Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-234x60-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-728x90-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-160x600-E_Fall 2023_Proof1 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Non-League

2pm
0
2
St. Mary's Academy
@
Wilsonville

N
25-17, 28-26

TBD
0
2
West Linn
@
Central Catholic

25-22, 25-13

Central Catholic Tournament

8am
2
1
Sprague
@
Jesuit

Central Catholic Tournament
N
25-21, 21-25, 15-12
11:30am
0
2
West Linn
@
Jesuit

Central Catholic Tournament
N
25-18, 25-15
8am
2
0
West Albany
@
Clackamas

Central Catholic Tournament
N
25-23, 25-21

TBD
0
2
Clackamas
@
La Salle Prep

Central Catholic Tournament
N
30-28, 25-20
10:25am
0
2
Mountainside
@
Sprague

Central Catholic Tournament
N
25-21, 25-20
11:35am
1
2
Sheldon
@
Sprague

Central Catholic Tournament
N
26-28, 25-17, 15-7
1:55pm
0
2
West Albany
@
Sprague

Central Catholic Tournament
N
28-26, 25-23
5pm
1
2
Clackamas
@
Central Catholic

Central Catholic Tournament
25-16, 15-25, 15-7
4:15pm
0
2
Clackamas
@
Sprague

Central Catholic Tournament
N
25-17, 25-18
8am
0
2
La Salle Prep
@
Sheldon

Central Catholic Tournament
N
25-17, 25-22
9:15am
0
2
Nelson
@
Sheldon

Central Catholic Tournament
N
25-23, 25-15
3:15pm
1
2
West Linn
@
Sheldon

Central Catholic Tournament
N
21-25, 25-4, 16-14
5:30pm
0
2
Mountainside
@
La Salle Prep

Central Catholic Tournament
N
25-22, 25-16
11:30am
1
2
Mountainside
@
West Linn

Central Catholic Tournament
N
24-26, 25-16, 15-11
5:30pm
0
2
West Linn
@
West Albany

