Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

Philomath Boys Track & Field Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-3 Oregon West Conference

Team Staff
Head Coach
Joe Fulton
Asst. Coaches
Brian Lucas, Diana Bushnell, Tyler Thomas
Manager
Emma Olsen
Program Information
Classification
4A (2021-22)
League
4A-3 Oregon West Conference

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 4/2 Sat TBD Mark Dean Invitational (Tillamook High School)
Banks, Glencoe, Philomath, Tillamook
Tillamook
DONE 4/7 Thu 3:30 pm Philomath & Newport @ Sweet Home (Husky Field, Sweet Home)
Newport, Philomath, Sweet Home
Sweet Home
DONE 4/14 Thu 12:00 pm Philomath Invitational (Clemens Field, Philomath High School)
Cottage Grove, Philomath, Stayton
Philomath
DONE 4/22 Fri 4:00 pm Central Coast Invitational (Siuslaw High School, Florence)
North Douglas, Philomath, Siuslaw, Sutherlin
Siuslaw
DONE 4/23 Sat 11:30 am Meet of Champions (Husky Field, Sweet Home)
Banks, Cottage Grove, Gervais, Philomath, Regis, Seaside, Sweet Home, Waldport
Sweet Home
DONE 4/30 Sat 10:00 am Stayton Invitational (Stayton High School)
Banks, Cottage Grove, Gervais, Molalla, Philomath, Regis, Sisters, Stayton
Stayton
DONE 5/6 Fri 2:00 pm Wally Ciochetti Invitational (Cottage Grove High School)
Cottage Grove, Henley, Philomath
Cottage Grove
DONE 5/9 Mon 4:00 pm OWC JV Districts (Woodburn High School)
Cascade, Newport, Philomath, Stayton, Sweet Home, Woodburn
Woodburn
DONE 5/14 Sat 1:00 pm 4A-3 Oregon West Championship (Husky Field, Sweet Home)
Philomath, Stayton, Sweet Home
Sweet Home
# C Name Position Grade Height
Aaron Schaffer 10
Ben Hernandez 11
Brody Bushnell 11
Bryan Thomas 12
Caleb Jensen 12
Chase Ringwald 11
Hudson Raab 9
Ian Alba 12
Isaac Lattin 12
Isaac Workman 11
Jared Gerding 10
Jesse Erickson 12
Joseph Choi 12
Kellen Houchin 11
Mark Grimmer Jr. 12
Mateo Candanoza 11
Micah Matthews 11
Nixon Mooney 11
Simon King 10
Warwick Bushnell 9