Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
Recruit Officials Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

2023 Sprague Tournament

4pm
1
2
North Medford
@
McNary

2023 Sprague Tournament
N
25-19, 22-25, 15-9
3:30pm
1
2
South Medford
@
Sprague

2023 Sprague Tournament
25-23, 22-25, 15-10
3pm
0
2
Tigard
@
Roseburg

2023 Sprague Tournament
N
25-20, 25-20
4pm
2
0
North Salem
@
Dallas

2023 Sprague Tournament
N
25-23, 25-22
6pm
0
2
North Salem
@
McNary

2023 Sprague Tournament
N
25-14, 25-20
3pm
0
2
McKay
@
North Medford

2023 Sprague Tournament
N
25-8, 25-12
4pm
1
2
Clackamas
@
Roseburg

2023 Sprague Tournament
N
20-25, 25-20, 16-14

Grant High School

11:10am
0
2
Parkrose
@
Nelson

Grant High School
N
25-8, 25-10
1:50pm
0
2
Sunset
@
Nelson

Grant High School
N
25-21, 25-19
3:30pm
1
2
Liberty
@
Parkrose

Grant High School
N
25-14, 23-25, 15-7

Grant Tournament

3:30pm
0
2
Woodburn
@
Beaverton

Grant Tournament
N
25-14, 25-12
8am
0
2
Redmond
@
Sunset

Grant Tournament
N
25-9, 25-12
8am
2
0
South Salem
@
Beaverton

Grant Tournament
N
25-18, 25-13
9am
0
2
Woodburn
@
Westview

Grant Tournament
N
25-12, 25-11
8:30am
2
0
St. Mary's Academy
@
Hillsboro

Grant Tournament
N
25-14, 25-11
9:15am
0
2
Redmond
@
Nelson

Grant Tournament
N
25-11, 25-15
10am
0
2
Liberty
@
Westview

Grant Tournament
N
25-15, 25-14
10:15am
0
2
Hillsboro
@
South Salem

Grant Tournament
N
25-8, 25-10
12:30pm
2
1
Westview
@
Grant

Grant Tournament
25-17, 19-25, 15-6
1:30pm
2
1
St. Mary's Academy
@
South Salem

Grant Tournament
N
19-25, 25-18, 15-13
3pm
2
0
Nelson
@
South Salem

Grant Tournament
N
25-11, 29-27
3pm
2
0
Sunset
@
Westview

Grant Tournament
N
25-23, 25-21
8am
0
2
Parkrose
@
Sunset

Grant Tournament
N
25-12, 25-9
10:45am
0
2
Beaverton
@
St. Mary's Academy

Grant Tournament
N
25-20, 25-19
3pm
2
0
St. Mary's Academy
@
Grant

Grant Tournament
26-24, 25-23
Noon
0
2
Hillsboro
@
Beaverton

Grant Tournament
N
25-18, 25-14
8am
0
2
Liberty
@
Grant

Grant Tournament
25-20, 25-19
10am
0
2
Woodburn
@
Grant

Grant Tournament
25-4, 25-10
Noon
1
2
Woodburn
@
Liberty

Grant Tournament
N
25-17, 14-25, 15-9

Milwaukie Tournament

3pm
0
2
Benson
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Milwaukie Tournament
25-4, 25-16
4pm
1
2
Century
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Milwaukie Tournament
14-25, 25-17, 15-10
2pm
0
2
Roosevelt
@
David Douglas

Milwaukie Tournament
N
5pm
1
2
Sandy
@
David Douglas

Milwaukie Tournament
N
2pm
0
2
Lebanon
@
Sandy

Milwaukie Tournament
N
3pm
1
2
Aloha
@
Century

Milwaukie Tournament
N

Oregon City Tournament

1pm
1
2
Putnam
@
Gresham

Oregon City Tournament
N
23-25, 25-20, 15-12
3pm
2
0
Barlow
@
Silverton

Oregon City Tournament
N
25-17, 25-22

TBD
C
X
L
Oregon City
@
Reynolds

Oregon City Tournament
Oregon City High School
Noon
2
0
Forest Grove
@
McDaniel

Oregon City Tournament
N
27-26, 25-9
8am
1
2
Sherwood
@
Oregon City

Oregon City Tournament
20-25, 25-23, 15-7
8am
0
2
Reynolds
@
Centennial

Oregon City Tournament
N
9am
2
0
Sherwood
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-11, 25-16
6pm
0
2
Forest Grove
@
Oregon City

