Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-234x60-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-728x90-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-160x600-E_Fall 2023_Proof1 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Bear Creek Bash

10:30am
0
2
Caldera
@
South Medford

Bear Creek Bash
N
27-25, 25-23
Noon
0
2
Phoenix
@
Grants Pass

Bear Creek Bash
N
25-17, 25-15
3:30pm
1
2
South Medford
@
Ashland

Bear Creek Bash
N
25-23, 17-25, 15-9
9am
2
0
Shasta (CA)
@
Grants Pass

Bear Creek Bash
N
25-16, 25-20
11am
2
1
Crater
@
Grants Pass

Bear Creek Bash
N
25-14, 23-25, 15-11
10am
2
0
Foothill (CA)
@
Grants Pass

Bear Creek Bash
N
25-10, 25-17
4pm
1
2
Caldera
@
Grants Pass

Bear Creek Bash
N
18-25, 25-22, 15-11
8am
1
2
University Prep (CA)
@
South Medford

Bear Creek Bash
N
25-18, 18-25, 15-7
11:45am
0
2
Del Norte (CA)
@
South Medford

Bear Creek Bash
N
25-22, 25-17
7pm
2
0
Foothill (CA)
@
South Medford

Bear Creek Bash
N
25-18, 25-19

Beaverton Tournament


TBD
0
3
Franklin
@
Beaverton

Beaverton Tournament
25-18, 25-12, 25-13

TBD
3
0
South Albany
@
Beaverton

Beaverton Tournament
25-7, 25-16, 25-16
8am
1
2
North Salem
@
South Albany

Beaverton Tournament
N
21-25, 25-12, 25-13
9:30am
3
0
North Salem
@
Beaverton

Beaverton Tournament
25-18, 25-20, 25-19
12:30pm
2
1
North Salem
@
Franklin

Beaverton Tournament
N
7pm
0
3
Franklin
@
South Albany

Beaverton Tournament
N
25-7, 25-15, 25-16

Lakeridge/Lake Oswego Tournament

8am
0
2
Century
@
South Eugene

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-11, 25-11
1pm
2
1
Roseburg
@
Lakeridge

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
25-19, 22-25, 12-15
Noon
2
0
St. Mary's Academy
@
Summit

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-15, 25-21
9am
0
2
Century
@
Roseburg

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-19, 25-13
2pm
0
2
Reynolds
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-16, 25-12
2:30pm
0
2
St. Mary's Academy
@
Roseburg

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-22, 25-22
3pm
0
2
Lake Oswego
@
South Eugene

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-10, 25-18
10am
0
2
Lake Oswego
@
Roseburg

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-18, 25-20
11am
0
2
Roosevelt
@
Roseburg

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N
25-16, 25-8
7pm
0
2
Southridge
@
Lake Oswego

Lakeridge/Lake Oswego Tournament
N

McDaniel Tournament

11am
3
0
Forest Grove
@
Tualatin

McDaniel Tournament
N
25-11, 25-13, 25-12

TBD
3
2
Jefferson, Portland
@
Parkrose

McDaniel Tournament
N
8am
0
3
Aloha
@
McDaniel

McDaniel Tournament
8am
3
2
Tualatin
@
Parkrose

McDaniel Tournament
N
25-22, 14-25, 17-25, 25-13, 15-7
3:30pm
3
0
Forest Grove
@
McDaniel

McDaniel Tournament
12:30pm
0
3
Jefferson, Portland
@
McDaniel

McDaniel Tournament
1pm
0
3
Centennial
@
Forest Grove

McDaniel Tournament
N
25-15, 25-15, 25-15
12:30pm
2
3
Aloha
@
Parkrose

McDaniel Tournament
N
27-25, 24-26, 25-7, 20-25, 15-4
11:45am
1
3
Jefferson, Portland
@
Centennial

