Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAAtoday 234X60 Ad
Pacific Office Automation - 3 Ad
ORANG_STA_160x600.jpg Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
3
0
Grant
@
Benson

25-12, 25-18, 25-11
6:30pm
0
3
Roosevelt
@
Lincoln

6:30pm
3
0
Madison
@
Jefferson, Portland

25-16, 25-19, 25-6
6:30pm
0
3
Franklin
@
Wilson

25-13, 25-6, 25-4

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Westview
@
Sunset

25-16, 25-12, 25-16
6:45pm
1
3
Aloha
@
Beaverton

25-11, 21-25, 25-12, 25-16
6:45pm
1
3
Jesuit
@
Mountainside

26-24, 25-15, 29-31, 25-20

6A-4 Mt. Hood Conference

6:15pm
3
0
Clackamas
@
Centennial

25-12, 28-26, 25-8
6:15pm
0
3
Gresham
@
Reynolds

25-21, 25-20, 25-16
6:15pm
0
3
David Douglas
@
Sandy

25-18, 25-22, 25-12
6:15pm
3
0
Central Catholic
@
Barlow

25-14, 25-11, 25-11

6A-5 Three Rivers League

6:45pm
3
0
Lakeridge
@
St. Mary's Academy

25-10, 25-11, 25-11
6:30pm
1
3
Oregon City
@
West Linn

25-20, 25-16, 23-25, 27-25
6:30pm
0
3
Tigard
@
Canby

25-19, 25-21, 25-15
6:30pm
0
3
Lake Oswego
@
Tualatin

25-13, 25-18, 25-15

Non-League

6:45pm
1
3
Eagle Point
@
South Medford

25-14, 20-25, 25-22, 25-18
6:45pm
3
2
Sheldon
@
South Eugene

28-26, 22-25, 23-25, 26-24, 15-11

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
3
2
La Salle Prep
@
Parkrose

19-25, 25-13, 16-25, 25-14, 15-10
6:45pm
3
2
Scappoose
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

18-25, 11-25, 25-21, 25-12, 15-12
6:45pm
0
3
Putnam
@
Wilsonville

25-13, 25-14, 25-18
6:45pm
0
3
Hillsboro
@
St. Helens

25-11, 25-21, 25-14

5A-2 Midwestern League

6:45pm
2
3
Churchill
@
North Bend

25-17, 16-25, 25-22, 23-25, 20-18
6:45pm
0
3
Willamette
@
North Eugene

25-12, 25-19, 25-19
6:45pm
0
3
Springfield
@
Thurston

25-14, 25-17, 25-16

5A-3 Mid-Willamette Conference

6pm
3
0
West Albany
@
Lebanon

25-17, 25-17, 25-10
6pm
3
1
South Albany
@
Central

25-20, 22-25, 25-11, 25-21
6pm
3
2
Dallas
@
Crescent Valley

24-26, 25-22, 20-25, 25-23, 15-7

Non-League

6:45pm
3
1
Crater
@
Henley

23-25, 25-22, 25-19, 26-24
6:30pm
0
3
The Dalles
@
Banks

25-9, 25-16, 25-13
6:30pm
0
3
Hood River Valley
@
Camas (WA)

25-16, 25-12, 25-10

4A-3 Oregon West Conference

6pm
0
3
Woodburn
@
Sisters

25-6, 25-11, 25-6
6pm
3
0
Philomath
@
Cascade

25-20, 25-12, 25-17
6pm
3
0
Sweet Home
@
Stayton

25-15, 25-10, 25-15

4A-6 Greater Oregon League

6:30pm
0
3
Ontario
@
Baker

25-11, 25-18, 25-17
6:30pm
3
0
La Grande
@
McLoughlin

25-9, 25-16, 25-8

Non-League

6:30pm
0
3
Mazama
@
Cascade Christian

25-16, 25-20, 26-24
6:30pm
3
0
Valley Catholic
@
Marist Catholic

25-14, 25-19, 25-13
6pm
1
3
Cottage Grove
@
Hidden Valley

23-25, 25-22, 25-10, 25-11
6:30pm
3
0
Marshfield
@
North Valley

25-18, 25-18, 25-22
5:30pm
0
3
Gladstone
@
Seaside

25-11, 25-23, 29-27
6:30pm
3
0
Junction City
@
Tillamook

25-22, 25-12, 25-21

Exhibition & Alumni

6pm
3
2
Newport
@
Newport

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
3
0
Catlin Gabel
@
De La Salle North Catholic

25-12, 25-13, 25-7

3A-6 Eastern Oregon League

6:30pm
0
3
Nyssa
@
Burns

25-19, 25-22, 25-23

Non-League

6pm
3
0
Santiam Christian
@
Rainier

25-7, 25-4, 25-6
6pm
0
3
South Umpqua
@
Creswell

25-15, 25-19, 25-21
6:30pm
3
0
Brookings-Harbor
@
Del Norte (CA)

