Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-234x60-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-728x90-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-160x600-E_Fall 2023_Proof1 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Southridge
@
Beaverton

25-9, 25-18, 25-16
6:45pm
3
0
Jesuit
@
Mountainside

6:45pm
3
0
Westview
@
Aloha

25-16, 25-8, 25-17

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
3
0
Barlow
@
Gresham

25-10, 25-13, 25-12
6:30pm
3
1
Nelson
@
David Douglas

25-15, 23-25, 25-12, 25-23

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
0
3
Tigard
@
St. Mary's Academy

25-17, 25-21, 25-23
6:30pm
3
2
Lakeridge
@
Lake Oswego

25-10, 19-25, 16-25, 25-22, 15-13
6:30pm
0
3
Tualatin
@
West Linn

25-11, 25-13, 25-14

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
3
2
McNary
@
North Salem

6:30pm
1
3
West Salem
@
South Salem

27-25, 19-25, 25-16, 25-16

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
3
1
Sheldon
@
South Medford

17-25, 25-14, 25-12, 25-13
6:45pm
0
3
Willamette
@
Grants Pass

25-10, 25-1, 25-9
6:45pm
3
0
Roseburg
@
South Eugene

25-18, 25-16, 25-22

Non-League

6:30pm
3
1
Camas (WA)
@
Oregon City

25-15, 19-25, 25-20, 25-20

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
3
0
Centennial
@
Hillsboro

25-16, 25-5, 25-13
6:45pm
3
0
Putnam
@
Parkrose

25-14, 26-24, 25-21
6:45pm
1
3
Hood River Valley
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

25-14, 22-25, 25-21, 25-11
6:45pm
3
2
Wilsonville
@
La Salle Prep

25-15, 17-25, 25-20, 22-25, 15-12

5A-2 Midwestern League

6:45pm
3
0
Thurston
@
North Eugene

25-9, 25-16, 25-14
6:45pm
1
3
Springfield
@
Churchill

23-25, 25-18, 25-21, 25-12
6:45pm
0
3
Ashland
@
Eagle Point

25-15, 25-16, 25-18

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
2
3
McKay
@
Woodburn

20-25, 19-25, 25-10, 25-11, 16-14
6:30pm
1
3
Silverton
@
West Albany

23-25, 25-23, 25-23, 26-24
6:30pm
3
0
Crescent Valley
@
Lebanon

25-11, 25-10, 25-11
6:30pm
3
2
South Albany
@
Dallas

25-16, 22-25, 25-22, 18-25, 17-15
6:30pm
1
3
Central
@
Corvallis

25-27, 25-12, 25-20, 25-15

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
0
Bend
@
Mountain View

25-18, 25-21, 25-12
6:30pm
3
0
Caldera
@
Ridgeview

25-22, 29-27, 25-22
6:30pm
0
3
Redmond
@
Summit

25-17, 25-19, 25-14

4A-1 Cowapa League

6:30pm
0
3
St. Helens
@
Scappoose

25-23, 25-15, 25-15
6:30pm
2
3
Astoria
@
Tillamook

25-9, 25-6, 16-25, 16-25, 15-12

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
1
3
The Dalles
@
Estacada

25-15, 25-27, 25-15, 25-21
6:30pm
0
3
Molalla
@
Crook County

25-8, 25-11, 25-4

4A-3 Oregon West Conference

6pm
1
3
Sweet Home
@
Stayton

28-26, 25-23, 18-25, 25-19
6pm
3
1
Cascade
@
Philomath

25-16, 25-22, 23-25, 25-12
6:30pm
0
3
North Marion
@
Newport

25-11, 25-14, 25-8

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
3
0
Mazama
@
Henley

25-19, 25-13, 25-16
6:30pm
3
0
Klamath Union
@
Phoenix

25-18, 25-19, 25-16

Non-League

6pm
0
3
Ontario
@
Caldwell (ID)

25-15, 25-17, 25-22
7pm
1
3
Pendleton
@
Clarkston (WA)

25-20, 15-25, 26-24, 25-17

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
0
3
Oregon Episcopal
@
Valley Catholic

25-5, 25-15, 25-16
6:15pm
0
3
Portland Adventist Acad.
@
Westside Christian

25-16, 25-15, 25-10
6:45pm
3
0
Horizon Christian, Tualatin
@
De La Salle North Catholic

3A-2 Coastal Range League

6:30pm
0
3
Rainier
@
Corbett

25-13, 25-10, 26-24
6pm
0
3
Banks
@
Warrenton

25-21, 25-18, 25-17
6pm
0
3
Neah-Kah-Nie
@
Yamhill-Carlton

25-10, 25-15, 25-17

3A-3 PacWest Conference

6:30pm
3
1
Santiam Christian
@
Jefferson

25-17, 25-10, 18-25, 25-15
6:30pm
1
3
Scio
@
Amity

25-22, 13-25, 25-23, 25-21
6:30pm
3
1
Dayton
@
Taft

25-19, 25-11, 22-25, 25-17

3A-4 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
Harrisburg
@
Pleasant Hill

