Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
ePledgeDrive_WebAd-728x90.jpg Ad
2020_Scholar Program_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

5:15pm
81
50
Jefferson, Portland
@
Benson

5pm
67
66
Wilson
@
Madison

Marshall Campus OT
7:15pm
56
61
Franklin
@
Grant

5pm
55
59
Cleveland
@
Roosevelt

6A-6 Mountain Valley Conference

2:30pm
56
41
Mountain View
@
West Salem

7:15pm
40
78
McKay
@
Sprague

2:30pm
77
61
South Salem
@
Summit

2:30pm
50
61
Bend
@
McNary


There are no 5A contests scheduled for Saturday, Jan 25, 2020.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

Non-League

5pm
56
35
Molalla
@
Country Christian

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
42
59
Horizon Christian, Tualatin
@
Portland Adventist Acad.

4pm
46
66
Oregon Episcopal
@
De La Salle North Catholic

Salvation Army/Moore St Community Center
6pm
50
52
Catlin Gabel
@
Westside Christian

3A-6 Eastern Oregon League

4:30pm
61
50
Nyssa
@
Irrigon

4:30pm
26
51
Burns
@
Riverside

4:30pm
52
54
Vale
@
Umatilla

OT

2A-1 Northwest League

2:30pm
48
41
Gaston
@
Portland Christian

Rockwood Commons (740 SE 182nd Ave, Portland, OR 97233)
1pm
52
44
Neah-Kah-Nie
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
76
61
Sheridan
@
Colton

2:30pm
39
49
Delphian
@
Culver

2A-5 Southern Cascade League

3pm
34
56
Illinois Valley
@
Lost River

3pm
76
71
Rogue River
@
Bonanza

1:30pm
38
90
Canyonville Acad.
@
Lakeview

3:30pm
82
30
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Glide

2A-6 Blue Mountain Conference

5:30pm
43
78
Weston-McEwen
@
Pilot Rock

5:30pm
62
67
Heppner
@
Stanfield

5:30pm
21
38
Enterprise
@
Union

Non-League

7:30pm
30
35
Camas Valley
@
Gold Beach

N
Pacific High School, Port Orford, OR
2:30pm
62
35
Crosshill Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

1A-3 Mountain West League

5pm
40
43
Alsea
@
McKenzie

1A-4 Skyline League

7:30pm
62
33
Riddle
@
Glendale

7:30pm
54
42
Umpqua Valley Christian
@
Yoncalla

7:30pm
50
51
Days Creek
@
North Douglas

1A-5 Mountain Valley League

3:30pm
43
51
Trinity Lutheran
@
Triad

4pm
29
30
Hosanna Christian
@
North Lake

3:30pm
25
72
Prospect Charter
@
Paisley

7:30pm
29
69
Chiloquin
@
Rogue Valley Adventist Acad.

3:30pm
37
59
Gilchrist
@
Central Christian

1A-6 Big Sky League

3:30pm
63
56
Ione / Arlington
@
Condon / Wheeler

3:30pm
61
59
Mitchell / Spray
@
Dufur

1A-7 Old Oregon League

5:30pm
57
71
Joseph
@
Nixyaawii

5:30pm
57
63
Pine Eagle
@
Elgin

5:30pm
94
42
Powder Valley
@
Griswold

3:30pm
41
39
Wallowa
@
Cove

1A-8 High Desert League

2pm
69
36
Four Rivers
@
Burnt River

3:30pm
40
51
Jordan Valley
@
Prairie City

3:30pm
16
66
Huntington
@
Dayville / Monument

Monument HS
3:30pm
50
67
Adrian
@
Long Creek / Ukiah

Ukiah HS

Friendship Tournament

7pm
69
80
Livingstone Adventist Acad.
@
Upper Columbia Academy (WA)

Friendship Tournament
N
Walla Walla University