25-19, 26-24, 25-20
5pm
3
1
Tri-Cities Prep (WA)
@
Irrigon

25-23, 23-25, 25-22, 25-17
6pm
3
1
Riverside
@
Stevenson (WA)

21-25, 25-23, 25-18, 25-22
6pm
2
3
Willamina
@
Yamhill-Carlton

25-21, 16-25, 20-25, 25-16, 15-12

2A-1 Northwest League

6:30pm
1
3
Mannahouse Christian Acad.
@
Columbia Christian

22-25, 25-11, 25-20, 25-17
6:30pm
2
3
Faith Bible
@
Gaston

6:30pm
3
2
Nestucca
@
Knappa

25-20, 21-25, 25-15, 14-25, 15-7
6:30pm
0
3
Neah-Kah-Nie
@
Vernonia

25-7, 25-8, 25-10

2A-2 Tri-River Conference

6pm
0
3
Chemawa
@
Sheridan

25-13, 25-15, 25-14
6pm
3
0
Kennedy
@
Delphian

25-5, 25-14, 25-11

2A-3 Central Valley Conference

6pm
2
3
Oakland
@
Jefferson

20-25, 25-17, 28-30, 25-17, 15-6
6pm
0
3
Oakridge
@
East Linn Christian Acad.

25-17, 25-11, 25-19
6pm
1
3
Regis
@
Central Linn

25-23, 25-14, 23-25, 25-17
6pm
3
1
Monroe
@
Lowell

24-26, 25-23, 25-19, 25-17

2A-4 Sunset Conference

7pm
0
3
Gold Beach
@
Coquille

25-7, 25-14, 25-15
6:30pm
2
3
Toledo
@
Bandon

25-15, 24-26, 25-22, 22-25, 15-13

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
Lost River
@
Bonanza

25-13, 25-9, 25-23
5:15pm
3
2
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Illinois Valley

25-27, 21-25, 25-20, 25-23, 15-12
5:15pm
3
1
Glide
@
Rogue River

28-30, 25-16, 25-14, 25-16

Non-League

5:30pm
3
1
Grant Union
@
Prairie City

25-18, 25-16, 21-25, 25-9
5:15pm
C
X
L
Modoc (CA)
@
Lakeview

1A-1 The Valley 10 League

6pm
0
3
Valor Christian
@
Open Door Christian Acad.

25-17, 25-19, 25-17
6pm
3
0
Country Christian
@
Southwest Christian

25-21, 25-23, 25-15
6pm
0
3
Portland Waldorf
@
Damascus Christian

25-11, 25-11, 25-8

1A-2 Casco League

6pm
3
0
St. Paul
@
Crosshill Christian

25-13, 25-11, 25-20
6pm
1
3
Falls City
@
Jewell

25-13, 20-25, 25-8, 25-19
6pm
3
0
Willamette Valley Christian
@
C.S. Lewis Academy

25-9, 25-19, 25-12
6pm
3
0
Perrydale
@
Livingstone Adventist Acad.

1A-3 Mountain West League

6pm
3
0
McKenzie
@
Mapleton

25-19, 25-15, 25-18
6pm
3
0
Mohawk
@
Crow

25-10, 25-15, 25-9
6pm
3
2
Siletz Valley
@
Triangle Lake

9-25, 25-19, 25-22, 13-25, 15-9
6pm
3
0
Alsea
@
Oak Hill

25-4, 25-8, 25-6

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Yoncalla
@
Days Creek

25-16, 25-13, 25-13
6pm
3
2
Powers
@
Glendale

25-20, 20-25, 25-19, 24-26, 15-13
6pm
0
3
Elkton
@
North Douglas

25-13, 25-11, 26-24
6pm
2
3
New Hope Christian
@
Umpqua Valley Christian

24-26, 21-25, 25-14, 25-22, 15-12
5:30pm
3
0
Riddle
@
Pacific

25-17, 25-12, 26-24

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
3
0
North Lake
@
Trinity Lutheran

25-17, 25-14, 25-17
6:30pm
1
3
Chiloquin
@
Central Christian

21-25, 25-13, 25-14, 25-12
5:30pm
0
3
Prospect Charter
@
Hosanna Christian

25-17, 25-14, 25-15
5:30pm
0
3
Triad
@
Rogue Valley Adventist Acad.

25-12, 25-19, 25-20
4:30pm
3
2
Gilchrist
@
Paisley

25-23, 14-25, 11-25, 25-14, 15-13

1A-6 Big Sky League

5pm
2
3
South Wasco County
@
Echo

18-25, 25-12, 21-25, 26-24, 15-8
5pm
3
0
Dufur
@
Sherman

25-14, 25-19, 25-10
5pm
2
3
Mitchell / Spray
@
Condon

24-26, 25-23, 25-10, 25-19, 15-6

1A-7 Old Oregon League

5pm
3
2
Wallowa
@
Joseph

25-14, 22-25, 25-22, 16-25, 15-8
5pm
3
0
Elgin
@
Griswold

25-22, 25-15, 28-26