Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
bench-bad-behavior.png Ad
LesSchwab-22-1122 728x90.png Ad
OSAA_web-ad_RTA_Spring2024_160x600 Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
59
60
Benson
@
Ida B. Wells

7:15pm
84
68
Roosevelt
@
Franklin

7pm
42
74
McDaniel
@
Jefferson, Portland

5:45pm
47
59
Cleveland
@
Grant

6A-2 Metro League

7pm
57
53
Beaverton
@
Mountainside

OT
7pm
21
108
Aloha
@
Southridge

7pm
73
66
Jesuit
@
Sunset

6A-5 Three Rivers League

6pm
80
87
West Linn
@
Tualatin

6:30pm
55
59
Lake Oswego
@
Tigard

5:30pm
49
43
Oregon City
@
Lakeridge

Non-League

7:30pm
70
68
Roseburg
@
Churchill

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
55
62
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Parkrose

5A-4 Intermountain Conference

7pm
56
35
Ridgeview
@
Bend

7pm
39
65
Mountain View
@
Summit

7pm
63
66
Caldera
@
Redmond

4A-1 Cowapa League

7pm
41
71
St. Helens
@
Astoria

7pm
79
60
Seaside
@
Tillamook

Bob Lamb Court

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
68
70
Madras
@
Estacada

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
64
48
North Marion
@
Newport

5:30pm
74
58
Cascade
@
Philomath

5:30pm
54
53
Sweet Home
@
Stayton

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
43
69
Oregon Episcopal
@
De La Salle North Catholic

6pm
38
78
Portland Adventist Acad.
@
Westside Christian

7:30pm
62
55
Horizon Christian, Tualatin
@
Catlin Gabel

3A-3 PacWest Conference

6pm
70
52
Scio
@
Sheridan

6pm
47
76
Jefferson
@
Dayton

6pm
45
57
Taft
@
Amity

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
74
57
Pleasant Hill
@
Elmira

Non-League

6pm
C
X
L
Mannahouse Acad., Eugene
@
Creswell [JV2]

2A-1 Northwest League

7:30pm
24
71
Nestucca
@
Mannahouse Acad., Portland

2A-2 Tri-River Conference

7pm
39
75
Santiam
@
Western Christian

7pm
36
62
Blanchet Catholic
@
Gervais

7pm
29
63
Culver
@
Chemawa

7pm
67
70
Regis
@
Willamina

5:30pm
47
48
Salem Academy
@
Kennedy

4:15pm
55
51
Delphian
@
Colton

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
64
55
Monroe
@
Waldport

1A-3 Mountain West League

6pm
33
37
McKenzie
@
Siletz Valley

5:30pm
27
56
Mohawk
@
Alsea

5:30pm
26
34
Eddyville Charter
@
Crow / City First Christian Acad.

5:30pm
67
51
Mapleton
@
Triangle Lake

1A-5 Mountain Valley League

7:30pm
61
35
Crosspoint Christian
@
Rogue Valley Adventist Acad.

7:30pm
48
60
North Lake / Paisley
@
Prospect Charter

1A-6 Big Sky League

6pm
41
37
Condon
@
Ione / Arlington

Ione HS- Sr Night
6pm
32
65
Klickitat / Glenwood
@
Sherman

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
68
15
Union
@
Griswold

7:45pm
58
35
Cove
@
Wallowa

8pm
84
42
Nixyaawii
@
Elgin

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
50
57
Four Rivers
@
Jordan Valley

7:30pm (MT)
32
49
Harper Charter
@
Adrian

Non-League

7pm
63
39
Grand View Christian Acad.
@
Oregon School f/t Deaf