Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAAtoday 234X60 Ad
COVID-19 UPDATE:
3/18 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
Moda Health Ad
OnPoint2020_Winter All-State_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

There are no 6A contests scheduled for Saturday, Feb 22, 2020.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

There are no 5A contests scheduled for Saturday, Feb 22, 2020.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

4A-6 Greater Oregon League

8pm
57
50
La Grande
@
Baker

Non-League

2pm
56
59
Toledo
@
Marist Catholic

N
Northwest Christian University

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
52
62
Oregon Episcopal
@
De La Salle North Catholic

N
Wilson High School

3A-2 PacWest Conference

1pm
63
70
Yamhill-Carlton
@
Amity

Central High School
5pm
47
41
Dayton
@
Salem Academy

N
Central High School

3A-3 Coastal Range League

7pm
50
53
Warrenton
@
Rainier

N
McMinnville HS

3A-6 Eastern Oregon League

2:30pm
41
49
Riverside
@
Umatilla

N
Eastern Oregon University

2A-1 Northwest League

7pm
49
61
Mannahouse Christian Acad.
@
Knappa

N
Vernonia High School
3:30pm
33
70
Gaston
@
Columbia Christian

2A-3 Central Valley Conference

7pm
53
64
Jefferson
@
Oakland

2A-4 Sunset Conference

6pm
41
39
Bandon
@
Coquille

2A-5 Southern Cascade League

4:30pm
43
47
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Lost River

BMC Tournament

7:45pm
68
40
Pilot Rock
@
Grant Union

BMC Tournament
N
Pendleton Convention Center
2:45pm
34
42
Union
@
Heppner

BMC Tournament
N
Pendleton Convention Center

1A-1 The Valley 10 League

6pm
36
37
Life Christian
@
Damascus Christian

N
Multnomah University
2:30pm
27
43
Open Door Christian Acad.
@
North Clackamas Christian

N
Multnomah University

1A-2 Casco League

8:15pm
59
72
Livingstone Adventist Acad.
@
Falls City

N
George Fox University

1A-3 Mountain West League

4pm
40
35
Siletz Valley
@
Mohawk

N
Harrisburg High School
12:30pm
30
56
Crow
@
Mapleton

N
Harrisburg High School

1A-4 Skyline League

6:30pm
46
38
Umpqua Valley Christian
@
Days Creek

N
Sutherlin HS
3:30pm
36
45
Riddle
@
North Douglas

N
Sutherlin HS

Big Sky District Tournament

5pm
74
68
Ione / Arlington
@
South Wasco County

Big Sky District Tournament
N
Madras High School
1:30pm
47
70
Condon / Wheeler
@
Dufur

Big Sky District Tournament
N
Madras High School

CASCO District Tournament

4pm
27
48
Perrydale
@
Crosshill Christian

CASCO District Tournament
N
George Fox University

High Desert League Tournament

5:45pm
41
56
Crane
@
Prairie City

High Desert League Tournament
N
John Day
12:45pm
46
59
Adrian
@
Jordan Valley

High Desert League Tournament
N
John Day, Oregon

Mountain Valley League Championships


TBD
39
34
North Lake
@
Hosanna Christian

Mountain Valley League Championships
N
TBD
5:30pm
42
53
Triad
@
Trinity Lutheran

Mountain Valley League Championships
Trinity Lutheran HS OT

Old Oregon League Districts

12:30pm
68
59
Elgin
@
Powder Valley

Old Oregon League Districts
N
Baker City High School
4:30pm
54
77
Joseph
@
Nixyaawii

Old Oregon League Districts
N
Baker HS