McDaniel Tournament
N
7pm
0
3
Woodburn
@
Tualatin

McDaniel Tournament
N
7pm
0
3
Aloha
@
Woodburn

McDaniel Tournament
N

Mt Hood Invite

8am
1
2
The Dalles
@
Barlow

Mt Hood Invite
25-22, 16-25, 15-12
8am
1
2
Sandy
@
Crook County

Mt Hood Invite
N
22-25, 25-16, 15-4
3:30pm
0
2
Crook County
@
Barlow

Mt Hood Invite
14-25, 19-25
10:30am
0
2
Ridgeview
@
Barlow

Mt Hood Invite
27-25, 25-15
2:15pm
0
2
Philomath
@
Barlow

Mt Hood Invite
25-18, 25-18
2:15pm
2
1
Sandy
@
Estacada

Mt Hood Invite
N
22-25, 27-26, 15-11
9:15am
1
2
Gresham
@
Santiam Christian

Mt Hood Invite
N
25-16, 23-25, 25-8
10:30am
0
2
Gresham
@
Estacada

Mt Hood Invite
N
25-13, 25-18
1pm
2
0
Gresham
@
St. Helens

Mt Hood Invite
N
25-19, 25-21
4:45pm
2
0
Gresham
@
Central

Mt Hood Invite
N
25-15, 25-21
1pm
0
2
McKay
@
Sandy

Mt Hood Invite
N
25-18, 25-12
11:45am
2
0
Sandy
@
Central

Mt Hood Invite
N
25-22, 25-18

Westview Tournament


TBD
0
2
McMinnville
@
McNary

Westview Tournament
N
25-20, 26-24
9am
0
2
Hood River Valley
@
West Salem

Westview Tournament
N
25-8, 26-24

TBD
D
O
N
E
TBD
@
Cleveland

Westview Tournament
1pm
0
2
McNary
@
Westview

Westview Tournament
25-15, 25-16
8am
0
2
McMinnville
@
Westview

Westview Tournament
25-19, 25-7
2:30pm
0
2
Glencoe
@
Westview

Westview Tournament
25-10, 25-13
10am
0
2
Hillsboro
@
Westview

Westview Tournament
25-2, 25-7

TBD
C
X
L
TBD
@
Ida B. Wells

Westview Tournament
N
Westview High School
8am
0
2
Cleveland
@
Glencoe

Westview Tournament
N
25-11, 25-22
10am
0
2
Hood River Valley
@
Glencoe

Westview Tournament
N
25-15, 25-14
1pm
0
2
Ida B. Wells
@
Central Catholic

Westview Tournament
N
25-22, 25-16
2:30pm
1
2
McNary
@
Central Catholic

Westview Tournament
N
23-25, 25-17, 15-11
8am
0
2
Putnam
@
Central Catholic

Westview Tournament
N
25-9, 25-6
11am
0
2
Cleveland
@
West Salem

Westview Tournament
N
25-15, 25-17
1pm
1
2
Glencoe
@
West Salem

Westview Tournament
N
23-25, 25-20, 15-4
2:30pm
0
2
Ida B. Wells
@
West Salem