Central Catholic Tournament
N
28-26, 25-22
8am
0
2
Mountainside
@
Nelson

Central Catholic Tournament
N
25-19, 25-21
1:55pm
1
2
Clackamas
@
Nelson

Central Catholic Tournament
N
18-25, 25-13, 15-3
4:15pm
0
2
West Albany
@
Nelson

Central Catholic Tournament
N
25-9, 25-17
12:45pm
2
0
Jesuit
@
Central Catholic

Central Catholic Tournament
20-25, 16-25
4:15pm
0
2
Sheldon
@
Jesuit

Central Catholic Tournament
N
25-19, 25-18
5:30pm
0
2
Nelson
@
Jesuit

Central Catholic Tournament
N
25-21, 25-19

Central Catholic Tourney


TBD
0
2
Mountainside
@
Central Catholic

Central Catholic Tourney
25-18, 25-13

Grant HS Round Robin

8am
2
0
Sunset
@
St. Mary's Academy

Grant HS Round Robin
N
25-17, 25-21
9am
2
0
St. Mary's Academy
@
Grant

Grant HS Round Robin
25-20, 25-19
11:30am
0
2
Sunset
@
Grant

Grant HS Round Robin
25-12, 25-12
3:15pm
0
2
Wilsonville
@
Grant

Grant HS Round Robin
25-9, 28-26
9am
2
0
Sunset
@
Wilsonville

Grant HS Round Robin
N
25-15, 25-15

South Eugene Invite

8am
2
0
Springfield
@
South Eugene

South Eugene Invite
27-25, 27-26
4pm
1
2
Churchill
@
Roseburg

South Eugene Invite
N
8am
0
2
Corvallis
@
Roseburg

South Eugene Invite
N
25-8, 25-22
11:15am
C
X
L
Eagle Point
@
South Eugene

South Eugene Invite
South Eugene HS
7pm
0
2
Willamette
@
South Eugene

South Eugene Invite
25-15, 25-7
7pm
0
2
Roseburg
@
Silverton

South Eugene Invite
N

TBD
2
0
Caldera
@
Roseburg

South Eugene Invite
N
25-21, 25-20

TBD
0
2
North Eugene
@
Roseburg

South Eugene Invite
N
25-15, 25-17

TBD
0
2
Mountain View
@
Roseburg

South Eugene Invite
N
25-24, 25-15

Southridge Tournament


TBD
2
0
Lakeridge
@
McMinnville

Southridge Tournament
N
25-15, 25-12

TBD
2
0
Lake Oswego
@
Aloha

Southridge Tournament
N
2pm
0
2
David Douglas
@
Sherwood

Southridge Tournament
N
25-16, 25-20
5pm
0
2
Sherwood
@
Crescent Valley

Southridge Tournament
N
25-15, 25-20
5pm
2
0
Lakeridge
@
Lebanon

Southridge Tournament
N

Central Catholic Tournament

9:15am
1
2
La Salle Prep
@
West Albany

Central Catholic Tournament
N
25-14, 19-25, 15-4

South Eugene Invite


TBD
2
1
Mountain View
@
Eagle Point

South Eugene Invite
N
23-25, 25-17, 15-13

TBD
0
2
Caldera
@
Silverton

South Eugene Invite
N
25-15, 25-15
3pm
2
0
Silverton
@
Mountain View

South Eugene Invite
N
25-20, 25-23
7pm
0
2
North Eugene
@
Springfield

South Eugene Invite
N

Southridge Tournament

3:30pm
2
0
Crescent Valley
@
Valley Catholic

Southridge Tournament
N
26-24, 25-15
3pm
0
2
Canby
@
Lebanon

Southridge Tournament
N

Non-League

10am
2
3
La Grande
@
Estacada

23-25, 25-23, 25-12, 21-25, 15-8
2pm
0
3
Newport
@
Estacada

25-22, 25-16, 25-20
Noon
3
0
La Grande
@
Newport

N
25-10, 25-18, 25-10

Cascade High School

8am
2
1
Marshfield
@
Cascade

Cascade High School
30-32, 25-13, 15-12

Cascade Invite

1pm
2
0
North Bend
@
Astoria

Cascade Invite
N
25-22, 25-20
4pm
0
2
North Bend
@
Sisters

Cascade Invite
N
25-13, 25-13
5pm
0
2
Marshfield
@
Sisters

Cascade Invite
N
25-15, 25-20

Cascade Tournament

2pm
2
0
Pendleton
@
Harrisburg

Cascade Tournament
N
25-11, 25-16
2:30pm
1
2
Seaside
@
Junction City

Cascade Tournament
N
25-21, 14-25, 15-12
3:30pm
1
2
Junction City
@
Pendleton

Cascade Tournament
N
25-20, 21-25, 15-9
5pm
1
2
Sweet Home
@
Pendleton

Cascade Tournament
N
25-19, 16-25, 16-14
2pm
0
2
Tillamook
@
Cascade

Cascade Tournament
25-16, 25-18
3pm
2
0
Marshfield
@
Stayton

Cascade Tournament
N
25-13, 25-17
8am
0
2
North Marion
@
Sweet Home

Cascade Tournament
N
25-18, 25-14

Crosspoint Christian Tournament

12:30pm
0
2
Klamath Union [JV]
@
Crosspoint Christian

Crosspoint Christian Tournament

Crosspoint JV Tournament

8:15am
25
14
Madras [JV]
@
Gilchrist

Crosspoint JV Tournament
N

Parma Tournament


TBD
0
2
Ontario
@
Payette (ID)

Parma Tournament
N

Jamboree


TBD
D
O
N
E
Sweet Home
@
Cascade

Cascade Tournament
N

OTHER


TBD
C
X
L
Stayton
@
Cascade

Non-League

1pm (MT)
2
3
American Falls (ID)
@
Nyssa

N
13-25, 25-19, 25-18, 11-25, 15-13
2pm (MT)
1
3
Nyssa
@
Homedale (ID)

21-25, 25-20, 25-18, 25-14

Arcata Tournament


TBD
0
2
Brookings-Harbor
@
Mendocino (CA)