Oregon City Tournament
N
25-20, 25-12

TBD
0
2
Glencoe
@
Oregon City

Oregon City Tournament
25-15, 25-15
2pm
2
0
Gresham
@
Southridge

Oregon City Tournament
N
25-6, 25-10
Noon
2
0
Silverton
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-5, 25-13
4:30pm
0
2
Barlow
@
Forest Grove

Oregon City Tournament
N
26-24, 25-21
4pm
0
2
Mountainside
@
Sherwood

Oregon City Tournament
N
25-15, 25-17
4pm
2
1
Centennial
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-13, 18-25, 16-14
3pm
1
2
Tualatin
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-18, 13-25, 15-8
1pm
1
2
Gresham
@
Centennial

Oregon City Tournament
N

Sprague Olympian Tournament

4pm
0
2
Summit
@
Sprague

Sprague Olympian Tournament
25-20, 25-23
2pm
1
2
Newberg
@
McNary

Sprague Olympian Tournament
N
25-8, 20-25, 15-8

Sprague Tournament

5pm
0
2
Roseburg
@
Sprague

Sprague Tournament
25-18, 25-12
8am
2
0
Clackamas
@
Corvallis

Sprague Tournament
N
25-19, 25-19

5A-2 Midwestern League

12:15pm
2
3
Crater
@
Thurston

25-20, 22-25, 28-26, 21-25, 15-9
3pm
3
0
Crater
@
Springfield

25-18, 30-28, 25-10
3pm
1
3
Eagle Point
@
Thurston

25-19, 25-18, 22-25, 25-19
12:15pm
3
1
Eagle Point
@
Springfield

25-22, 22-25, 25-18, 19-15

2023 Sprague Tournament

2:30pm
2
0
Summit
@
Ridgeview

2023 Sprague Tournament
N
25-20, 26-24

Grant Varsity Tournament

12:45pm
0
2
Parkrose
@
Redmond

Grant Varsity Tournament
N
27-25, 25-18
3:30pm
0
2
Hillsboro
@
Redmond

Grant Varsity Tournament
N
25-6, 25-23

Sprague Olympian Tournament

3pm
0
2
Central
@
Dallas

Sprague Olympian Tournament
N
25-15, 27-25

Brookings-Harbor Tournament


TBD
0
2
Phoenix
@
Arcata (CA)

Brookings-Harbor Tournament
N
25-21, 25-23
7pm
2
1
Fortuna (CA)
@
Phoenix

Brookings-Harbor Tournament
N
25-22, 21-25, 15-5

East West Crossover

5pm
0
2
Joseph
@
Baker

East West Crossover
N
25-21`, 27-25

Powder Valley Tournament


TBD
2
0
South Wasco County
@
Baker

Powder Valley Tournament
N
25-22, 25-21

Sisters Invite

2:30pm
2
0
Mazama
@
Burns

Sisters Invite
N
25-21, 25-23
4:30pm
2
0
Mazama
@
Cascade

Sisters Invite
N
25-14, 25-14

Sisters Tournament

5pm
1
2
The Dalles
@
Tillamook

Sisters Tournament
N
19-25, 25-20, 15-4
3:30pm
2
1
Sutherlin
@
Madras

Sisters Tournament
N
25-23, 18-25, 15-11
2:30pm
0
2
Junction City
@
Tillamook

Sisters Tournament
N
25-19, 25-12

TBD
2
0
The Dalles
@
Vale

Sisters Tournament
N
25-21, 29-27
8am
1
2
North Valley
@
La Grande

Sisters Tournament
N
25-16, 22-25, 15-12
3:30pm
2
1
Cascade
@
Sisters

Sisters Tournament
25-12, 16-25, 14-16
3:30pm
2
0
Melba (ID)
@
Crook County

Sisters Tournament
N
25-16, 25-19
6:30pm
0
2
Catlin Gabel
@
Tillamook

Sisters Tournament
N
25-19, 25-13
5pm
0
2
Sutherlin
@
Newport

Sisters Tournament
N
25-21, 25-17
5:30pm
0
2
Mazama
@
Valley Catholic

Sisters Tournament
N
25-21, 25-23
7pm
0
2
Banks
@
Newport

Sisters Tournament
N
25-22, 25-23
5pm
2
1
Catlin Gabel
@
La Grande

Sisters Tournament
N
25-15, 25-27, 16-14
3:30pm
1
2
Stayton
@
Catlin Gabel

Sisters Tournament
N
21-25, 25-15, 15-8

Non-League

6pm
3
0
McLoughlin
@
Waitsburg (WA)

