Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_web-ad_234x60(2023) Ad
OSAA_Partnership_Web_728x90.png Ad
NFHS Network_BBB_22-23_160x600.png Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
Lincoln
@
Ida B. Wells

Broadcast Coverage
7pm
McDaniel
@
Roosevelt

7:15pm
Grant
@
Benson

Marshall Campus
7:15pm
Cleveland
@
Jefferson, Portland

6A-2 Metro League

7pm
Mountainside
@
Westview

7pm
Beaverton
@
Jesuit

7pm
Sunset
@
Southridge

6A-5 Three Rivers League

7pm
Oregon City
@
West Linn

7:45pm
Tualatin
@
Tigard

7pm
Lake Oswego
@
Lakeridge

Broadcast Coverage

6A-6 Central Valley Conference

7:45pm
West Salem
@
Sprague

Broadcast Coverage
7:45pm
South Salem
@
McNary

Broadcast Coverage

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
North Medford
@
Willamette

6:45pm
Sheldon
@
Roseburg

Broadcast Coverage
6:45pm
South Medford
@
South Eugene

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Hood River Valley
@
Hillsboro

7:15pm
Parkrose
@
La Salle Prep

7:15pm
Centennial
@
Putnam

7:30pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Canby

5A-2 Midwestern League

7pm
Crater
@
Thurston

5:30pm
Springfield
@
Eagle Point

Senior Recognition Night
7:30pm
Ashland
@
Churchill

Senior Night

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Dallas
@
Central

Broadcast Coverage
5:30pm
Lebanon
@
Woodburn

5:30pm
Corvallis
@
South Albany

5:30pm
Silverton
@
McKay

McKay's Main Gym
7pm
Crescent Valley
@
West Albany

Non-League

7pm
Marist Catholic
@
North Eugene

Non-League

7pm
Philomath
@
Astoria

N
Banks High School

Playoff Second Round

7pm
#16 St. Mary's, Medford
@
#1 Westside Christian

6pm
#9 Pleasant Hill
@
#8 Neah-Kah-Nie

7pm
#12 Umatilla
@
#5 Harrisburg

Broadcast Coverage

TBD
#13 Burns
@
#4 Vale

Broadcast Coverage

TBD
#14 Creswell
@
#3 De La Salle North Catholic

5pm
#11 Riverside
@
#6 Cascade Christian

6pm
#10 Douglas
@
#7 Dayton


TBD
#15 Amity
@
#2 Valley Catholic

Playoff First Round

7pm
#16 Faith Bible / Life Christian
@
#1 Western Christian

6pm
#9 Kennedy
@
#8 Stanfield

6pm
#12 Colton
@
#5 East Linn Christian

Broadcast Coverage
7pm
#13 Gervais
@
#4 Oakland

6pm
#14 Illinois Valley
@
#3 Portland Christian

Columbia Christian High School
5pm
#10 Lowell
@
#7 Mannahouse Acad., Portland

7pm
#15 Knappa
@
#2 Regis

Playoff Second Round


TBD
#17 Bonanza
@
#1 Crane

7pm
#24 Falls City / Kings Valley Char.
@
#8 Union

6pm
#12 Crosshill Christian
@
#5 Dufur


TBD
#20 Spray / Mitchell / Wheeler
@
#4 Trinity Lutheran

7:30pm
#19 Elkton
@
#3 Open Door Christian Acad.

6pm
#11 North Douglas
@
#6 Sherman


TBD
#10 Perrydale
@
#7 Lost River


TBD
#15 Valor Christian
@
#2 Nixyaawii