Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OnPoint_Access_234x60_F.png Ad
ve-banner-ads728x90.png Ad
Social Media Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
1
3
Benson
@
Roosevelt

25-14, 25-16, 18-25, 25-21
6:30pm
0
3
Cleveland
@
Wilson

6:30pm
3
0
Grant
@
Jefferson, Portland

25-9, 25-12, 25-9
6:30pm
3
0
Lincoln
@
Franklin

25-16, 26-24, 25-11

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Aloha
@
Mountainside

25-18, 25-17, 25-12
6:45pm
0
3
Southridge
@
Jesuit

25-7, 25-9, 25-7
6:45pm
3
1
Sunset
@
Beaverton

25-18, 19-25, 25-23, 26-24

6A-3 Pacific Conference

6:45pm
0
3
Century
@
McMinnville

25-18, 25-13, 25-15
6:45pm
1
3
Sherwood
@
Glencoe

25-18, 25-17, 18-25, 25-20
6:45pm
0
3
Liberty
@
Newberg

25-9, 25-16, 25-12

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
0
3
St. Mary's Academy
@
Oregon City

25-6, 25-9, 25-11
6:30pm
1
3
Lakeridge
@
West Linn

25-22, 25-18, 21-25, 25-17
6:30pm
3
2
Tigard
@
Tualatin

13-25, 13-25, 26-24, 25-18, 15-13
6:30pm
3
2
Canby
@
Lake Oswego

25-21, 25-27, 25-23, 25-27, 15-13

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
1
3
Mountain View
@
Summit

25-11, 18-25, 25-21, 25-18
6:30pm
3
1
Bend
@
McNary

25-27, 25-13, 25-19, 25-15
6pm
3
0
West Salem
@
McKay

25-14, 25-22, 25-13
6:30pm
0
3
South Salem
@
Sprague

25-17, 25-17, 25-12

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
0
3
Hillsboro
@
La Salle Prep

25-11, 25-7, 25-11
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
Scappoose

25-15, 25-11, 25-22
6:45pm
3
0
Putnam
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

25-10, 25-10, 25-18
6:45pm
1
3
Parkrose
@
St. Helens

18-25, 25-18, 25-19, 25-21

5A-2 Midwestern League

6:45pm
2
3
Springfield
@
North Bend

20-25, 25-19, 19-25, 25-15, 15-13
6:45pm
1
3
Churchill
@
Crater

25-17, 27-25, 15-25, 25-17

5A-3 Mid-Willamette Conference

6pm
3
0
West Albany
@
Corvallis

25-12, 26-24, 25-12
6pm
1
3
Lebanon
@
Central

25-13, 25-21, 28-30, 25-23
6pm
3
2
Crescent Valley
@
Silverton

23-25, 15-25, 25-19, 25-18, 15-11

Non-League

6:45pm
3
1
Mazama
@
Eagle Point

30-32, 25-13, 26-24, 27-25
6pm
3
0
Crook County
@
Madras

25-6, 25-12, 25-4

4A-3 Oregon West Conference

6pm
0
3
Newport
@
Sisters

25-18, 25-7, 25-12
6pm
3
0
Philomath
@
Stayton

25-22, 25-14, 25-18
6pm
0
3
Woodburn
@
Sweet Home

25-9, 25-14, 25-10

Non-League

6pm
3
1
Henley
@
St. Mary's, Medford

25-12, 25-19, 24-26, 26-24
6pm
0
3
Marist Catholic
@
Corbett

25-15, 25-17, 25-23
6:30pm
0
3
North Valley
@
Cottage Grove

25-17, 25-18, 25-23
6pm
3
0
Valley Catholic
@
Cascade

25-12, 25-9, 25-12
6pm (MT)
0
3
Baker
@
Fruitland (ID)

25-14, 25-19, 25-18
7pm
3
0
Marshfield
@
Coquille

27-25, 26-24, 25-18
6:30pm
1
3
Yreka (CA)
@
Hidden Valley

25-22, 25-22, 25-15, 25-16
7pm
0
3
McLoughlin
@
Irrigon

25-4, 25-9, 25-10
7:30pm
3
0
Seaside
@
Warrenton

25-19, 25-21, 25-23
6pm
3
0
Banks
@
North Marion

25-21, 25-17, 25-18
5:30pm
3
1
Marshfield
@
Creswell

N
29-27, 25-22, 14-25, 25-18
5:30pm
1
3
Rainier
@
Seaside

N
25-18, 25-18, 25-27, 25-14
6pm
1
3
Estacada
@
Tillamook

25-18, 25-23, 23-25, 25-17
7pm
3
1
Payette (ID)
@
Ontario

Irrigon Tournament

5:30pm
3
0
Heppner
@
McLoughlin

Irrigon Tournament
N
25-9, 25-13, 25-10

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
3
0
Portland Adventist Acad.
@
De La Salle North Catholic

