Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA_234x60.jpg Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
U.S. Marines Ad
OSAAtoday 160x600 Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
64
42
Grant
@
Franklin

7:15pm
56
94
Benson
@
Jefferson, Portland

7:15pm
67
62
Madison
@
Wilson

5:30pm
50
53
Roosevelt
@
Cleveland

6A-2 Metro League

7pm
69
67
Sunset
@
Southridge

7pm
62
47
Jesuit
@
Beaverton

7pm
72
39
Westview
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
40
64
Century
@
Sherwood

5:45pm
49
47
Glencoe
@
McMinnville

5:45pm
52
60
Newberg
@
Liberty

OT

6A-4 Mt. Hood Conference

7:30pm
55
85
Gresham
@
Clackamas

7:15pm
39
76
Centennial
@
Sandy

7:30pm
27
88
Reynolds
@
Central Catholic

7:30pm
51
80
David Douglas
@
Barlow

6A-5 Three Rivers League

7:15pm
46
61
West Linn
@
Oregon City

5:45pm
45
42
Tualatin
@
Canby

7pm
67
59
Lake Oswego
@
Tigard

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
45
67
Bend
@
Mountain View

5:45pm
49
66
West Salem
@
South Salem

6:30pm
52
55
Sprague
@
Summit

OT
5:45pm
51
70
McKay
@
McNary

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
39
78
South Eugene
@
North Medford

6:45pm
51
70
Roseburg
@
South Medford

6:45pm
52
51
Grants Pass
@
Sheldon

5A-2 Midwestern League

6:45pm
33
55
Eagle Point
@
North Bend

7pm
47
59
Willamette
@
Crater

7pm
44
88
Springfield
@
Churchill

6:45pm
36
72
Ashland
@
North Eugene

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
57
54
Lebanon
@
Central

7pm
66
44
West Albany
@
North Salem

West Salem High School
7pm
77
67
Silverton
@
Corvallis

5A-4 Intermountain Conference

5:30pm
79
65
Pendleton
@
The Dalles

7pm
28
60
Ridgeview
@
Crook County

4A-2 Tri-Valley Conference

7:30pm
42
56
Estacada
@
Corbett

7pm
65
73
North Marion
@
Gladstone

OT

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
20
45
Sisters
@
Sweet Home

5:30pm
48
69
Woodburn
@
Cascade

5:30pm
38
34
Philomath
@
Newport

4A-4 Sky Em League

7:15pm
56
63
Siuslaw
@
Junction City

one OT

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
36
67
Mazama
@
Henley

7:30pm
62
38
Phoenix
@
Klamath Union

7:30pm
49
39
North Valley
@
Hidden Valley

3A-6 Eastern Oregon League

6:30pm
41
51
Burns
@
Umatilla

N
Eastern Oregon University
1:30pm
46
27
Riverside
@
Nyssa

N
Eastern Oregon University

2A-2 Tri-River Conference

6:30pm
73
74
Santiam
@
Western Christian

2A-3 Central Valley Conference

7pm
54
60
East Linn Christian Acad.
@
Jefferson

BMC Tournament

2:45pm
50
46
Pilot Rock
@
Heppner

BMC Tournament
N
Pendleton Convention Center
7:45pm
45
57
Stanfield
@
Union

BMC Tournament
N
Pendleton Convention Center

1A-2 Casco League

7pm
36
40
Falls City
@
Perrydale

3:30pm
61
56
Livingstone Adventist Acad.
@
St. Paul

1A-4 Skyline League

6:30pm
50
47
Umpqua Valley Christian
@
North Douglas

N
Sutherlin HS
3:30pm
43
41
Days Creek
@
Riddle

N
Sutherlin HS

1A-5 Mountain Valley League

7:30pm
37
52
North Lake
@
Trinity Lutheran

Trinity Luthern HS
3:45pm
26
52
Central Christian
@
Hosanna Christian

Big Sky District Tournament

7:30pm
56
62
Condon / Wheeler
@
South Wasco County

Big Sky District Tournament
N
Madras High School
4:30pm
42
61
Dufur
@
Ione / Arlington

Big Sky District Tournament
N
Madras High School

High Desert League Tournament

7:45pm
50
65
Adrian
@
Prairie City

High Desert League Tournament
N
Grant Union High School
2:45pm
53
60
Jordan Valley
@
Crane

High Desert League Tournament
N
John Day, Oregon
9:45am
44
25
Dayville / Monument
@
Long Creek / Ukiah

High Desert League Tournament
N
Grant Union High School

Old Oregon League Districts

7pm
41
61
Elgin
@
Nixyaawii

Old Oregon League Districts
N
Baker City High School
3:30pm
51
48
Joseph
@
Powder Valley

Old Oregon League Districts
N
Baker HS