
Dallas

7:30pm
52
72
South Salem
@
Silverton

7:15pm
28
76
Centennial
@
Wilsonville

7:30pm
53
52
South Albany
@
McKay

OT
7pm
48
59
Lake Oswego
@
Jesuit

7pm
72
43
Century
@
Lincoln

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
C
X
L
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Putnam

Broadcast Coverage
7:15pm
69
43
La Salle Prep
@
Hillsboro

7:15pm
C
X
L
Scappoose
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

7pm
66
65
Churchill
@
Springfield

OT
7pm
43
55
Willamette
@
Thurston

5A-4 Intermountain Conference

7pm
41
71
Ridgeview
@
Crook County

6:30pm
56
45
The Dalles
@
Pendleton

6:30pm
54
50
Redmond
@
Hood River Valley

4A-1 Cowapa League

6pm
35
43
Astoria
@
Valley Catholic

6pm
52
79
Tillamook
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
50
27
Estacada
@
Molalla

7pm
65
49
North Marion
@
Madras

4A-3 Oregon West Conference

7pm
55
49
Woodburn
@
Sisters

4A-4 Sky Em League

5:45pm
37
73
Cottage Grove
@
Marist Catholic

5:45pm
49
35
Junction City
@
Siuslaw

5:45pm
19
55
Elmira
@
Marshfield

Non-League

5:30pm (MT)
73
66
Baker
@
Vale

6pm
53
21
Philomath
@
Newport

7pm
38
36
Cascade
@
Sweet Home

OT
7:30pm
41
77
La Grande
@
Nixyaawii

7:30pm
C
X
L
Lakeview
@
Klamath Union

5:30pm (MT)
54
70
Ontario
@
Nyssa

3A-3 Coastal Range League

7pm
36
55
Clatskanie
@
Warrenton

6pm
41
69
Taft
@
Rainier

3A-4 Mountain Valley Conference

7pm
C
X
L
Creswell
@
Harrisburg

3A-5 Far West League

6pm
33
64
St. Mary's, Medford
@
Cascade Christian

5:30pm
30
44
Brookings-Harbor
@
Sutherlin

6pm
70
47
Douglas
@
South Umpqua

Non-League

6pm
37
44
Westside Christian
@
De La Salle North Catholic

Warner Pacific University
7:30pm
38
45
Irrigon
@
Weston-McEwen

7pm
65
50
Amity
@
Willamina

7pm
57
48
Salem Academy
@
Dayton

6pm
14
47
Griswold
@
Umatilla [JV]

2A-1 Northwest League

7pm
24
67
Gaston
@
Columbia Christian

2A-2 Tri-River Conference

7pm
64
39
Western Christian
@
Kennedy

7pm
67
49
Sheridan
@
Gervais

5pm
46
43
Colton
@
Culver

2A-3 Central Valley Conference

6pm
69
52
Oakland
@
East Linn Christian Acad.

7:30pm
0
1
Oakridge
@
Central Linn

7:30pm
52
44
Lowell
@
Monroe

7:30pm
56
63
Regis
@
Jefferson

2A-4 Sunset Conference

7:30pm
3
61
Reedsport
@
Bandon

7pm
54
50
Myrtle Point / Powers
@
Gold Beach

7pm
49
78
Waldport
@
Toledo

2A-5 Southern Cascade League

6:30pm
56
52
Illinois Valley
@
Bonanza

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
58
43
Heppner
@
Stanfield

Non-League

7:30pm
46
61
Portland Christian
@
Country Christian

7:30pm
36
54
Willamette Valley Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

6pm
42
54
Enterprise
@
Wallowa

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
42
61
Trinity Academy
@
Damascus Christian

7:30pm
30
61
Southwest Christian
@
Life Christian

6pm
74
9
Grand View Christian Acad.
@
Valor Christian [JV]

1A-2 Casco League

7pm
58
36
Falls City
@
Livingstone Adventist Acad.

7pm
79
24
Crosshill Christian
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

1A-3 Mountain West League

5:30pm
32
56
Eddyville Charter
@
Mohawk

6pm
11
59
Crow
@
Siletz Valley

5:30pm
58
42
Alsea
@
Triangle Lake

1A-4 Skyline League

7:30pm
33
28
Umpqua Valley Christian
@
Days Creek

7:30pm
70
44
North Douglas
@
Elkton

1A-5 Mountain Valley League

6pm
55
44
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Chiloquin

4pm
61
82
Prospect Charter
@
Butte Falls

1A-6 Big Sky League

7:30pm
33
55
Mitchell / Spray
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
61
27
South Wasco County
@
Echo

6pm
23
69
Lyle / Wishram
@
Ione / Arlington

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
30
54
Imbler
@
Powder Valley

6pm
63
71
Cove
@
Joseph