Arcata Tournament
N
25-13, 25-21

Burns Invite


TBD
2
0
Grant Union
@
La Pine

Burns Invite
N
25-19, 25-18

Burns Tournament

4pm
2
1
Powder Valley
@
Lakeview

Burns Tournament
N
25-18, 21-25, 15-9
4:30pm
2
0
Adrian
@
La Pine

Burns Tournament
N
25-18, 25-11
6pm
0
2
Powder Valley
@
Burns

Burns Tournament
19-25, 18-25
5pm
2
1
Crane
@
Burns

Burns Tournament
26-24, 21-25, 15-12
3pm
0
2
Lakeview
@
Crane

Burns Tournament
N
25-22, 26-24

Cascade Invite

3pm
2
0
Sisters
@
Corbett

Cascade Invite
N
25-12, 25-17

Crook County Invite

8am
D
O
N
E
Sisters [JV]
@
North Lake

Crook County Invite
N

Dayton Tournament

10:30am
3
0
Yamhill-Carlton
@
Toledo

Dayton Tournament
N
25-10, 25-15, 25-20
Noon
2
3
Warrenton
@
Yamhill-Carlton

Dayton Tournament
N
25-21, 25-23, 20-25, 21-25, 15-11
4:30pm
2
3
Yamhill-Carlton
@
Dayton

Dayton Tournament
17-25, 25-21, 28-30, 25-18, 15-11
9am
3
1
Warrenton
@
Dayton

Dayton Tournament
17-25, 25-16, 26-24, 25-22
1:30pm
0
3
Toledo
@
Dayton

Dayton Tournament
25-19, 25-9, 25-7
3pm
0
3
Toledo
@
Warrenton

Dayton Tournament
N
25-10, 25-8, 25-20

Douglas Invitational


TBD
0
2
South Umpqua
@
Douglas

Douglas Invitational
25-21, 26-24

TBD
C
X
L
North Valley
@
Douglas

Douglas Invitational
N
Douglas High School

TBD
0
2
Days Creek
@
Douglas

Douglas Invitational
25-14, 25-13
7pm
2
0
South Umpqua
@
North Valley

Douglas Invitational
N

Helix Tournament

9am
0
2
McLoughlin
@
Cove

Helix Tournament
N
25-17, 25-23
1:30pm
0
2
Riverside
@
Ione / Arlington

Helix Tournament
N
25-14, 25-20
8am
D
O
N
E
Cove
@
McLoughlin

Helix Tournament

Yamhill-Carlton Tourney

3pm
2
1
Central Linn
@
Yamhill-Carlton [JV]

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 21-25, 17-15

Non-League

1pm
0
3
Mannahouse Acad., Portland
@
Dufur

N
25-16, 25-23, 25-17
3pm
3
0
Mannahouse Acad., Portland
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

25-20, 25-15, 25-20
3pm
3
0
North Douglas
@
Reedsport

N
25-22, 25-13, 25-12
Noon
0
3
Reedsport
@
Elkton

25-19, 25-7, 26-24

Burns Tournament

4pm
2
0
Trinity Lutheran
@
Grant Union

Burns Tournament
N

Helix Tournament

9am
2
0
Heppner
@
Griswold

Helix Tournament
25-7, 25-10
4pm
0
2
Cove
@
Heppner

Helix Tournament
N
25-12, 25-12
5:30pm
2
1
Ione / Arlington
@
Heppner

Helix Tournament
N
25-20, 22-25, 15-9

St. Paul Invitational

9am
D
O
N
E
South Wasco County
@
Salem Academy

St. Paul Invitational
N

TBD
2
0
Umpqua Valley Christian
@
Willamina

St. Paul Invitational
N
25-21, 25-13
2:30pm
1
2
Stanfield
@
North Clackamas Christian

St. Paul Invitational
N
25-18, 17-25, 15-13
4pm
2
1
Salem Academy
@
St. Paul

St. Paul Invitational
25-16, 25-27, 11-15
10:30am
D
O
N
E
South Wasco County
@
Willamina

