Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Abbys LegTrad_Nom234x60 Ad
2023 AOTW Web Ad 728x90 Ad
TTT Web Ad 2023-24-160x600 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Non-League

10am
0
3
Benson
@
Hillsboro

25-12, 25-7, 25-12

Bend Clearwater Classic

2:15pm
0
2
Mountain View
@
Sprague

Bend Clearwater Classic
N
25-14, 25-20

TBD
2
1
Sherwood
@
Bend

Bend CLearwater Classic
25-23, 18-25, 15-13
2:30pm
1
2
Grants Pass
@
Philomath

Bend Clearwater Classic
N
14-25, 25-20, 15-9

TBD
0
2
Redmond
@
West Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-5, 25-14
3:30pm
2
0
South Salem
@
Ridgeview

Bend CLearwater Classic
N
27-25, 25-16
8am
2
0
Dallas
@
South Eugene

Bend CLearwater Classic
N
25-21, 25-21
2:15pm
0
2
Roseburg
@
Summit

Bend Clearwater Classic
25-21, 25-21
1pm
1
2
North Medford
@
Ridgeview

Bend CLearwater Classic
N

TBD
0
2
West Linn
@
West Albany

Bend Clearwater Classic
N
2:15pm
2
0
South Salem
@
Crook County

Bend CLearwater Classic
N
25-20, 25-17
4pm
2
0
Jesuit
@
Sprague

Bend Clearwater Classic
N
25-21, 25-23
3:30pm
0
2
Dallas
@
West Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-22, 25-21
5pm
0
2
Philomath
@
West Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-10, 25-8
4:30pm
1
2
West Albany
@
South Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-18, 21-25, 16-14
1pm
0
2
Crater
@
Jesuit

Bend Clearwater Classic
N
25-13, 25-21
5pm
2
1
Skyview (ID)
@
Jesuit

Bend CLearwater Classic
N
25-23, 21-25, 15-12
4pm
2
0
Skyview (ID)
@
Sherwood

Bend CLearwater Classic
N
25-18, 25-12

Bend Tournament


TBD
C
X
L
TBD
@
Jesuit

Bend Tournament
N
Bend

IBW Round Robin

10:30am
2
0
Sunset
@
Beaverton

IBW Round Robin
N
25-23, 25-17
8am
0
2
Newberg
@
Sunset

IBW Round Robin
N
25-20, 25-13

TBD
0
2
Newberg
@
Ida B. Wells

IBW Round Robin
25-16, 25-18

TBD
2
0
Sunset
@
Ida B. Wells

IBW Round Robin
25-22, 25-17
9am
1
2
Beaverton
@
Ida B. Wells

IBW Round Robin
25-18, 20-25, 15-12
Noon
0
2
Newberg
@
Beaverton

IBW Round Robin
N
25-18, 25-12

Jamboree


TBD
D
O
N
E
Roseburg
@
Bend

Bend CLearwater Classic
N

Bend Clearwater Classic


TBD
2
1
Ashland
@
Caldera

Bend Clearwater Classic
19-25, 25-23, 16-14
3pm
2
1
Philomath
@
Ashland

Bend CLearwater Classic
N
25-18, 10-25, 15-9
3:30pm
2
0
West Albany
@
Summit

Bend CLearwater Classic
25-19, 25-23

Marshfield Invitational Tournament

5pm
0
2
Churchill
@
Marshfield

Marshfield Invitational Tournament
25-15, 25-22

Marshfield Tournament

3pm
0
2
Siuslaw
@
Churchill

Marshfield Tournament
N
25-14, 25-14
4pm
2
1
Churchill
@
North Bend

Marshfield Tournament
N
20-25, 25-8, 19-17

Corbett Invitational

8am
1
2
Astoria
@
Stevenson (WA)