Westview Tournament
N
25-21, 25-23
10am
0
2
Redmond
@
Central Catholic

Westview Tournament
N
25-8, 25-9
10am
2
0
Cleveland
@
Hood River Valley

Westview Tournament
N
25-20, 25-17
3:30pm
1
2
Putnam
@
Cleveland

Westview Tournament
N
19-25, 25-15, 15-13
3:30pm
0
2
Putnam
@
Ida B. Wells

Westview Tournament
N
9am
0
2
Redmond
@
Ida B. Wells

Westview Tournament
N
26-24, 25-9
8am
0
2
Hillsboro
@
McNary

Westview Tournament
N
25-12, 25-11
7pm
2
0
McMinnville
@
Hillsboro

Westview Tournament
N
7pm
1
2
Hood River Valley
@
McMinnville

Westview Tournament
N

Bear Creek Bash

10:30am
1
2
Shasta (CA)
@
Crater

Bear Creek Bash
N
18-25, 25-13, 15-5
9:15am
0
2
Caldera
@
Ashland

Bear Creek Bash
N
25-18, 25-19
8am
2
0
Uprep (CA)
@
Ashland

Bear Creek Bash
N
25-17, 25-23

TBD
0
2
U Prep (CA)
@
Caldera

Bear Creek Bash
N
25-23, 25-13

TBD
1
2
Del Norte (CA)
@
Caldera

Bear Creek Bash
N
14-25, 25-19, 15-11
2:15pm
2
1
Del Norte (CA)
@
Ashland

Bear Creek Bash
N
25-27, 25-22, 15-13
5:15pm
2
1
Shasta (CA)
@
Ashland

Bear Creek Bash
N
21-25, 25-21, 17-15
2pm
2
0
Crater
@
Phoenix

Bear Creek Bash
N
25-4, 25-11
7pm
0
2
Del Norte (CA)
@
Crater

Bear Creek Bash
N
25-21, 25-14
7pm
2
1
Foothill (CA)
@
Crater

Bear Creek Bash
N
18-25, 25-21, 16-14

McDaniel Tournament

8am
0
3
Woodburn
@
Centennial

McDaniel Tournament
N

Mt Hood Invite

9:15am
0
2
McKay
@
Central

Mt Hood Invite
N
25-9, 25-7
10:30am
0
2
McKay
@
Crook County

Mt Hood Invite
N
25-9, 25-7
2:15pm
0
2
Central
@
Crook County

Mt Hood Invite
N
25-7, 25-17
9:15am
2
0
Ridgeview
@
Philomath

Mt Hood Invite
N
25-20, 25-11
1pm
2
1
Ridgeview
@
The Dalles

Mt Hood Invite
N
25-20, 20-25, 15-7
3:30pm
0
2
St. Helens
@
Ridgeview

Mt Hood Invite
N
25-15, 25-12
4:45pm
0
2
McKay
@
Philomath

Mt Hood Invite
N
25-7, 25-17

Westview Tournament

Noon
0
2
Putnam
@
Redmond

Westview Tournament
N
25-22, 25-20
3:30pm
0
2
Hillsboro
@
Redmond

Westview Tournament
N
25-15, 25-13

Bear Creek Bash


TBD
1
2
Phoenix
@
U Prep (CA)

