Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Pacific Office Automation - 2 Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2021 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Hood River Valley Tournament

8am
0
2
Benson
@
Hood River Valley

Hood River Valley Tournament
25-16, 25-15
2:30pm
0
2
McDaniel
@
Tualatin

Hood River Valley Tournament
N
25-11, 25-12
4:30pm
0
2
Putnam
@
Tualatin

Hood River Valley Tournament
N
25-13, 25-12
7pm
0
2
Benson
@
Madras

Hood River Valley Tournament
N
25-18, 25-21

Mt Hood Invite


TBD
C
X
L
TBD
@
Barlow

Mt Hood Invite
Sam Barlow High School
8am
C
X
L
TBD
@
Newberg

Mt Hood Invite
Barlow High School

TBD
C
X
L
TBD
@
Gresham

Mt Hood Invite
Sam Barlow HS and West Orient Middle School

TBD
C
X
L
Lakeridge
@
TBD

Mt. Hood Invite
N
TBD

Roosevelt Tournament


TBD
1
2
Centennial
@
Franklin

Roosevelt Tournament
N
27-25, 23-25, 15-9

TBD
2
0
North Salem
@
Jefferson, Portland

Roosevelt Tournament
N
25-18, 26-24
9am
0
2
De La Salle North Catholic
@
McKay

Roosevelt Tournament
N
25-12, 25-10
2:30pm
2
0
North Salem
@
Roosevelt

Roosevelt Tournament
25-15, 26-24

TBD
2
1
Franklin
@
McKay

Roosevelt Tournament
N
26-24, 18-25, 15-8

TBD
0
3
De La Salle North Catholic
@
Roosevelt

Roosevelt Tournament
25-16, 25-22, 25-10

TBD
0
3
Centennial
@
Roosevelt

Roosevelt Tournament
25-14, 25-9, 25-18

5A-2 Midwestern League

5:45pm
1
3
Ashland
@
Thurston

25-23, 23-25, 25-20, 25-17
1:15pm
3
2
Ashland
@
Springfield

Hood River Valley Tournament

3pm
1
2
Madras
@
Hood River Valley

Hood River Valley Tournament
23-25, 25-21, 15-7
2pm
0
2
Hillsboro
@
Putnam

Hood River Valley Tournament
N
25-17, 29-27

Mt Hood Invite


TBD
C
X
L
TBD
@
Ridgeview

Mt Hood Invite
Barlow High School
8am
C
X
L
TBD
@
Crook County

Mt Hood Invite
N
Barlow High School

Roosevelt Tournament

1pm
2
0
The Dalles
@
Parkrose

Roosevelt Tournament
N
25-14, 25-17
2pm
2
0
Redmond
@
The Dalles

Roosevelt Tournament
N
25-9, 25-17
4pm
0
2
North Salem
@
Redmond

Roosevelt Tournament
N
25-21, 25-19

4A-6 Greater Oregon League

2pm
0
3
Ontario
@
McLoughlin

25-22, 25-5, 25-18

Junction City Tournament

9am
0
2
Tillamook
@
Junction City

Junction City Tournament
25-18, 25-11
2pm
0
2
Klamath Union
@
Siuslaw

Junction City Tournament
N
26-24, 25-9
8am
0
2
Elmira
@
Tillamook

Junction City Tournament
N
25-11, 25-17
7pm
2
1
Siuslaw
@
Junction City

Junction City Tournament
22-25, 25-5, 15-12
10pm
0
2
Woodburn
@
Klamath Union

Junction City Tournament
N
27-25, 25-6
2pm
1
2
Elmira
@
Woodburn

Junction City Tournament
N
15-25, 25-23, 15-8

Mt. Hood Invite


TBD
C
X
L
TBD
@
Philomath

Mt. Hood Invite
Sam Barlow High School

TBD
C
X
L
Estacada
@
TBD

Mt Hood Invite
N
Sam Barlow HS

3A-1 Lewis & Clark League

2pm
1
3
Westside Christian
@
Riverdale

25-19, 17-25, 25-8, 25-7

3A-2 PacWest Conference

Noon
0
3
Dayton
@
Yamhill-Carlton

25-12, 25-15, 25-10

3A-6 Eastern Oregon League

1pm
0
3
Umatilla
@
Burns

25-4, 25-7, 25-2
Noon
0
3
Riverside
@
Nyssa

25-5, 25-10, 25-12
3pm (MT)
0
3
Riverside
@
Vale

25-12, 25-10, 25-15
11am (MT)
0
3
Irrigon
@
Vale

25-8, 25-9, 25-16
4pm (MT)
0
3
Irrigon
@
Nyssa

25-15, 25-17, 25-11

Creswell Tournament

2pm
2
0
Sutherlin
@
Creswell

Creswell Tournament
25-19, 25-16
8am
0
2
South Umpqua
@
Creswell

Creswell Tournament
2pm
2
1
Harrisburg
@
Cascade Christian

Creswell Tournament
N

TBD
C
X
L
TBD
@
Catlin Gabel

Creswell Tournament
N
Creswell

TBD
C
X
L
St. Mary's, Medford
@
TBD

Creswell Tournament
N
Creswell High School
4pm
1
2
Pleasant Hill
@
Monroe

Creswell Tournament
N
25-21, 23-25, 15-8
9:30am
1
2
Willamina
@
Creswell [JV]