St. Paul Invitational
N
5:30pm
0
2
Salem Academy
@
Joseph

St Paul Invitational
N
25-15, 25-21

Yamhill-Carlton Tourney


TBD
2
0
Central Linn
@
Willamette Valley Christian

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-20, 25-17

1A-3 Mountain West League

2:30pm
3
0
Crow / City First Christian Acad.
@
Mapleton

25-23, 25-15, 25-21
5:30pm
3
0
Triangle Lake
@
Mapleton

25-14, 25-12, 25-15
Noon
0
3
McKenzie
@
Mohawk

3pm
0
3
Mannahouse Acad., Eugene
@
Mohawk

25-8, 25-2, 25-10
4pm
1
3
Siletz Valley
@
Eddyville Charter

25-7, 18-25, 25-10, 25-21
Noon
2
3
Alsea
@
Eddyville Charter

25-17, 25-20, 24-26, 24-26, 15-4
1:30pm
2
3
Siletz Valley
@
Alsea

N
25-15, 25-12, 25-27, 21-25, 15-11
1:30pm
0
3
Mannahouse Acad., Eugene
@
McKenzie

N
4pm
3
0
Triangle Lake
@
Crow / City First Christian Acad.

N
25-18, 25-18, 25-21

Non-League

2:30pm
0
3
Columbia Christian
@
Central Christian

25-10, 25-16, 25-11
11am
3
0
Dufur
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

25-12, 25-11, 25-22
6pm
1
3
Riddle
@
Camas Valley

20-25, 25-23, 25-19, 25-22
1pm
0
3
Huntington
@
Pine Eagle

Burns Tournament

9am
0
2
Powder Valley
@
Horseshoe Bend (ID)

Burns Tournament
N
25-18, 25-9
8am
2
0
Trinity Lutheran
@
Adrian

Burns Tournament
N
25-22, 25-20
6:30pm
0
2
Horseshoe Bend (ID)
@
Crane

Burns Tournament
N
25-23, 25-17

Crook County JV Tournament

8am
D
O
N
E
TBD
@
Gilchrist

Crook County JV Tournament
9:30am
25
6
Trinity Lutheran [JV]
@
Gilchrist

Crook County JV2 Tournament
N

Crosspoint Christian Tournament

9am
0
2
Lyle / Wishram
@
Crosspoint Christian

Crosspoint Christian Tournament

TBD
2
0
New Hope Christian
@
Chiloquin

Crosspoint Christian Tournament
N
9am
2
0
Chiloquin
@
Glendale

Crosspoint Christian Tournament
N
2:30pm
0
2
Chiloquin
@
Bonanza

Crosspoint Christian Tournament
N
10:45am
0
1
New Hope Christian
@
Bonanza

Crosspoint Christian Tournament
N
3:45pm
2
1
Jordan Valley
@
Bonanza

Crosspoint Christian Tournament
N

Helix Tournament

9am
2
0
Sherman
@
Prescott (WA)

Helix Tournament
N
25-14, 25-15
9am
D
O
N
E
TBD
@
Sherman

Helix Tournament
N
2:30pm
0
2
Sherman
@
Ione / Arlington

Helix Tournament
N
25-17, 25-19

Les Schwab Invitational

3pm
3
0
North Douglas
@
Elkton

Les Schwab Invitational
26-24, 25-21, 25-22

Meadows Valley Tri-Match

1pm (MT)
3
0
Harper Charter
@
Meadows Valley (ID)

Meadows Valley Tri-Match
25-9, 25-20, 25-10

St. Paul Invitational

2pm
0
2
Open Door Christian Acad.
@
St. Paul

St. Paul Invitational
25-16, 25-13
2:30pm
2
0
Imbler
@
South Wasco County

St. Paul Invitational
N
25-18, 25-22
11:45am
D
O
N
E
Joseph
@
South Wasco County

St. Paul Invitational
N
4:45pm
2
0
Umpqua Valley Christian
@
Imbler

St. Paul Invitational
N
25-8, 25-17
4pm
0
2
North Clackamas Christian
@
Joseph

St Paul Invitational
N
25-14, 25-23