Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
234x60_Scholar Program.jpg Ad
COVID-19 UPDATE:
4/8 - OSAA Cancels All Remaining Spring Activities, State Championships; OSAA Coronavirus Information Page.
ve-banner-ads728x90.png Ad
2020_Scholar Program_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-4 Mt. Hood Conference

6pm
30
92
Centennial
@
Barlow

7:30pm
66
79
Reynolds
@
David Douglas

David Douglas High School- North Gym
6pm
58
71
Sandy
@
Clackamas

Non-League

7pm
58
57
McNary
@
Forest Grove

7pm
46
53
Sherwood
@
Oregon City

7pm
61
35
Beaverton
@
Glencoe

6:30pm
47
84
Madras
@
Mountain View

6:45pm
64
84
Southridge
@
South Eugene

7:15pm
69
53
Mountainside
@
Century

6pm
68
40
South Medford
@
Lakeridge

6:30pm
65
57
Tigard
@
South Salem

7:15pm
45
67
McKay
@
McMinnville

6:45pm
67
53
Sprague
@
North Medford

6:45pm
61
40
Newberg
@
Roseburg

7pm
47
56
Westview
@
West Linn

6:30pm
C
X
L
Grants Pass
@
Bend

6:45pm
46
41
La Salle Prep
@
Sheldon

7:15pm
56
45
Tualatin
@
Liberty

6:30pm
40
50
Ridgeview
@
Bend

5A-2 Midwestern League

6:45pm
46
68
Eagle Point
@
Thurston

6:45pm
49
45
Ashland
@
North Bend

6:45pm
72
40
Crater
@
Springfield

6:45pm
74
61
Willamette
@
North Eugene

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
37
60
Central
@
West Albany

7pm
41
43
Corvallis
@
Crescent Valley

7pm
55
37
North Salem
@
Dallas

7pm
71
48
Silverton
@
South Albany

N
Linn Benton Community College

Non-League

6:30pm
73
64
Parkrose
@
Hood River Valley

6:30pm
45
47
St. Helens
@
The Dalles

7pm
42
37
Putnam
@
Lebanon

4A-3 Oregon West Conference

7pm
57
54
Philomath
@
Stayton

7pm
62
58
Woodburn
@
Sweet Home

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
52
56
Baker
@
La Grande

Non-League

7:30pm
51
48
Cascade
@
Valley Catholic

7pm
64
57
Astoria
@
Molalla

Molalla High School
7pm
56
68
Tillamook
@
Gladstone

7pm
82
51
Seaside
@
Estacada

Sky-Em/Skyline Crossover

Noon
52
38
North Valley
@
Siuslaw

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Marshfield High School
6pm
52
49
Klamath Union
@
Marist Catholic

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Marshfield High School
3pm
37
42
Phoenix
@
Junction City

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Marshfield High School
1:30pm
62
54
Hidden Valley
@
Elmira

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Marshfield High School
7:30pm
61
43
Henley
@
Marshfield

Sky-Em/Skyline Crossover
Marshfield High School
4:30pm
43
52
Cottage Grove
@
Mazama

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Marshfield High School

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
41
61
Pleasant Hill
@
Creswell

3A-5 Far West League

5:30pm
57
38
Sutherlin
@
St. Mary's, Medford

5:30pm
49
61
Brookings-Harbor
@
Cascade Christian

5:30pm
41
44
Douglas
@
South Umpqua

Non-League

7:30pm
59
33
Yamhill-Carlton
@
Taft

7:30pm
30
44
Colton
@
Warrenton

7:30pm
60
86
Willamina
@
Amity

7:30pm
60
65
Blanchet Catholic
@
Clatskanie

2A-2 Tri-River Conference

7pm
50
38
Chemawa
@
Delphian

2A-3 Central Valley Conference

6pm
34
60
East Linn Christian Acad.
@
Oakland

6pm
75
84
Monroe
@
Jefferson

6pm
34
55
Lowell
@
Central Linn

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
95
54
Toledo
@
Reedsport

2A-5 Southern Cascade League

6pm
47
45
Glide
@
Illinois Valley

6:30pm
70
49
Lost River
@
Lakeview

6pm
C
X
L
Canyonville Acad.
@
Bonanza

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
61
47
Grant Union
@
Heppner

Non-League

7:30pm
57
63
Naselle (WA)
@
Knappa

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
49
43
North Clackamas Christian
@
Open Door Christian Acad.

7:30pm
26
61
Grand View Christian Acad.
@
Damascus Christian

7:30pm
37
83
Country Christian
@
Life Christian

1A-2 Casco League

5:30pm
63
46
St. Paul
@
Jewell

1A-4 Skyline League

7:30pm
33
59
New Hope Christian
@
Glendale

7:30pm
56
39
Umpqua Valley Christian
@
Elkton

7:30pm
41
53
Camas Valley
@
Riddle

7:30pm
36
41
Yoncalla
@
Days Creek

OT

1A-5 Mountain Valley League

5pm
78
32
Trinity Lutheran
@
Prospect Charter

7pm
41
67
Chiloquin
@
Hosanna Christian

6:30pm
34
71
Central Christian
@
Triad

5:30pm
20
71
Gilchrist
@
Paisley

1A-6 Big Sky League

7:30pm
54
88
Condon / Wheeler
@
South Wasco County

7:30pm
67
49
Sherman
@
Ione / Arlington

7:30pm
37
51
Mitchell / Spray
@
Horizon Christian, Hood River

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
29
88
Griswold
@
Joseph

7:30pm
C
X
L
Nixyaawii
@
Powder Valley

7:30pm
33
57
Wallowa
@
Elgin

7:30pm
45
40
Imbler
@
Pine Eagle

1A-8 High Desert League

6:30pm
45
47
Jordan Valley
@
Crane

Non-League

6:30pm
21
39
Four Rivers
@
Dayville / Monument

Dayville HS
7:30pm
27
58
Echo
@
Prairie City

7:30pm
57
51
Perrydale
@
North Douglas

7:30pm
55
26
Notus (ID)
@
Huntington