25-19, 25-18, 25-16

Brookings-Harbor Tournament

1pm
2
0
St. Bernard's (CA)
@
Brookings-Harbor

Brookings-Harbor Tournament
25-15, 25-18
3pm
2
1
Upper Lake (CA)
@
Brookings-Harbor

Brookings-Harbor Tournament
25-10, 22-25, 15-3

East West Classic

9:30am
0
2
Nyssa
@
Heppner

East West Classic
N
25-19, 25-19
12:30pm
0
2
Nyssa
@
Imbler

East West Classic
N
25-19, 25-21

Powder Valley Tournament

3:30pm
0
2
Nyssa
@
Union

Powder Valley Tournament
N
25-23, 25-18

Riverside Tournament

10am
1
2
Enterprise
@
Riverside

Riverside Tournament
25-22, 20-25, 15-10
2pm
2
0
Enterprise
@
Umatilla

Riverside Tournament
N
25-12, 25-11
10am
2
0
Elgin
@
Umatilla

Riverside Tournament
N
25-14, 25-16

Riverside Volleyball Tournament

9am
2
1
Columbia White Salmon (WA)
@
Riverside

Riverside Volleyball Tournament
22-25, 25-10, 16-14
11am
0
2
Umatilla
@
Irrigon

Riverside Volleyball Tournament
N
Noon
2
0
Irrigon
@
Riverside

Riverside Volleyball Tournament
25-15, 25-7

Salem Academy Tournament

4:30pm
2
1
Cascade Christian
@
St. Paul

Salem Academy Tournament
N
25-20, 23-25, 15-7
4pm
0
2
Scio
@
Horizon Christian, Tualatin

Salem Academy Tournament
N

TBD
0
2
Amity
@
Horizon Christian, Tualatin

Salem Academy Tournament
N
2pm
1
2
Harrisburg
@
Scio

Salem Academy Tournament
N
19-25, 25-23, 15-6
2pm
0
2
Westside Christian
@
Cascade Christian

Salem Academy Tournament
N
25-15, 25-19
3:30pm
0
2
St. Mary's, Medford
@
Cascade Christian

Salem Academy Tournament
N
30-28, 25-22

Sisters Tournament

2:30pm
0
2
Santiam Christian
@
Valley Catholic

Sisters Tournament
N
25-22, 25-20
4:30pm
0
2
Melba (ID)
@
Valley Catholic

Sisters Tournament
N
27-25, 25-21

Yamhill-Carlton Tourney


TBD
0
2
Taft
@
Knappa

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 25-21
4pm
2
0
Western Christian
@
Yamhill-Carlton

Yamhill-Carlton Tourney
25-23, 25-19
3pm
2
0
Taft
@
De La Salle North Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-12, 25-14
2pm
0
2
Elmira
@
Blanchet Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-17, 25-10
3pm
0
2
Coquille
@
Western Christian

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-15, 25-18
4:30pm
2
0
Vernonia
@
De La Salle North Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-12, 25-14
3pm
0
2
Blanchet Catholic
@
Yamhill-Carlton

Yamhill-Carlton Tourney
25-18, 25-16
5pm
2
0
Coquille
@
Blanchet Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 25-16
7pm
0
2
Elmira
@
Jefferson

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 25-23
2pm
2
0
Western Christian
@
Jefferson