Bear Creek Bash
N
25-18, 23-25, 15-6
8am
2
0
Foothill (CA)
@
Phoenix

Bear Creek Bash
N
25-17, 25-15
11:45am
2
0
Shasta (CA)
@
Phoenix

Bear Creek Bash
N
25-17, 25-20

Creswell Invite

2:30pm
0
2
Cottage Grove
@
Creswell

Creswell Invite
25-14, 25-16
1:45pm
0
2
Stayton
@
Burns

Creswell Invite
N
25-11, 25-21

Junction City Tournament

2pm
2
0
Siuslaw
@
Gladstone

Junction City Tournament
N
25-18, 25-14
1pm
1
2
Elmira
@
Junction City

Junction City Tournament
25-23, 17-25, 15-10
8am
D
O
N
E
Newport
@
TBD

Junction City Tournament
N
3pm
1
2
Klamath Union
@
Junction City

Junction City Tournament
24-26, 25-11, 15-5

TBD
0
2
Molalla
@
Scappoose

Junction City Tournament
N
25-10, 25-15

TBD
2
1
Madras
@
Scappoose

Junction City Tournament
N
25-18, 7-25, 15-13

TBD
2
1
Madras
@
Molalla

Junction City Tournament
N
19-25, 25-11, 15-7
5pm
2
0
Siuslaw
@
Junction City

Junction City Tournament
25-18, 25-11
4pm
0
2
Newport
@
Siuslaw

Junction City Tournament
N
25-12, 25-21

Mt Hood Invite

8am
0
2
St. Helens
@
Estacada

Mt Hood Invite
N
25-21, 25-14
11:45am
2
1
The Dalles
@
Philomath

Mt Hood Invite
N
22-25, 25-20, 15-10
11:45am
0
2
St. Helens
@
Santiam Christian

Mt Hood Invite
N
25-18, 25-11
2:15pm
2
0
Santiam Christian
@
Estacada

Mt Hood Invite
N
27-25, 25-21
3:30pm
2
1
The Dalles
@
Santiam Christian

Mt Hood Invite
N
12-25, 27-26, 16-14

3A-1 Lewis & Clark League

2pm
3
0
Westside Christian
@
Oregon Episcopal

25-14, 25-12, 27-25

Non-League

Noon
C
X
L
Waitsburg (WA)
@
McLoughlin

Amity Tourney

2:30pm
0
2
Willamina
@
Amity

Amity Tourney
25-21, 25-21
8am
2
0
Glide
@
Perrydale

Amity Tourney
N
25-18, 25-16
8am
D
O
N
E
Perrydale
@
Amity

Amity Tourney
N
1pm
2
1
Willamina
@
Glide

Amity Tourney
N
25-14, 28-30, 15-7
4pm
0
2
Yamhill-Carlton
@
Amity

Amity Tourney
25-16, 25-17
1pm
2
0
Yamhill-Carlton
@
Santiam

Amity Tourney
N
25-20, 25-21

Creswell Invite

5pm
0
2
St. Mary's, Medford
@
Creswell

Creswell Invite
25-17, 25-7
3pm
0
2
Sutherlin
@
Douglas

Creswell Invite
N
25-22, 25-16
4:45pm
1
2
Horizon Christian, Tualatin
@
Burns

Creswell Invite
N
17-25, 25-10, 15-8

TBD
C
X
L
Douglas
@
TBD

Creswell Invite
N
Creswell HS
2:30pm
0
2
Coquille
@
Horizon Christian, Tualatin

Creswell Invite
N

TBD
0
2
South Umpqua
@
St. Mary's, Medford

Creswell Invite
N
25-22, 25-17
2:30pm
1
2
Harrisburg
@
North Douglas

Creswell Invite
N
25-27, 25-18, 15-9
4pm
2
0
Douglas
@
North Douglas

Creswell Invite
N
25-23, 25-18
6pm
2
1
Burns
@
Creswell

Creswell Invite
27-25, 14-25, 17-15

2A-1 Northwest League

2:30pm
3
2
Mannahouse Acad., Portland
@
Vernonia

23-25, 25-22, 23-25, 25-14, 15-13
3:30pm
3
0
Portland Christian
@
Knappa

25-8, 25-13, 25-15
2:30pm
3
2
Gaston
@
Clatskanie

25-23, 13-25, 24-26, 25-20, 15-11

2A-3 Valley Coast Conference

Noon
0
3
Reedsport
@
Oakridge

25-8, 25-12, 25-9
4:30pm
0
3
Waldport
@
Oakridge

25-10, 25-13, 25-14
1:30pm
0
3
East Linn Christian
@
Bandon

N
25-6, 25-22, 25-16
4:30pm
3
0
East Linn Christian
@
Gold Beach

