Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_Prizewin_234x60.jpg Ad
Fall Sports Schedules, Leagues, Rankings
Volleyball | Football | Soccer: Girls | Boys | XC: Girls | Boys
Open Dates
Open Dates Page
BBD-160x600.png Ad

2021 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
3
1
Lincoln
@
McDaniel

25-22, 25-13, 25-27, 25-23
6:30pm
3
0
Ida B. Wells
@
Jefferson, Portland

25-5, 25-13, 25-18
6:30pm
1
3
Benson
@
Roosevelt

22-25, 25-13, 25-16, 25-19

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
3
2
Sandy
@
Reynolds

25-9, 18-25, 21-25, 25-8, 15-10
6:30pm
3
0
Gresham
@
Centennial

25-17, 25-20, 25-11
6:30pm
0
3
David Douglas
@
Central Catholic

25-8, 25-15, 25-14
6:30pm
2
3
Nelson
@
Clackamas

16-25, 27-25, 16-25, 25-19, 15-9

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
3
1
Oregon City
@
Lakeridge

18-25, 25-11, 25-12, 26-24
6:30pm
3
0
West Linn
@
Canby

25-15, 25-9, 25-13
6:30pm
3
1
St. Mary's Academy
@
Tualatin

10-25, 25-18, 25-15, 25-23
6:30pm
0
3
Tigard
@
Lake Oswego

25-17, 25-23, 25-18

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
Mountain View
@
Summit

25-20, 25-13, 25-16
6:30pm
3
0
West Salem
@
McKay

25-6, 25-13, 25-8
6:30pm
3
0
Bend
@
McNary

26-24, 25-13, 25-19
6:30pm
3
2
South Salem
@
Sprague

22-25, 25-22, 25-14, 24-26, 15-10

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
3
1
Sheldon
@
South Medford

25-20, 13-25, 25-22, 25-14
6:45pm
2
3
North Medford
@
Roseburg

26-24, 15-25, 21-25, 26-24, 15-8
6:45pm
3
0
South Eugene
@
Grants Pass

25-22, 25-20, 27-25

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
0
3
Scappoose
@
La Salle Prep

25-11, 25-5, 25-9
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
Hillsboro

25-17, 25-7, 25-17
6:45pm
2
3
Parkrose
@
St. Helens

25-21, 23-25, 15-25, 31-29, 15-6
6:45pm
3
0
Putnam
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

25-7, 25-11, 25-17

5A-2 Midwestern League

6:45pm
3
1
Churchill
@
Thurston

19-25, 25-15, 25-18, 25-22
6:45pm
3
2
North Bend
@
Crater

22-25, 25-20, 25-23, 24-26, 15-8
6:45pm
1
3
Willamette
@
North Eugene

25-11, 18-25, 25-18, 25-22

5A-3 Mid-Willamette Conference

4pm
0
3
Corvallis
@
Dallas

25-19, 25-13, 25-9
7pm
3
0
Crescent Valley
@
Dallas

25-20, 25-23, 27-25

TBD
0
3
North Salem
@
West Albany

25-7, 25-15, 25-6
7pm
0
3
North Salem
@
Silverton

25-16, 25-3, 25-19
4pm
0
3
Central
@
South Albany

25-12, 25-11, 25-17
5pm
1
3
Lebanon
@
Central

N
17-25, 25-20, 25-15, 25-17
4pm
3
0
West Albany
@
Silverton

25-21, 27-25, 25-14
7:30pm
0
3
Lebanon
@
South Albany

25-19, 25-19, 25-20

TBD
3
0
Crescent Valley
@
Corvallis

25-9, 25-16, 25-18

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
2
3
Pendleton
@
The Dalles

26-28, 20-25, 25-18, 25-20, 15-10
5:30pm
3
0
Crook County
@
Hood River Valley

25-11, 25-8, 25-13
6:30pm
2
3
Redmond
@
Ridgeview

19-25, 25-14, 25-23, 19-25, 15-7

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
1
3
Estacada
@
Molalla

25-23, 19-25, 25-14, 25-11
6pm
0
3
Corbett
@
Gladstone

25-15, 26-24, 25-16

4A-3 Oregon West Conference

6pm
3
0
Cascade
@
Woodburn

25-14, 25-5, 25-10
6pm
0
3
Newport
@
Sisters

25-9, 25-14, 25-11
6pm
3
0
Sweet Home
@
Stayton

25-19, 25-17, 25-20

4A-4 Sky Em League

6:45pm
3
1
Siuslaw
@
Marshfield

25-10, 25-12, 17-25, 25-17
6:45pm
0
3
Marist Catholic
@
Junction City

25-13, 25-19, 25-13
6:45pm
3
0
Cottage Grove
@
Elmira

25-12, 25-13, 25-16

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
2
3
Henley
@
Hidden Valley

6:30pm
3
0
Mazama
@
Phoenix

25-19, 25-16, 25-15
6:30pm
0
3
North Valley
@
Klamath Union

4A-6 Greater Oregon League

6:30pm
3
1
La Grande
@
McLoughlin

19-25, 25-14, 25-5, 25-11

Non-League

6pm (MT)
3
0
Nyssa
@
Ontario

25-15, 25-17, 25-7
6pm
2
3
Henley [JV]
@
Lost River

22-25, 15-25, 25-18, 25-21, 15-6

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
3
0
Horizon Christian, Tualatin
@
Oregon Episcopal

25-11, 25-23, 25-17
6pm
3
0
Catlin Gabel
@
De La Salle North Catholic

6pm
3
1
Westside Christian
@
Portland Adventist Acad.