Corbett Invitational
N
28-26, 13-25, 15-4

Corbett Tournament


TBD
0
2
Estacada
@
Scio

Corbett Tournament
N
25-19, 25-15

TBD
2
0
Estacada
@
Westside Christian

Corbett Tournament
N
25-23, 25-18

Marshfield Invitational Tournament

2pm
0
2
Del Norte (CA)
@
Marshfield

Marshfield Invitational Tournament
25-15, 25-20
4pm
0
2
Mazama
@
Marshfield

Marshfield Invitational Tournament
25-7, 25-22

Marshfield Tournament

2pm
2
0
North Bend
@
The Dalles

Marshfield Tournament
N
25-16, 25-16
12:30pm
1
2
Henley
@
Klamath Union

Marshfield Tournament
N
25-23, 23-25, 15-11
3pm
0
2
Junction City
@
Cottage Grove

Marshfield Tournament
N
25-17, 27-25

TBD
0
2
La Pine
@
Hidden Valley

Marshfield Tournament
N
26-24, 25-10
3pm
2
1
Mazama
@
Tillamook

Marshfield Tournament
N
24-26, 25-19, 15-7
4pm
0
2
Douglas
@
Cottage Grove

Marshfield Tournament
N
25-18, 25-14
5pm
0
2
Hidden Valley
@
Cottage Grove

Marshfield Tournament
N
25-23, 25-22
7pm
0
2
Klamath Union
@
Hidden Valley

Marshfield Tournament
N

3A-6 Eastern Oregon League

Noon
3
0
Burns
@
McLoughlin

25-18, 25-11, 25-10
11am
3
0
Nyssa
@
Umatilla

25-9, 25-20, 25-17
3pm
3
0
Nyssa
@
Riverside

25-20, 25-23, 25-14
10am
3
0
Vale
@
Riverside

25-13, 25-12, 25-17
2pm
3
0
Vale
@
Umatilla

25-5, 25-6, 25-5

Non-League

Noon
3
2
Valley Catholic
@
Santiam Christian

24-26, 27-25, 14-25, 25-18, 15-12
6pm
3
0
Cascade Christian
@
Santiam Christian

25-19, 25-18, 25-21
4:30pm
3
0
South Umpqua
@
Days Creek

4pm
3
0
Cascade Christian
@
Salem Academy

N
25-21, 25-17, 25-19
2pm
3
0
Valley Catholic
@
Salem Academy

N
27-25, 25-16, 25-11

Bend CLearwater Classic

1pm
2
1
Skyview High School (ID)
@
Sisters

Bend CLearwater Classic
N
20-25, 25-20, 15-12

Corbett Invitational

8am
2
1
Scio
@
Corbett

Corbett Invitational
16-25, 25-18, 15-11

Marshfield Tournament

2pm
1
2
Coquille
@
Douglas

Marshfield Tournament
N
2pm
1
2
Powers
@
Coquille [JV]

Marshfield Tournament
N
25-18, 20-25, 15-11

Rally on the River

4:30pm
2
1
Jefferson
@
Camas Valley

Rally on the River
N
17-25, 25-21, 15-11
9am
2
0
Lost River
@
Elmira

Rally on the River
N
25-23, 25-17
4:15pm
1
2
Elmira
@
Open Door Christian Acad.

Rally on the River
N
9-25, 25-22, 15-13
6:15pm
1
2
Open Door Christian Acad.
@
Jefferson

