Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
POA_OSAA_Mobile_Ad_234x60.png Ad
eTS-728x90 Ad
POA_OSAA_Mobile_Ad_160x600.png Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
71
79
Lincoln
@
Cleveland

Non-League

7:30pm
86
84
North Medford
@
Churchill

OT
7pm
56
43
Barlow
@
Sherwood

7pm
54
57
Clackamas
@
Forest Grove

2OT
7:30pm
75
60
Southridge
@
Nelson

7:15pm
72
78
Thurston
@
Ida B. Wells

6:45pm
59
86
Caldera
@
Roseburg

7pm
67
71
McKay
@
Newberg

5:45pm
63
49
McNary
@
McMinnville

7pm
57
69
West Linn
@
Central Catholic

6pm
81
45
Jesuit
@
Ridgeview

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual

8:30pm
41
58
West Salem
@
Woodburn

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
7pm
69
47
Tualatin
@
Silverton

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
5:30pm
47
57
Sprague
@
West Albany

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University

Curtis Shootout

5:30pm
65
79
South Eugene
@
Pacifica Christian (CA)

Curtis Shootout
N
Curtis High School

Lakeridge Tourney

6pm
60
50
Sheldon
@
Sunset

Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
8pm
65
60
Putnam
@
Lakeridge

Lakeridge Tourney
Lakeridge HS
2pm
87
77
David Douglas
@
McDaniel

Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
4pm
71
66
Jefferson, Portland
@
Westview

Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS

Non-League

5:30pm
54
56
Bend
@
Pendleton

7pm
43
73
Mountain View
@
North Eugene

5:30pm
54
55
Central
@
Cascade

7pm
55
42
Centennial
@
Corvallis

7pm
38
49
Klamath Union
@
Eagle Point

Les Schwab South Coast

5:15pm
52
48
Crook County
@
Redmond

Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School

Seaside Holiday Tournament

7:30pm
2
0
F
Dallas
@
The Dalles

Seaside Holiday Tournament
Forfeit
N
Seaside Middle School Gym

Non-League

7pm
75
50
North Marion
@
Gladstone

7pm
54
32
Newport
@
St. Helens

5:30pm
65
51
Estacada
@
Sweet Home

6pm
61
78
De La Salle North Catholic
@
Seaside

Seaside High School

Battle of I-5

6:30pm
44
66
Santiam Christian
@
Stayton

Battle of I-5
N
Marist Catholic HS
6:30pm
64
69
Marist Catholic
@
Pleasant Hill

Battle of I-5
N
Creswell High School
5pm
77
72
Douglas
@
Cottage Grove

Battle of I-5
N
Creswell HS OT

Dayton Holiday Tournament

7:30pm
41
43
Harrisburg
@
Scappoose

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School

Les Schwab South Coast

8:30am
37
46
North Bend
@
Junction City

Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School
10:15am
51
66
Mazama
@
Hidden Valley

Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School
8:30pm
51
38
Philomath
@
Marshfield

Les Schwab South Coast
Marshfield High School

Pro Image Sports Holiday Classic

6:30pm (MT)
44
63
Melba (ID)
@
Baker

Pro Image Sports Holiday Classic
Rocky Mountain High School

Seaside Holiday Tournament

4:30pm
54
59
Madras
@
Elma (WA)

Seaside Holiday Tournament
N
Seaside High School

Non-League

7pm
53
62
La Pine
@
Trinity Lutheran

7:30pm
51
40
Warrenton
@
Nestucca

7:30pm
64
33
Siuslaw
@
Waldport

7:30pm
21
63
Corbett
@
Portland Christian

1:30pm
61
60
North Valley
@
Bandon

7:30pm
55
73
Neah-Kah-Nie
@
Valley Catholic

7:30pm
61
44
Sisters
@
South Umpqua

7:30pm
58
63
Elmira
@
Scio

7pm (MT)
59
71
Vale
@
Parma (ID)

Battle of I-5

5pm
51
54
Creswell
@
Taft

Battle of I-5
N
Marist Catholic HS

Dayton Holiday Tournament

1:30pm
61
74
Amity
@
Regis

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton HS
7:30pm
45
61
Yamhill-Carlton
@
Dayton

Dayton Holiday Tournament
Dayton High School
4:30pm
49
62
Banks
@
Willamina

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School

Harney County Crossover

4:30pm
33
62
Oakridge
@
Burns

Harney County Crossover
N
Crane HS
7:30pm
37
74
Lakeview
@
Crane

Harney County Crossover
Crane HS

Kringle Classic

4:30pm
73
45
Brookings-Harbor
@
Myrtle Point

Kringle Classic
N
Gold Beach High School

Riverdale Invite

7:30pm
52
39
McLoughlin
@
Riverdale

Riverdale Invite
Riverdale HS
4:30pm
60
35
Catlin Gabel
@
Chemawa

Riverdale Invite
N
Riverdale HS

Non-League

7pm
55
62
North Clackamas Christian
@
Gervais

7:30pm
62
23
Western Christian
@
Vernonia / Jewell

7:30pm
41
50
Central Linn
@
Heppner

7:30pm
17
60
Yoncalla
@
Monroe

7pm
59
43
Lowell
@
Blanchet Catholic

4:30pm
70
68
Echo
@
Weston-McEwen

N
Heppner High School

13 Mile Shootout

7:30pm
42
45
Imbler
@
Grant Union

13 Mile Shootout
Grant Union High School

Bobcat Classic

4:30pm
69
46
Enterprise
@
Elgin

Bobcat Classic
N
Union HS

Bouncin Cancer Tournament

1:30pm
40
20
Faith Bible / Life Christian
@
Pilot Rock

Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School
3pm
72
42
Mannahouse Acad., Portland
@
Stanfield

Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School

Kringle Classic

7:30pm
41
62
Umpqua Valley Christian
@
Gold Beach

Kringle Classic
Gold Beach High School

Toledo Tournament

6:30pm
68
67
Gaston
@
Toledo

Toledo Tournament
Toledo HS

1A-6 Big Sky League

7:30pm
52
47
Lyle / Wishram
@
South Wasco County

7:30pm
46
35
Sherman
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray
7:30pm
55
42
Dufur
@
Trout Lake

Non-League

6:30pm
36
64
Days Creek
@
Bonanza

7:30pm
75
43
Notus (ID)
@
Four Rivers

7:30pm
51
35
Huntington
@
Dayville / Monument

Dayville
8pm
64
66
North Douglas
@
Seward (AK)

6pm
40
56
Trinity Academy
@
Portland Waldorf

3pm (MT)
40
64
Long Creek
@
Adrian [JV]

13 Mile Shootout

4:30pm
47
45
Adrian
@
Prairie City / Burnt River

13 Mile Shootout
N
Grant Union High School

Bobcat Classic

7:30pm
52
68
Cove
@
Union

Bobcat Classic
Union HS
1:30pm
36
51
Harper Charter
@
Powder Valley

Bobcat Classic
N
Union HS

Bouncin Cancer Tournament

7:30pm
27
84
Wallowa
@
Nixyaawii

Bouncin Cancer Tournament
Nixyaawii High School

Helix Tournament

7:30pm
63
51
Klickitat / Glenwood
@
Griswold

Helix Tournament
Griswold High School