25-17, 26-24, 22-25, 25-22

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
0
3
Taft
@
Willamina

25-14, 28-26, 25-23
5:30pm
3
0
Rainier
@
Clatskanie

25-14, 25-20, 25-17

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
0
3
La Pine
@
Santiam Christian

25-19, 25-18, 25-8
6pm
0
3
Pleasant Hill
@
Harrisburg

25-10, 25-15, 25-10

3A-5 Far West League

6pm
3
2
Sutherlin
@
St. Mary's, Medford

21-25, 25-22, 13-25, 25-14, 15-7
6pm
1
3
South Umpqua
@
Cascade Christian

25-13, 19-25, 25-11, 25-18

Non-League

6pm
0
3
Delphian
@
Dayton

25-10, 25-15, 25-14
6:30pm
0
3
Warrenton
@
Vernonia

25-16, 25-17, 25-15
6pm
3
0
Riverview (WA)
@
Riverside

5pm
3
0
Creswell
@
North Douglas

26-24, 25-23, 25-22

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Neah-Kah-Nie
@
Gaston

25-10, 25-8, 25-9
6:30pm
0
3
Faith Bible
@
Portland Christian

25-21, 25-22, 25-23
6:30pm
0
3
Columbia Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

25-11, 25-9, 25-22

2A-2 Tri-River Conference

6pm
3
0
Gervais
@
Santiam

25-20, 26-24, 25-21

2A-3 Central Valley Conference

6pm
3
0
Central Linn
@
Regis

25-10, 25-19, 25-5
6pm
0
3
Jefferson
@
Oakland

25-16, 25-11, 25-21
6pm
1
3
Lowell
@
Monroe

25-16, 22-25, 25-6, 25-17
6pm
0
3
East Linn Christian Acad.
@
Oakridge

25-11, 25-9, 25-21

2A-4 Sunset Conference

6pm
0
3
Gold Beach
@
Coquille

25-13, 25-8, 25-22
4pm
3
0
Reedsport
@
Waldport

25-12, 28-26, 25-16
4pm
3
0
Reedsport
@
Waldport

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
F
Illinois Valley
@
Lost River

Forfeit
5:30pm
1
3
Bonanza
@
Lakeview

25-20, 25-19, 22-25, 25-16
5:15pm
3
2
Glide
@
Rogue River

25-19, 20-25, 11-25, 25-20, 15-11

2A-6 Blue Mountain Conference

6pm
0
3
Pilot Rock
@
Stanfield

25-8, 25-21, 25-13
5pm
1
3
Heppner
@
Weston-McEwen

25-13, 25-20, 21-25, 25-15
5:30pm
3
1
Grant Union
@
Union

Non-League

5pm
2
3
Horizon Christian, Hood River / Trout Lake
@
Lyle / Wishram

25-22, 25-16, 15-25, 21-25, 15-8

1A-1 The Valley 10 League

6pm
3
2
Damascus Christian
@
Open Door Christian Acad.

24-26, 21-25, 25-9, 25-17, 15-10
6pm
3
1
North Clackamas Christian
@
Country Christian

25-20, 20-25, 25-15, 25-19
6pm
0
3
Southwest Christian
@
Valor Christian

25-19, 25-19, 25-20

1A-2 Casco League

6pm
2
3
Jewell
@
Willamette Valley Christian

25-21, 25-23, 20-25, 18-25, 15-7
6pm
3
1
Crosshill Christian
@
Falls City

25-4, 21-25, 25-21, 25-22

1A-3 Mountain West League

6pm
0
3
F
Alsea
@
Siletz Valley

Forfeit
6pm
3
0
Mohawk
@
Mapleton

25-9, 25-9, 25-5
6pm
1
3
Crow
@
Triangle Lake

1A-4 Skyline League

6pm
3
2
Camas Valley
@
Glendale

19-25, 25-20, 21-25, 25-12, 15-11
6pm
3
0
Days Creek
@
Elkton

25-21, 25-13, 25-14
6pm
0
3
Pacific
@
Riddle

25-6, 25-21, 25-19
6pm
0
3
Yoncalla
@
Umpqua Valley Christian

25-17, 25-17, 25-14
6pm
3
0
Powers
@
New Hope Christian

25-15, 25-23, 25-16

1A-5 Mountain Valley League

6pm
3
0
Trinity Lutheran
@
Chiloquin

25-12, 25-18, 25-11
5pm
3
0
North Lake
@
Prospect Charter

25-16, 25-14, 25-10
5:30pm
0
3
Crosspoint Christian
@
Central Christian

25-18, 25-17, 25-15

1A-6 Big Sky League

5pm
0
3
Bickleton
@
Echo

25-17, 25-9, 25-17
5pm
3
2
Sherman
@
Condon

5pm
2
3
Dufur
@
South Wasco County

24-26, 25-20, 14-25, 25-22, 17-15
5pm
3
1
Ione / Arlington
@
Mitchell / Spray / Wheeler

25-16, 23-25, 25-23, 25-13

1A-7 Old Oregon League

5pm
3
1
Imbler
@
Nixyaawii

19-25, 25-10, 25-16, 25-8
5pm
3
1
Powder Valley
@
Cove

25-23, 20-25, 25-23, 25-20

Non-League

5:30pm
C
X
L
Goldendale (WA)
@
Glenwood / Klickitat