Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSC_Web-Ads_234x60 Ad
OSAA_web-ad_RTA_Spring2024_728x90 Ad
OSAA_web-ad_RTA_Spring2024_160x600 Ad

2024 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

5:30pm
11
6
Ida B. Wells
@
Lincoln

Hamilton Park (Council Crest Cup Game)
4pm
15
4
McDaniel
@
Franklin

Erv Lind Stadium
4:30pm
15
0
Cleveland
@
Roosevelt

6:30pm
8
6
Cleveland
@
Roosevelt

6A-2 Metro League

4:30pm
6
0
Jesuit
@
Beaverton

6pm
1
13
Beaverton
@
Jesuit

Jesuit High School
5pm
4
2
Westview
@
Sunset

5pm
8
3
Southridge
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

5pm
2
5
Century
@
Forest Grove

4:30pm
8
1
McMinnville
@
Newberg

5pm
7
1
Sherwood
@
Glencoe

6A-4 Mt. Hood Conference

5pm
0
15
Clackamas
@
Barlow

3 inn
5pm
12
4
Gresham
@
Nelson

6A-5 Three Rivers League

5pm
7
4
Lake Oswego
@
Tigard

6:30pm
9
3
West Linn
@
Lakeridge

5:30pm
4
8
Tualatin
@
Oregon City

6A-6 Central Valley Conference

4:30pm
3
4
West Salem
@
McNary

4:30pm
17
1
Sprague
@
North Salem

6A-7 Southwest Conference

4pm
10
0
South Medford
@
Willamette

5 innings
6pm
19
0
South Medford
@
Willamette

3 innings

Non-League

4pm
1
4
South Salem
@
Mountainside

5A-1 Northwest Oregon Conference

4:30pm
9
5
Centennial
@
Putnam

4pm
0
7
Hood River Valley
@
Wilsonville

4pm
17
2
Hillsboro
@
Parkrose

4:30pm
5
3
La Salle Prep
@
Canby

5A-2 Midwestern League

3pm
6
9
Ashland
@
Churchill

5pm
12
5
Ashland
@
Churchill

5pm
9
5
Crater
@
Thurston

3pm
16
2
Crater
@
Thurston

5A-3 Mid-Willamette Conference

5pm
0
15
Woodburn
@
South Albany

4:30pm
0
10
Lebanon
@
Dallas

4:30pm
18
6
Central / Falls City
@
McKay

4:30pm
3
1
West Albany
@
Corvallis

8 innings
5pm
17
1
Silverton
@
Crescent Valley

5A-4 Intermountain Conference

4:30pm
18
3
Bend
@
Mountain View

4:30pm
10
4
Caldera
@
Summit

4:30pm
1
5
Redmond
@
Ridgeview

4A-1 Cowapa League

4pm
0
8
Scappoose
@
Astoria

4pm
14
3
St. Helens
@
Seaside

Broadway Field - Seaside 5 inn

4A-2 Tri-Valley Conference

5pm
15
2
The Dalles / Dufur
@
Estacada

Senior Night 5 innings
4:30pm
0
15
Molalla
@
Crook County

3 innings
3pm
2
14
Molalla
@
Crook County

5 innings
3pm
2
9
Madras
@
Gladstone

5pm
4
5
Madras
@
Gladstone

Senior Night

4A-6 Greater Oregon League

2pm
3
13
La Grande
@
Pendleton

5 inn.
4pm
6
8
La Grande
@
Pendleton

5pm (MT)
12
7
Baker / Powder Valley
@
Ontario

3pm (MT)
5
11
Baker / Powder Valley
@
Ontario

Non-League

4:30pm
1
0
Scio
@
Cascade

Youth Program Appreciation Night

3A-4 Mountain Valley Conference

4:30pm
5
15
Siuslaw
@
Pleasant Hill

6 inn.
2pm
4
5
Siuslaw
@
Pleasant Hill

3pm
6
10
Creswell
@
Elmira / Mapleton

5pm
7
4
Creswell
@
Elmira / Mapleton

3pm
11
1
Harrisburg / Monroe
@
Sisters

5pm
8
3
Harrisburg / Monroe
@
Sisters

3A-SD1 Special District 1

4:30pm
12
2
Banks
@
Rainier

3A-SD2 Special District 2

4:30pm
2
7
Taft
@
Santiam Christian

Senior Recognition Night
4:30pm
9
0
Yamhill-Carlton
@
Jefferson

3A-SD4 Special District 4

1pm
3
5
Nyssa
@
Enterprise / Joseph / Wallowa

3pm
2
11
Nyssa
@
Enterprise / Joseph / Wallowa

2A/1A-SD1 Special District 1

3pm
7
8
Clatskanie
@
Knappa

4:30pm
10
20
Clatskanie
@
Knappa

6 innings
4:30pm
8
7
St. Paul
@
Nestucca

2A/1A-SD2 Special District 2

4:30pm
1
11
Western Christian
@
Country Christian / North Clackamas Christian

5 inn
5pm
13
6
Blanchet Catholic
@
Kennedy

4:30pm
14
20
Colton
@
Salem Academy

2A/1A-SD3 Special District 3

3pm
11
12
Mohawk
@
Gervais

4:30pm
29
19
Regis
@
Culver

3pm
1
19
East Linn Christian
@
Central Linn

3 Innings

2A/1A-SD4 Special District 4

4:30pm
1
17
Waldport
@
Toledo

2A/1A-SD5 Special District 5

4:30pm
14
7
Oakridge
@
Elkton

2A/1A-SD6 Special District 6

4pm
15
30
Bonanza
@
Illinois Valley

2pm
6
16
Bonanza
@
Illinois Valley

2A/1A-SD7 Special District 7

11am
12
0
Weston-McEwen / Griswold
@
Union / Cove

5 inn
12:30pm
10
0
Weston-McEwen / Griswold
@
Union / Cove

6 inn

Non-League

4:30pm
1
16
Mohawk
@
Gervais

3 inn
4:30pm
3
17
East Linn Christian
@
Central Linn

5 Innings