Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ORARNG-May2022-234x60.png Ad
NFHS Network_BBB_22-23_728x90.png Ad
OSC_Web-Ads_160x600 Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

3pm
62
48
Sherwood
@
Grants Pass

1:30pm
67
58
Lincoln
@
South Medford

Bill Gabel Tournament

2pm
62
59
David Douglas
@
Tigard

Bill Gabel Tournament
Tigard High School
3:30pm
62
57
Sunset
@
Cleveland

Bill Gabel Tournament
N
Tigard High School

Centennial Tip Off

4:30pm
64
85
North Salem
@
Centennial

Centennial Tip Off
Centennial High School

Chris Vontoure Classic

3:30pm
56
57
Central Catholic
@
De La Salle (CA)

Chris Vontoure Classic
De La Salle HS

Southridge Tournament

3:30pm
51
71
Franklin
@
Gresham

Southridge Tournament
N
Southridge HS
5:30pm
53
71
Oregon City
@
Southridge

Southridge Tournament
Southridge HS

Non-League

2pm
66
44
South Albany
@
The Dalles

Kurtz Gym The Dalles HS

Centennial Tip Off

2:30pm
61
40
Springfield
@
Hillsboro

Centennial Tip Off
N
Centennial High School

Central Oregon Tip Off

1pm
87
51
Thurston
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Central Oregon Tip Off
N
Ridgeview HS
4pm
63
48
Parkrose
@
Ridgeview

Central Oregon Tip Off
Ridgeview High School

Crook County Invitational

Noon
71
31
Cascade
@
Bend

Crook County Invitational
N
Crook County High School

Holiday Inn WIT

3:30pm
54
37
Mountain View
@
Crescent Valley

Holiday Inn WIT
N
Wilsonville HS
6:30pm
66
68
North Eugene
@
North Marion

Holiday Inn WIT
N
Wilsonville HS OT
8pm
37
62
Redmond
@
Wilsonville

Holiday Inn WIT
Wilsonville HS
5pm
45
50
Lebanon
@
Ashland

Holiday Inn WIT
N
Wilsonville HS

McKinleyville Tournament

4:30pm
53
55
Eagle Point
@
Cosumnes Oaks (CA)

McKinleyville Tournament
N
McKinleyville HS

Yreka Tourney

1:30pm
82
29
Crater
@
Etna (CA)

Yreka Tourney
N
Yreka HS

Non-League

7:15pm
49
60
Philomath
@
Junction City

4pm
56
63
St. Mary's, Medford
@
Phoenix

Capital Tournament

3pm (MT)
79
68
Baker
@
Capital (ID)

Capital Tournament
N
Northwest Nazarene University

Crook County Tip-Off Classic

Noon
C
X
L
Marshfield
@
Cascade

Crook County Tip-Off Classic
N
Crook County HS
6pm
62
65
Trinity Lutheran
@
Crook County

Crook County Tip-Off Classic
Crook County HS

Elgin Lions Kick-Off Tournament

3:30pm
39
58
La Grande [JV2]
@
Huntington

Elgin Lions Kick-Off Tournament
N
Elgin High School
6pm
54
34
Baker [JV]
@
Elgin

Elgin Lions Kick-Off Tournament
N
Elgin High School

Oregon/ Idaho Border Brawl

1:30pm (MT)
71
40
Weiser (ID)
@
Ontario

Oregon/ Idaho Border Brawl
N
Nyssa High School

Paul Humphreys Tip Off Tournament

3:30pm
41
35
Madras [JV]
@
Condon

Paul Humphreys Tip Off Tournament
N
Wheeler HS

Red Lion Tournament

3:30pm
47
32
Clarkston (WA)
@
Pendleton

Red Lion Tournament
Pendleton High School
12:30pm
71
51
St. Helens
@
La Grande

Red Lion Tournament
N
Pendleton

Yreka Tourney

10:30am
28
57
Del Norte (CA)
@
Henley

Yreka Tourney
N
Yreka HS

Exhibition & Alumni

5:30pm
57
29
Tenison Woods (Australia) (Other)
@
Gladstone

Non-League

7pm
82
60
Portland Adventist Acad.
@
Corbett

3pm (MT)
57
82
Vale
@
Ambrose (ID)