25-19, 25-16, 25-21
4:30pm
3
1
Oakland
@
Toledo

26-24, 21-21, 25-21, 25-23
1:30pm
0
3
Oakland
@
Monroe

N
25-19, 25-12, 25-23
3pm
3
0
Monroe
@
Illinois Valley

N
25-15, 25-11, 25-15
1:30pm
0
3
Waldport
@
Lowell

N
25-18, 25-22, 25-13
1:30pm
0
3
Central Linn
@
Bandon

N
25-12, 25-12, 25-19
Noon
3
0
Central Linn
@
Gold Beach

25-14, 25-8, 25-22
3pm
0
3
Reedsport
@
Lowell

N
25-17, 25-21, 25-14
Noon
0
3
Illinois Valley
@
Toledo

25-14, 25-5, 25-5

2A-4 Blue Mountain Conference

1:30pm
3
2
Irrigon
@
Weston-McEwen

25-23, 20-25, 6-25, 32-30, 15-13
3pm
0
3
Irrigon
@
Stanfield

N
25-9, 25-15, 25-6
Noon
3
2
Stanfield
@
Weston-McEwen

22-25, 25-23, 25-13, 18-25, 15-8
Noon
0
3
Enterprise
@
Heppner

25-10, 25-12, 25-11
1pm
3
0
Grant Union
@
Enterprise

N
25-14, 25-11, 25-11
11am
3
0
Grant Union
@
Heppner

25-17, 25-17, 25-14

Amity Tourney

11:30am
0
2
Perrydale
@
Santiam

Amity Tourney
N
25-22, 25-16
3pm
0
2
Willamina
@
Santiam

Amity Tourney
N
25-18, 25-15

1A-1 The Valley 10 League

3pm
3
0
Open Door Christian Acad.
@
Grand View Christian Acad.

25-23, 25-6, 25-12

1A-3 Mountain West League

2:30pm
0
3
Mapleton
@
Triangle Lake

25-16, 25-17, 25-18
4pm
0
3
Mapleton
@
Crow / City First Christian Acad.

N
25-20, 25-18, 25-13
5:30pm
1
3
Crow / City First Christian Acad.
@
Triangle Lake

22-25, 25-17, 27-25, 25-18

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Days Creek
@
Camas Valley

25-7, 25-9, 25-16

1A-6 Big Sky League

1pm
3
2
Dufur
@
Sherman

N
25-14, 11-25, 14-25, 25-9, 15-8
11:30am
0
3
Lyle / Wishram
@
Sherman

N
25-18, 25-2, 25-7
10am
3
2
Dufur
@
Spray / Mitchell / Wheeler

25-19, 21-25, 25-14, 23-25, 15-13
2pm
1
3
Ione / Arlington
@
South Wasco County

26-24, 19-25, 25-17, 29-27
10am
0
3
Glenwood / Trout Lake / Klickitat
@
South Wasco County

25-16, 25-17, 25-6
Noon
0
3
Glenwood / Trout Lake / Klickitat
@
Ione / Arlington

N
25-19, 25-13, 25-19

TBD
0
3
Horizon Christian, Hood River
@
Condon

N
2:30pm
0
3
Lyle / Wishram
@
Spray / Mitchell / Wheeler

25-13, 25-8, 25-16

1A-7 Old Oregon League

10am
3
0
Union
@
Pilot Rock

25-17, 25-11, 25-18
2pm
3
0
Elgin
@
Pilot Rock

25-22, 25-19, 25-15
2pm
3
0
Union
@
Nixyaawii

25-13, 25-8, 25-7
1pm
0
3
Wallowa
@
Cove

25-15, 25-21, 25-18
10am
3
0
Elgin
@
Nixyaawii

1A-8 High Desert League

3pm
3
2
Adrian
@
Prairie City / Burnt River

19-25, 25-16, 22-25, 25-21, 15-12
1pm (MT)
3
0
Crane
@
Huntington

25-9, 25-16, 25-5
3pm (MT)
3
0
Crane
@
Harper Charter

25-12, 25-8, 25-9
1:30pm
3
0
Adrian
@
Dayville / Monument / Long Creek

N
25-5, 25-9, 25-8

Non-League

Noon
0
3
Dayville / Monument / Long Creek
@
Prairie City / Burnt River

25-12, 25-9, 25-9

Nike Tournament of Champions

9:15am
0
2
St. Paul
@
Eastside Catholic (WA)

Nike Tournament of Champions
N
1pm
0
2
St. Paul
@
Bishop O’ Dowd (CA)

Nike Tournament of Champions
N
3:30pm
1
2
St. Paul
@
The Buckley School (CA)

Nike Tournament of Champions
N
3:30pm
2
0
St. Paul
@
Imperial (CA)

Nike Tournament of Champions
N