6:30pm
3
2
Catlin Gabel
@
Horizon Christian, Tualatin

25-16, 26-24, 12-25, 21-25, 15-5
6pm
3
0
Oregon Episcopal
@
Riverdale

25-15, 25-13, 25-19

Non-League

6:30pm
1
3
Scio
@
South Umpqua

25-17, 25-20, 22-25, 25-7
6:30pm
1
3
Del Norte (CA)
@
Brookings-Harbor

25-15, 25-21, 23-25, 25-20
6pm
0
3
La Pine
@
Burns

25-14, 25-13, 25-16
6:30pm
3
0
Pleasant Hill
@
Waldport

25-15, 25-21, 25-13
4pm
0
3
Umatilla
@
Stanfield

25-8, 25-9, 25-18
6pm
3
0
Harrisburg
@
Blanchet Catholic

25-15, 25-16, 31-29
6pm
0
3
Clatskanie
@
Yamhill-Carlton

25-15, 25-12, 25-19
6:30pm
3
2
Amity
@
Willamina

22-25, 25-23, 12-25, 25-20, 15-11
4pm
3
1
Creswell
@
Coquille

25-10, 16-25, 25-16, 25-20
3:30pm
0
3
Rainier
@
Warrenton

25-18, 25-2, 25-17
6pm
0
3
Dayton
@
Santiam Christian

25-12, 25-13, 25-12
6:30pm
3
2
Pilot Rock
@
Riverside

20-25, 25-14, 25-20, 21-25, 17-15
6:30pm
0
3
Taft
@
Toledo

25-21, 25-19, 25-18

Irrigon Tournament

4pm
1
3
Heppner
@
Irrigon

Irrigon Tournament
N
25-15, 25-19, 17-25, 25-22

2A-1 Northwest League

6pm
1
3
Knappa
@
Gaston

2A-2 Tri-River Conference

6pm
3
0
Delphian
@
Gervais

27-25, 25-13, 25-14
6pm
0
3
Santiam
@
Sheridan

25-15, 25-15, 25-15
6pm
0
3
Colton
@
Kennedy

25-9, 25-3, 25-8

2A-3 Central Valley Conference

6pm
2
3
Oakland
@
Monroe

25-16, 25-12, 21-25, 19-25, 15-12
6pm
0
3
East Linn Christian Acad.
@
Central Linn

25-9, 25-3, 25-15
6pm
3
0
Regis
@
Oakridge

25-13, 25-7, 25-11
6pm
3
0
Lowell
@
Jefferson

25-21, 25-17, 25-23

2A-4 Sunset Conference

6:30pm
0
3
Myrtle Point
@
Reedsport

25-14, 25-20, 25-19
6:30pm
3
0
Bandon
@
Gold Beach

25-13, 25-21, 25-15

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
3
0
Lost River
@
Illinois Valley

27-25, 25-6, 25-14
5:15pm
3
0
Bonanza
@
Rogue River

25-11, 25-5, 25-17
5:15pm
3
0
Glide
@
Lakeview

25-8, 25-22, 25-20

Non-League

4pm
1
3
Columbia Christian
@
Mohawk

27-25, 22-25, 25-11, 25-21
5pm
3
1
Wallowa
@
Enterprise

24-26, 25-21, 25-17, 25-18
5pm
3
0
Dayville / Monument
@
Grant Union [JV]

1A-3 Mountain West League

6pm
2
3
Eddyville Charter
@
Crow

25-16, 23-25, 18-25, 25-20, 15-12
6pm
0
3
Mapleton
@
Siletz Valley

25-19, 25-11, 25-13
6pm
0
3
McKenzie
@
Alsea

25-9, 25-18, 25-15
6pm
0
3
Oak Hill
@
Triangle Lake

25-13, 25-19, 25-11

1A-4 Skyline League

6pm
3
0
Days Creek
@
Umpqua Valley Christian

25-8, 25-12, 25-11
6pm
0
3
Pacific
@
Camas Valley

25-23, 25-12, 25-12
6pm
3
0
North Douglas
@
New Hope Christian

25-18, 25-11, 25-15
6pm
3
1
Elkton
@
Yoncalla

25-17, 25-16, 23-25, 25-8
6pm
0
3
Powers
@
Riddle

25-20, 25-23, 25-19

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
0
3
Chiloquin
@
Hosanna Christian

25-13, 25-19, 25-22
5:30pm
1
3
Trinity Lutheran
@
Rogue Valley Adventist Acad.

25-8, 25-10, 21-25, 25-17
5pm
3
1
Central Christian
@
Gilchrist

16-25, 25-11, 25-17, 26-24
5:30pm
1
3
Triad
@
Prospect Charter

25-22, 25-20, 22-25, 25-14
5:30pm
3
1
North Lake
@
Paisley

25-18, 25-23, 18-25, 25-17

1A-6 Big Sky League

5pm
0
3
Sherman
@
South Wasco County

25-16, 25-14, 25-19
5pm
2
3
Dufur
@
Echo

19-25, 25-22, 23-25, 25-18, 15-11
5pm
3
0
Ione / Arlington
@
Mitchell / Spray

25-15, 26-24, 25-19

1A-7 Old Oregon League

5pm
0
3
Elgin
@
Joseph

25-14, 25-17, 25-17
5pm
0
3
Nixyaawii
@
Griswold

25-15, 25-16, 25-16
6pm
3
1
Imbler
@
Cove

23-25, 25-12, 25-18, 25-23

Non-League

7pm
1
3
Country Christian
@
Mohawk

25-12, 16-25, 25-19, 25-17
5pm
0
3
Ukiah / Long Creek [JV]
@
Condon

25-16, 25-7, 25-9