7:30pm
53
65
Oregon Episcopal
@
Dayton

7:30pm
63
32
Douglas
@
Umpqua Valley Christian

3:30pm
34
76
Lakeview
@
Creswell

2:30pm
37
11
Tamanawis Secondary School (BC)
@
Riverdale

Alegre Tournament

5:30pm
68
54
Leilehua (HI)
@
Westside Christian

Alegre Tournament
N
Radford HS

La Pine Invitational

5:15pm
58
55
Yamhill-Carlton
@
La Pine

La Pine Invitational
La Pine High School

Oregon/ Idaho Border Brawl

Noon (MT)
43
68
Council (ID)
@
Burns

Oregon/ Idaho Border Brawl
N
Nyssa High School
3pm (MT)
43
76
Payette (ID)
@
Nyssa

Oregon/ Idaho Border Brawl
Nyssa High School

Spelgatti Invitational

4:30pm
50
45
Oakland
@
Amity

Spelgatti Invitational
N
Sutherlin High School
1:30pm
52
31
North Douglas
@
Sutherlin

Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

Winter Lake Showcase

5:30pm
53
56
Monroe
@
Coquille

Winter Lake Showcase
Coquille High School
2:30pm
61
81
Glide
@
Siuslaw

Winter Lake Showcase
N
Coquille High School

Non-League

3:30pm
79
57
Western Christian
@
Stanfield

5:30pm
35
52
Dufur
@
Heppner

5:30pm
38
50
Weston-McEwen
@
Imbler

5pm
80
12
Grant Union
@
Griswold

La Pine Invitational

1:30pm
58
56
Bonanza
@
Oakridge

La Pine Invitational
N
LaPine High School

Living Water Irrigation Mt. Fanny Classic

11:30am
21
50
Wallowa
@
Enterprise

Living Water Irrigation Mt. Fanny Classic
N
Cove High School

Silver Cross Tournament

2:30pm
42
50
Open Door Christian Acad.
@
East Linn Christian

Silver Cross Tournament
East Linn Christian
11:30am
56
49
Faith Bible / Life Christian
@
Santiam

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian

1A-8 High Desert League

5:30pm
27
86
Long Creek
@
Crane

Non-League

1:30pm
58
57
Horizon Christian, Hood River
@
Willamette Valley Christian

4:30pm
51
49
Country Christian
@
South Wasco County

6pm
29
32
Camas Valley
@
Eddyville Charter

7pm
71
30
Southwest Christian
@
Mohawk

Butte Valley Classic

7:30pm
36
41
Chiloquin
@
Butte Valley (CA)

Butte Valley Classic
Butte Valley High School

Days Creek Invitational

2:30pm
25
54
Prospect Charter
@
Days Creek

Days Creek Invitational
Days Creek HS
11:30am
31
51
Alsea
@
Damascus Christian

Days Creek Invitational
N
Days Creek HS

Holiday Hoops Classic

12:45pm
33
68
New Hope Christian
@
Crosspoint Christian

Holiday Hoops Classic
Crosspoint Christian School

Ione Basketball Bonanza

1:30pm
32
23
Powder Valley
@
Joseph

Ione Basketball Bonanza
N
Ione School
4:30pm
42
40
Trout Lake
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
Ione School

Living Water Irrigation Mt. Fanny Classic

7pm
33
62
Pilot Rock
@
Cove

Living Water Irrigation Mt. Fanny Classic
Cove High School
4pm
61
32
Prairie City / Burnt River
@
Pine Eagle

Living Water Irrigation Mt. Fanny Classic
N
Cove High School
8:30am
26
54
Wallowa
@
Elkton

Living Water Irrigation Mt. Fanny Classic
N
Cove High School

Mapleton Invitational Tournament

2pm
26
32
Powers
@
C.S. Lewis Academy

Mapleton Invitational Tournament
N
Mapleton HS
5pm
31
39
Falls City / Kings Valley Char.
@
Mapleton

Mapleton Invitational Tournament
Mapleton HS
12:30pm
49
35
Yoncalla
@
McKenzie

Mapleton Invitational Tournament
N
Mapleton HS

Paul Humphreys Tip Off Tournament

12:30pm
29
86
North Lake / Paisley
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Paul Humphreys Tip Off Tournament
Wheeler HS

Union Lions Tournament

11:30am
43
66
Harper Charter
@
Echo

Union Lions Tournament
N
Union High School
2:30pm
47
79
Adrian
@
Union

Union Lions Tournament
Union High School