OSAA Boys Basketball
2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores
AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles
6A-1 Portland Interscholastic League
7:15pm
54
58
58
Franklin
@
Ida B. Wells
7pm
76
97
97
McDaniel
@
Lincoln
7pm
65
67
67
Roosevelt
@
Grant
7:15pm
74
71
71
Cleveland
@
Benson
Marshall Campus
6A-2 Metro League
7pm
72
53
53
Southridge
@
Sunset
7pm
41
75
75
Westview
@
Mountainside
7pm
50
59
59
Jesuit
@
Beaverton
6A-5 Three Rivers League
6:30pm
67
77
77
Tigard
@
West Linn
7:30pm
72
69
69
Lakeridge
@
Tualatin
7:15pm
45
61
61
Lake Oswego
@
Oregon City
6A-6 Central Valley Conference
6:30pm
61
86
86
South Salem
@
Sprague
6:30pm
42
54
54
North Salem
@
McNary
6A-7 Southwest Conference
6:45pm
44
61
61
Willamette
@
North Medford
6:45pm
76
79
79
Roseburg
@
Sheldon
6:45pm
60
70
70
South Eugene
@
South Medford
Non-League
6:30pm
74
79
79
Liberty
@
West Salem
7:15pm
46
55
55
Aloha
@
Hillsboro
5A-1 Northwest Oregon Conference
7:15pm
56
51
51
Wilsonville
@
Parkrose
7:15pm
69
75
75
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Centennial
7:30pm
45
67
67
Hood River Valley
@
Canby
7:15pm
54
64
64
La Salle Prep
@
Putnam
5A-2 Midwestern League
6:45pm
41
60
60
Churchill
@
Crater
5A-3 Mid-Willamette Conference
7pm
48
54
54
Lebanon
@
Central
5:30pm
59
66
66
Silverton
@
Woodburn
OT
5:30pm
47
75
75
Dallas
@
West Albany
5:30pm
78
71
71
Corvallis
@
McKay
McKay's Main Gym
7pm
45
72
72
Crescent Valley
@
South Albany
4A-1 Cowapa League
5:30pm
22
51
51
Scappoose
@
Seaside
7pm
49
57
57
Tillamook
@
St. Helens
4A-2 Tri-Valley Conference
7pm
66
44
44
The Dalles
@
Molalla
6:30pm
38
44
44
Gladstone
@
Estacada
7pm
60
66
66
Crook County
@
Madras
4A-3 Oregon West Conference
5:30pm
32
70
70
Newport
@
Cascade
4A-4 Sky Em League
7pm
41
71
71
North Bend
@
Marshfield
Marshfield Main Gym
7:15pm
58
60
60
Marist Catholic
@
Junction City
4A-5 Skyline Conference
7:30pm
41
57
57
Klamath Union
@
Henley
7:30pm
66
60
60
Hidden Valley
@
Mazama
Non-League
6pm
61
52
52
Pendleton
@
McLoughlin
7:30pm (MT)
60
64
64
La Grande
@
Nyssa
7pm (MT)
40
58
58
Ontario
@
Vale
3A-1 Lewis & Clark League
6pm
52
36
36
Oregon Episcopal
@
Horizon Christian, Tualatin
6pm
27
35
35
Catlin Gabel
@
Portland Adventist Acad.
6pm
73
40
40
De La Salle North Catholic
@
Valley Catholic
3A-3 PacWest Conference
6pm
84
32
32
Taft
@
Sheridan
6pm
63
67
67
Scio
@
Santiam Christian
6pm
45
62
62
Amity
@
Dayton
3A-4 Mountain Valley Conference
7:30pm
23
43
43
Siuslaw
@
Harrisburg
Camo Night! Wear your Camouflage.
7:30pm
57
49
49
Sisters
@
Elmira
7:30pm
47
68
68
Creswell
@
Pleasant Hill
3A-5 Far West League
7pm
70
32
32
Douglas
@
Glide
7pm
36
88
88
Rogue River
@
Cascade Christian
7pm
59
55
55
North Valley
@
Brookings-Harbor
3A-6 Eastern Oregon League
5:30pm
50
52
52
Burns
@
Umatilla
OT
Non-League
4pm
42
48
48
Milo Adventist Acad.
@
Cascade Christian [JV2]
2A-2 Tri-River Conference
7pm
76
43
43
Western Christian
@
Regis
7pm
48
50
50
Gervais
@
Colton
7pm
59
62
62
Chemawa
@
Blanchet Catholic
6pm
56
36
36
Delphian
@
Culver
7pm
56
50
50
Salem Academy
@
Santiam
7:30pm
56
55
55
Kennedy
@
Willamina
2A-3 Valley Coast Conference
7:30pm
63
50
50
Oakland
@
Gold Beach
7:30pm
29
51
51
Reedsport
@
Bandon
7:30pm
32
47
47
Toledo
@
Lowell
2A-4 Blue Mountain Conference
7:30pm
87
46
46
Weston-McEwen
@
Irrigon
Non-League
8pm
52
81
81
Prairie City / Burnt River
@
Grant Union
1A-1 The Valley 10 League
7:30pm
40
65
65
Damascus Christian
@
Country Christian
7:30pm
22
53
53
Grand View Christian Acad.
@
Valor Christian
played at SW Christian
7:30pm
34
71
71
Portland Waldorf
@
Open Door Christian Acad.
7:30pm
71
60
60
Southwest Christian
@
Columbia Christian
6pm
47
21
21
North Clackamas Christian
@
St. Stephen's Acad.
1A-2 Casco League
7pm
32
39
39
Willamette Valley Christian
@
Falls City / Kings Valley Char.
7pm
74
25
25
Crosshill Christian
@
Oregon School f/t Deaf
7pm
68
28
28
St. Paul
@
Livingstone Adventist Acad.
1A-3 Mountain West League
5:30pm
47
33
33
Eddyville Charter
@
McKenzie
5:30pm
25
19
19
Crow / City First Christian Acad.
@
Mohawk
7pm
68
38
38
Triangle Lake
@
Siletz Valley
5:30pm
31
72
72
Alsea
@
Mapleton
1A-4 Skyline League
7:30pm
38
51
51
Camas Valley
@
Myrtle Point
7:30pm
67
40
40
North Douglas
@
Umpqua Valley Christian
7:30pm
30
63
63
Yoncalla
@
Elkton
7:30pm
67
41
41
New Hope Christian
@
Riddle
7:30pm
21
73
73
Glendale
@
Days Creek
7:30pm
34
50
50
Powers
@
Pacific
1A-5 Mountain Valley League
7:30pm
59
68
68
Crosspoint Christian
@
Bonanza
6pm
74
35
35
Trinity Lutheran
@
North Lake / Paisley
4:30pm
36
56
56
Gilchrist
@
Prospect Charter
7:30pm
53
35
35
Lost River
@
Rogue Valley Adventist Acad.
1A-6 Big Sky League
7pm
76
55
55
Spray / Mitchell / Wheeler
@
South Wasco County
7:30pm
50
28
28
Sherman
@
Horizon Christian, Hood River
6pm
42
37
37
Dufur
@
Condon
6pm
67
35
35
Trout Lake
@
Klickitat / Glenwood
Klickitat High School
1A-7 Old Oregon League
7:30pm
54
70
70
Union
@
Nixyaawii
7:30pm
41
70
70
Griswold
@
Echo
1A-8 High Desert League
7:30pm (MT)
47
77
77
Huntington
@
Four Rivers
Non-League
6:30pm
37
64
64
Pine Eagle
@
Pilot Rock
5pm (MT)
44
54
54
Crane
[JV]
@
Jordan Valley