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-10, 25-14

2A-3 Valley Coast Conference

1:30pm
3
0
Oakridge
@
Oakland

N
25-14, 25-15, 25-21
4:30pm
3
0
Oakridge
@
Illinois Valley

25-16, 25-13, 25-19
3:30pm
3
0
Toledo
@
Gold Beach

N
25-17, 25-11, 25-14
Noon
0
3
Gold Beach
@
Monroe

25-11, 25-14, 25-20
Noon
3
0
Waldport
@
East Linn Christian

25-21, 25-22, 25-21
4:30pm
0
3
Reedsport
@
East Linn Christian

25-13, 25-16, 25-7
3pm
3
0
Lowell
@
Oakland

N
25-22, 25-9, 25-14
1:30pm
1
3
Bandon
@
Toledo

N
25-18, 14-25, 25-16, 25-16

TBD
3
1
Waldport
@
Central Linn

N
25-19, 18-25, 25-14, 25-14
4:30pm
3
2
Bandon
@
Monroe

17-25, 25-21, 25-21, 18-25, 15-7
1:30pm
2
3
Reedsport
@
Central Linn

N
28-26, 25-21, 16-25, 21-25, 15-12
Noon
3
0
Lowell
@
Illinois Valley

25-11, 25-14, 25-10

East West Classic

8am
0
2
Crosshill Christian
@
Grant Union

East West Classic
N
27-25, 25-14
8am
0
2
Damascus Christian
@
Heppner

East West Classic
N
25-21, 25-23

East West Crossover

9:30am
2
0
Grant Union
@
Joseph

East West Crossover
N
25-17, 25-14

Powder Valley Tournament

2:30am
2
0
South Wasco County
@
Heppner

Powder Valley Tournament
N
25-14, 25-20
2pm
2
0
Grant Union
@
South Wasco County

Powder Valley Tournament
N
25-21, 26-24

Riverside Tournament

9am
1
2
Irrigon
@
Elgin

Riverside Tournament
N
20-25, 25-16, 15-8
Noon
2
1
Columbia (White Salmon) (WA)
@
Enterprise

Riverside Tournament
N
25-11, 16-25, 15-13

Salem Academy Tournament


TBD
2
1
Portland Christian
@
Salem Academy

Salem Academy Tournament
23-25, 25-19, 15-12
3:30pm
0
2
Portland Christian
@
St. Paul

Salem Academy Tournament
N
25-23, 25-14

Stanfield Tournament

10am
3
0
Crane
@
Weston-McEwen

Stanfield Tournament
N
25-9, 25-12, 25-19
Noon
3
1
Crane
@
Stanfield

Stanfield Tournament
25-27, 25-18, 25-18, 25-19
Noon
3
2
Culver
@
Weston-McEwen

Stanfield Tournament
N
25-18, 27-25, 26-28, 24-26, 15-6
10am
3
2
Culver
@
Echo

Stanfield Tournament
N
25-17, 23-25, 25-17, 21-25, 15-11
2pm
2
3
Culver
@
Stanfield

Stanfield Tournament
13-25, 25-20, 25-21, 12-25, 15-10
11:30am
1
3
Echo
@
Weston-McEwen

Stanfield Tournament
N
24-26, 25-22, 25-10, 25-22

Summit Springs Tournament

1pm
2
0
Mannahouse Acad., Portland
@
Horizon Christian, Hood River

Summit Springs Tournament
N
25-23, 25-10
2pm
1
2
Mannahouse Acad., Portland
@
Condon

Summit Springs Tournament
25-15, 22-25, 16-14

Yamhill Carlton Tourney

2pm
0
2
Vernonia
@
Knappa

Yamhill Carlton Tourney
N
25-14, 25-18

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Powers
@
Glendale

25-13, 25-21, 25-23

Non-League

6pm
C
X
L
Crow / City First Christian Acad.
@
Riddle

Noon
3
0
Southwest Christian
@
Lyle / Wishram

Condon

5:30pm
0
2
Prairie City / Burnt River
@
Trinity Lutheran

Condon
N
25-7, 25-16

Condon Tourney


TBD
2
0
Central Christian
@
Ione / Arlington

Condon Tourney
N
28-26, 25-22
Noon
2
0
Prairie City / Burnt River
@
Central Christian

Condon Tourney
N
25-13, 25-21
1:30pm
1
2
Dayville / Monument / Long Creek
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Condon Tourney
N
22-25, 25-8, 15-13
11am
C
X
L
TBD
@
Pine Eagle

Condon Tourney
Condon High School
3pm
0
2
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Prairie City / Burnt River

Condon Tourney
N
25-13, 25-9

East West Crossover

5pm
2
0
Adrian
@
Imbler

East West Crossover
N
25-23, 25-23
12:30pm
2
0
Adrian
@
Joseph

East West Crossover
N
25-19, 25-10

East-West Classic

2pm
1
2
Adrian
@
Powder Valley

East-West Classic
12-25, 25-19, 15-13
11am
0
2
Imbler
@
Damascus Christian

East-West Classic
N
25-19, 25-14
11am
2
0
Crosshill Christian
@
Union

East-West Classic
N
25-13, 25-19
4:30pm
0
2
Union
@
Powder Valley

East-West Classic
25-10, 25-15

Riverside Tournament

12:30pm
2
0
Columbia High School (WA)
@
Elgin

Riverside Tournament
N
25-17, 25-19

Stanfield Tournament

3pm
3
0
Crane
@
Echo

Stanfield Tournament
N
25-17, 25-20, 25-14

Summit Springs Tournament

3pm
2
0
Trinity Lutheran
@
Condon

Summit Springs Tournament