Rally on the River
N
25-17, 18-25, 15-12
6pm
1
2
Glide
@
Ione / Arlington

Rally on the River
N
25-24, 16-25, 15-7
2pm
2
0
Glide
@
Jefferson

Rally on the River
N
25-16, 25-23

2A-1 Northwest League

2:30pm
3
0
Portland Christian
@
Mannahouse Acad., Portland

25-9, 25-11, 25-8
2:30pm
0
3
Nestucca
@
Clatskanie

25-10, 25-21, 25-23

2A-3 Valley Coast Conference

Noon
3
0
Oakridge
@
Bandon

25-22, 25-17, 25-10
3pm
3
0
Oakridge
@
Gold Beach

N
25-5, 25-22, 25-9
1:30pm
3
0
Lowell
@
Gold Beach

N
25-9, 25-10, 25-10
3pm
2
3
Illinois Valley
@
East Linn Christian

N
24-26, 25-16, 25-21, 19-25, 15-6
1:30pm
3
1
East Linn Christian
@
Oakland

N
25-21, 11-25, 27-25, 25-19
4:30pm
3
1
Oakland
@
Central Linn

25-15, 23-25, 25-15, 25-19
4:30pm
3
0
Toledo
@
Reedsport

25-13, 25-22, 25-13
1:30pm
3
0
Toledo
@
Waldport

N
25-16, 26-24, 25-12
Noon
1
3
Illinois Valley
@
Central Linn

26-24, 17-25, 25-23, 29-27
4:30pm
3
1
Monroe
@
Reedsport

17-25, 25-15, 25-23, 25-18
3pm
3
0
Monroe
@
Waldport

N
25-22, 25-13, 25-7
4:30pm
3
0
Lowell
@
Bandon

25-16, 25-22, 25-21

2A-4 Blue Mountain Conference

11am
3
0
Weston-McEwen
@
Irrigon

25-22, 25-22, 25-21
2pm
3
1
Stanfield
@
Irrigon

16-25, 25-10, 25-12, 25-12
12:30pm
2
3
Weston-McEwen
@
Stanfield

N
17-25, 25-8, 25-17, 14-25, 15-12
Noon
3
1
Heppner
@
Enterprise

25-20, 23-25, 25-16, 25-9
Noon
3
0
Grant Union
@
Enterprise

25-9, 25-21, 25-10
2pm
3
1
Grant Union
@
Heppner

N
27-25, 25-20, 20-25, 25-14

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Yoncalla
@
New Hope Christian

25-13, 25-5, 25-22
6pm
0
3
Riddle
@
Umpqua Valley Christian

25-12, 25-13, 25-20
7pm
2
3
Pacific
@
Milo Adventist Acad.

19-25, 25-20, 25-15, 25-27, 15-9

1A-5 Mountain Valley League

Noon
0
3
Gilchrist
@
Central Christian

25-11, 25-11, 25-12

1A-6 Big Sky League

10am
0
3
Condon
@
Dufur

25-15, 25-19, 25-13
2:30pm
3
1
South Wasco County
@
Sherman

25-16, 25-12, 18-25, 25-15
1pm
0
3
Spray / Mitchell / Wheeler
@
South Wasco County

N
25-10, 25-14, 25-10

TBD
0
3
Lyle / Wishram
@
Condon

N
11:30am
3
1
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

N
25-19, 25-18, 19-25, 25-21
10am
0
3
Glenwood / Trout Lake / Klickitat
@
Sherman

25-18, 25-7, 25-19

1A-7 Old Oregon League

2:30pm
0
3
Cove
@
Joseph

25-18, 25-18, 25-17
10am
0
3
Griswold
@
Union

25-23, 25-6, 25-18
2pm
1
3
Griswold
@
Elgin

15-25, 25-17, 25-12, 25-22
2pm
0
3
Nixyaawii
@
Union

25-7, 25-3, 25-6
10am
0
3
Nixyaawii
@
Elgin

25-11, 25-9, 25-9
Noon
3
0
Wallowa
@
Pine Eagle

Non-League

3:30pm
0
3
Mapleton
@
Central Christian

25-10, 25-8, 25-14
1:45pm
2
3
Gilchrist
@
Mapleton

N
1pm
0
3
North Douglas
@
Damascus Christian

25-23, 25-20, 25-22
2:45pm
3
0
St. Paul
@
North Douglas

N
25-20, 26-24, 25-21
4:30pm
3
0
St. Paul
@
Damascus Christian

25-16, 25-13, 25-21

Rally on the River


TBD
0
2
Lost River
@
Ione / Arlington

Rally on the River
N
25-22, 25-22
4pm
2
0
North Lake
@
Camas Valley

Rally on the River
N
25-17, 25-18
2:15pm
0
2
Open Door Christian Acad.
@
Ione / Arlington

Rally on the River
N
25-23, 25-21
7pm
1
2
North Lake
@
Lost River

Rally on the River
N
25-17, 23-25, 15-6