25-5, 25-11, 25-9
6:30pm
3
0
Siuslaw
@
Elmira

3A-5 Far West League

6pm
2
3
Brookings-Harbor
@
Sutherlin

23-25, 23-25, 25-22, 25-20, 15-6
6pm
3
0
North Valley
@
Rogue River

25-20, 25-12, 25-17
6pm
0
3
Coquille
@
Cascade Christian

25-12, 25-12, 25-17
6pm
0
3
Douglas
@
St. Mary's, Medford

25-14, 25-21, 25-11
6pm
2
3
Glide
@
South Umpqua

3A-6 Eastern Oregon League

6pm (MT)
3
0
Burns
@
Vale

25-9, 25-20, 25-18

Non-League

6pm
0
3
Riverdale
@
Sheridan

25-13, 25-20, 25-15
5pm
3
0
Condon
@
Riverside

25-18, 25-20, 25-16
5:30pm
3
2
Crane
@
Lakeview

24-26, 25-21, 27-25, 24-26, 15-7
6pm
0
3
Umatilla
@
Riverview (WA)

25-6, 25-8, 25-10

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Mannahouse Acad., Portland
@
Nestucca

25-15, 25-15, 25-18
6:30pm
2
3
Vernonia
@
Faith Bible / Life Christian

25-20, 25-15, 22-25, 15-25, 15-12
6:30pm
0
3
Knappa
@
Gaston

25-19, 25-7, 25-17
6:30pm
3
0
Portland Christian
@
Clatskanie

25-15, 25-13, 25-17

2A-2 Tri-River Conference

4pm
0
3
Colton
@
Blanchet Catholic

25-10, 25-8, 25-18
5:30pm
0
3
Kennedy
@
Blanchet Catholic

25-19, 25-13, 25-23

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
0
3
Central Linn
@
Oakridge

25-11, 25-14, 25-20
6pm
3
2
Illinois Valley
@
Gold Beach

14-25, 25-23, 18-25, 25-22, 15-7
6pm
3
0
Lowell
@
East Linn Christian

25-16, 25-23, 25-14
6pm
3
2
Oakland
@
Waldport

25-17, 23-25, 25-17, 25-27, 15-9
6pm
3
1
Monroe
@
Toledo

23-25, 25-19, 25-15, 25-23
6pm
0
3
Reedsport
@
Bandon

25-10, 25-21, 25-12

2A-4 Blue Mountain Conference

4pm
0
3
Irrigon
@
Grant Union

25-21, 25-6, 25-13

Non-League

6pm
3
1
Elgin
@
Enterprise

22-25, 25-18, 25-22, 27-25
4pm
3
2
Walla Walla valley Academy (WA)
@
Weston-McEwen

25-21, 25-21, 16-25, 22-25, 15-8

1A-1 The Valley 10 League

4:30pm
3
0
Damascus Christian
@
Columbia Christian

7:30pm
3
0
Damascus Christian
@
Columbia Christian

6pm
0
3
Valor Christian
@
North Clackamas Christian

25-6, 25-6, 25-21

1A-2 Casco League

6pm
3
0
Perrydale
@
C.S. Lewis Academy

25-9, 25-20, 25-21
6pm
3
0
Crosshill Christian
@
Livingstone Adventist Acad.

25-14, 25-6, 25-7
6pm
3
0
Falls City / Kings Valley Char.
@
Jewell

25-16, 25-18, 25-21
6pm
3
0
St. Paul
@
Willamette Valley Christian

25-4, 25-6, 25-7

1A-3 Mountain West League

6pm
1
3
Triangle Lake
@
Mohawk

25-20, 27-25, 14-25, 25-19
6pm
3
0
Eddyville Charter
@
Mannahouse Acad., Eugene

25-7, 25-11, 25-4
6pm
3
0
Alsea
@
McKenzie

25-16, 25-10, 25-11
4pm
3
0
Siletz Valley
@
Mannahouse Acad., Eugene

25-17, 25-9, 25-11

1A-4 Skyline League

6pm
1
3
Myrtle Point
@
Umpqua Valley Christian

25-12, 25-19, 18-25, 25-10
6pm
3
0
Camas Valley
@
Yoncalla

25-11, 25-21, 25-17
6pm
3
2
Riddle
@
Glendale

23-25, 25-15, 25-21, 16-25, 15-7
6pm
3
1
Days Creek
@
Elkton

19-25, 25-16, 25-23, 25-20
6pm
3
0
New Hope Christian
@
Milo Adventist Acad.

25-21, 25-17, 25-11
6pm
3
1
North Douglas
@
Powers

25-15, 25-18, 12-25, 25-10

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
2
Bonanza
@
North Lake

22-25, 23-25, 25-21, 25-15, 15-10
5:30pm
0
3
Prospect Charter
@
Crosspoint Christian

1A-6 Big Sky League

5pm
3
0
Dufur
@
Horizon Christian, Hood River

25-14, 25-16, 25-8
5pm
3
1
Sherman
@
Spray / Mitchell / Wheeler

25-17, 21-25, 26-24, 25-22
5pm
0
3
Lyle / Wishram
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

25-16, 25-17, 25-20

1A-7 Old Oregon League

5pm
3
1
Pilot Rock
@
Griswold

25-19, 25-14, 17-25, 27-25
5:30pm
3
0
Imbler
@
Cove

25-21, 25-8, 25-20
5pm
3
0
Echo
@
Nixyaawii

25-15, 25-12, 25-19

Non-League

7pm (MT)
1
3
Adrian
@
Garden Valley (ID)

27-25, 26-24, 21-25, 26-18
5pm
2
3
Huntington
@
Powder Valley [JV]

25-11, 23-25, 17-25, 25-18, 15-7