Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
234Broadcast.jpg Ad
BBD-728x90.png Ad

Philomath Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-3 Oregon West Conference

Team Staff
Head Coach
Troy Woosley
Asst. Coaches
Alexander Eikelenboom, Blake Woosley, James Kohn, Jeremy Smith, Jeremy French
Managers
Eevi Rolfe, Madison Felina-Barron, Petra Hernandez
Program Information
Classification
4A (2022-23)
League
4A-SD2 Special District 2
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
SCHD 12/3 Sat 9:00 am Perry Burlison Tournament (Cascade High School)
Cascade, Cottage Grove, Elmira, Junction City, McNary, Philomath, Siuslaw, South Salem, Stayton, Thurston, Tigard
Cascade
SCHD 12/9 Fri TBD Philomath Invite (Philomath)
Junction City, Molalla, North Eugene, Philomath, Springfield, Taft
Philomath
SCHD 12/16 - 12/17 F/S 11:00 am Grants Pass Winter Kickoff Wrestling Tournament (Grants Pass High School)
Cascade Christian, Dayton, Glendale, Grants Pass, Illinois Valley, Mazama, North Bend, North Medford, North Valley, Philomath, Phoenix, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, Sutherlin
Grants Pass
SCHD 12/21 Wed 1:00 pm Benton County Championships (Philomath High School)
Alsea, Corvallis, Crescent Valley, Monroe, Philomath, Santiam Christian
Philomath
SCHD 1/7 Sat TBD King of The Hill (Pleasant Hill)
Bonanza / Lost River, Churchill, Cottage Grove, Creswell, Gold Beach, Jefferson, Junction City, Lowell, Monroe, North Douglas / Yoncalla, Oakland, Oakridge, Philomath, Pleasant Hill, Sisters, Siuslaw, Springfield
Pleasant Hill
SCHD 1/13 - 1/14 F/S TBD Oregon Wrestling Classic (Deschutes County Fairgrounds)
Aloha, Banks, Bend, Central Linn, Colton, Coquille / Bandon, Crane, Dayton, Glendale, Harrisburg, Illinois Valley, La Pine, Lowell, Madras, Marshfield, Mazama, McNary, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, North Valley, Oregon City, Philomath, Redmond, Regis, Ridgeview, Roseburg, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Summit, Sutherlin, Thurston, Toledo, Yamhill-Carlton
Redmond
SCHD 1/19 Thu 5:00 pm Special District 2 Double Duals (North Marion)
North Marion, Philomath, Stayton, Sweet Home
North Marion
SCHD 1/21 Sat 10:00 am Screamin Eagle (Santiam Christian)
Colton, Creswell, Dayton, Gervais, Oakland, Philomath, Pleasant Hill, Regis, Santiam Christian, Sheridan, Sutherlin, Toledo
Santiam Christian
SCHD 1/26 Thu 5:00 pm Special District 2 Double Duals (Philomath)
Cascade, Cottage Grove, North Marion, Philomath
Philomath
SCHD 1/28 Sat 9:00 am Tod Surmon Mid-Valley Classic (West Albany High School)
Dayton, McNary, Philomath, Sisters, Sprague, West Albany
West Albany
SCHD 2/2 Thu 5:00 pm Special District 2 Double Duals (SWEET HOME)
Cascade, Newport, Philomath, Sweet Home
Sweet Home
SCHD 2/3 Fri 6:00 pm 3-way Meet (Philomath High School)
Philomath, Sisters, The Dalles
Philomath
SCHD 2/9 Thu 6:00 pm Philomath vs. Junction City Dual WRE Meet (Junction City)
Junction City
SCHD 2/10 Fri 6:00 pm Central vs. Philomath Dual WRE Meet (Philomath High School)
Philomath
# C Name Position Grade Height Weight
No player information to display, yet.




No Team Photo Found