Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA-Fall22_web-ad_234x60.jpg Ad
Jostens Ad
Wilson Sporting Goods Ad

Toledo Wrestling Program

School
Classification
2A (Public)
Regular District
2A-3 Valley Coast Conference

Team Staff
Head Coaches
Jim Rodriquez, Tony Blomstrom
Asst. Coaches
Boaz Simonds, Kelli Simonds, Lance Simonds, Robert Warfield
Program Information
Classification
2A/1A (2022-23)
League
2A/1A-SD1 Special District 1
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 11/30 Wed 1:30 pm Knappa Mix n Match (Knappa)
Astoria, Knappa, Nestucca, Santiam, Toledo, Vernonia, Waldport
Knappa
DONE 12/2 Fri 10:00 am Deven Dawson Memorial Tournament (Harrisburg High School)
Amity, Banks, Central Linn, Churchill, Creswell, Gervais, Glendale, Glide, Harrisburg, Junction City, Kennedy, Lowell, Monroe / Triangle Lake, Oakland, Pleasant Hill, Reedsport, Regis, Santiam, Santiam Christian, Scio, Sheldon, Sheridan, Springfield, Sutherlin, Toledo, Waldport
Harrisburg
DONE 12/9 Fri 5:00 pm Central Linn Duals (Central Linn High School)
Central Linn, Santiam, Toledo
Central Linn
DONE 12/10 Sat 9:00 am Central Linn Invitational (Central Linn)
Central Linn, Churchill, Dayton, Monroe / Triangle Lake, Oakridge, Pleasant Hill, Rogue River, Siletz Valley, Toledo
Central Linn
DONE 12/17 Sat 8:00 am Hagerty Invitational (Nestucca High School)
Amity, Gervais, Neah-Kah-Nie, Nestucca, Seaside, Sheridan, Taft, Toledo, Waldport, Willamina, Illwaco (WA)
Nestucca
DONE 1/7 Sat TBD Bob Bishop Invitational (Willamina High School)
Amity, Molalla, Sheridan, Siletz Valley, Toledo, Willamina, Yamhill-Carlton
Willamina
DONE 1/13 - 1/14 F/S TBD Oregon Wrestling Classic (Deschutes County Fairgrounds)
Aloha, Banks, Bend, Cascade, Central Linn, Colton, Coquille / Bandon, Crane, Culver, Dallas, Dayton, Eagle Point, Estacada, Glendale, Harrisburg, Hidden Valley, Illinois Valley, La Pine, Lowell, Madras, Marshfield, Mazama, McNary, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, North Valley, Oakland, Oregon City, Philomath, Redmond, Ridgeview, Roseburg, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Summit, Sutherlin, Thurston, Toledo, Yamhill-Carlton
Redmond
DONE 1/18 Wed 5:00 pm Neah-Kah-Nie 3way dual (Neah-Kah-Nie High School)
Neah-Kah-Nie, Nestucca, Toledo
Neah-Kah-Nie
DONE 1/19 Thu 6:00 pm SD1 Pre Districts Week 1 (Siletz Valley HS)
Alsea, Eddyville Charter, Nestucca, Siletz Valley, Toledo, Waldport
Siletz Valley
DONE 1/21 Sat 10:00 am Screamin Eagle (Santiam Christian)
Colton, Creswell, Culver, Dayton, Gervais, Oakland, Philomath, Pleasant Hill, Regis, Santiam Christian, Sheridan, Toledo
Santiam Christian
DONE 1/25 Wed 4:00 pm League Meet 2 (Nestucca High School)
Alsea, Colton, Gervais, Knappa, Nestucca, Toledo, Willamina
Nestucca
DONE 1/28 Sat 7:00 am Howell Invitational (Monroe HS)
Bonanza / Lost River, Monroe / Triangle Lake, North Lake, Oakland, Pleasant Hill, Toledo
Monroe / Triangle Lake
DONE 2/1 Wed TBD Pre-District Meet
Regis, Toledo, Willamina
Willamina
DONE 2/11 Sat TBD District Tournament
Alsea, Clatskanie, Colton, Eddyville Charter, Gervais, Kennedy, Knappa, Nestucca, Regis, Santiam, Siletz Valley, Toledo, Vernonia, Waldport, Willamina
Knappa
DONE 2/23 - 2/25 R - S TBD 2023 OSAA Wrestling State Championships (Veterans Memorial Coliseum)
OSAA
# C Name Position Grade Height Weight
Aria Simonds 12
Ash Blomstrom 11
Bryan Garrett-Nyberg 11
Christian Retherford 11
Cocao Barrett 12
Cody Vance 11
Kolby Coxen 10
Logan Gerding 11
Mindy Blomstrom 9
Nic Kaufman 10
Quin Lewis 11
Zachary Pfaffle 10




No Team Photo Found