Creswell Tournament
25-16, 27-29, 16-14
1am
0
2
South Umpqua
@
Reedsport

Creswell Tournament
25-23, 25-17
7pm
0
2
Sutherlin
@
Salem Academy

Creswell Tournament
N
25-21, 25-19
4pm
0
2
Harrisburg
@
Sutherlin

Creswell Tournament
N
25-13, 25-10
10:30am
0
2
South Umpqua
@
Lowell

Creswell Tournament
N
25-15, 25-11

Mt Hood Invite


TBD
C
X
L
TBD
@
Santiam Christian

Mt Hood Invite
N
Sam Barlow High School

TBD
C
X
L
TBD
@
Santiam Christian

Mt Hood Invite
N
Sam Barlow High School

2A-1 Northwest League

2:30pm
3
2
Vernonia
@
Knappa

25-21, 22-25, 25-12, 24-26, 15-6

2A-3 Central Valley Conference

1:30pm
2
3
Oakland
@
Jefferson

17-25, 25-13, 27-25, 25-26, 15-13

2A-6 Blue Mountain Conference

5pm
0
3
Pilot Rock
@
Grant Union

25-10, 25-12, 25-15
3:30pm
1
3
Pilot Rock
@
Enterprise

19-25, 26-24, 25-16, 25-18
2pm
0
3
Enterprise
@
Grant Union

25-17, 25-10, 25-14

Non-League

1pm
C
X
L
Siletz Valley
@
Waldport

Broadcast Coverage

Cougar Classic


TBD
2
1
Willamette Valley Christian
@
Faith Bible

Cougar Classic
N
12-25, 26-24, 15-13
1pm
1
2
Alsea
@
Mannahouse Christian Acad.

Cougar Classic
N
2pm
1
2
Crosspoint Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

Cougar Classic
N
25-20, 15-25, 16-14
9am
1
1
Faith Bible
@
Glenwood / Klickitat

Cougar Classic
N
26-25, 19-25

Creswell Tournament

10am
2
0
Salem Academy
@
Lowell

Creswell Tournament
N
25-23, 25-22
7pm
0
2
Monroe
@
Salem Academy

Creswell Tournament
N
25-23, 25-15

Eagle Invitational

Noon
0
2
Gervais
@
North Clackamas Christian

Eagle Invitational
N
25-11, 25-11
9am
0
2
Colton
@
North Clackamas Christian

Eagle Invitational
N
25-11, 25-11
9am
2
0
Gervais
@
Trinity Lutheran

Eagle Invitational
N
25-16, 25-24
3:15pm
2
0
Open Door Christian Acad.
@
Gervais

Eagle Invitational
N
25-18, 25-14
11:30am
0
2
Colton
@
Trinity Lutheran

Eagle Invitational
N
25-17, 25-20
2pm
0
2
Sherman
@
Colton

Eagle Invitational
N
27-25, 25-21

Western Christian HS Tourney

9am
C
X
L
Gaston
@
TBD

Western Christian HS Tourney
N
Western Christian HS
8am
C
X
L
East Linn Christian Acad.
@
TBD

Western Christian HS Tourney
N
Western Christian HS

1A-2 Casco League

1pm
0
3
C.S. Lewis Academy
@
Crosshill Christian

25-15, 25-22, 25-9

1A-4 Skyline League

4pm
0
3
Camas Valley
@
Yoncalla

25-14, 25-19, 25-21
11am
3
1
Days Creek
@
Yoncalla

25-18, 25-19, 21-25, 25-19
1:30pm
0
3
Camas Valley
@
Days Creek

N
25-19, 26-24, 25-18
1pm
3
0
Umpqua Valley Christian
@
Glendale

25-17, 25-15, 25-14
5pm
1
3
Elkton
@
Powers

25-22, 22-25, 25-16, 25-13
6pm
0
3
Pacific
@
Powers

25-15, 25-9, 25-12
4pm
3
0
Elkton
@
Pacific

N

1A-7 Old Oregon League

5pm
0
3
Griswold
@
Imbler

25-12, 25-17, 25-5
2pm
0
3
Pine Eagle
@
Cove

25-12, 25-9, 25-9

1A-8 High Desert League

11am
3
0
Crane
@
Dayville / Monument

25-14, 25-12, 25-16
4pm (MT)
3
0
Jordan Valley
@
Harper Charter

25-12, 25-2, 25-12

Cougar Classic

9am
C
X
L
TBD
@
Condon

Cougar Classic
N
Country Christian
9am
0
2
Glenwood / Klickitat
@
Country Christian

Cougar Classic
25-21, 25-12
4pm
0
2
Willamette Valley Christian
@
Country Christian

Cougar Classic
33-31, 25-14
7pm
1
1
Crosspoint Christian
@
Glenwood / Klickitat

Cougar Classic
N
15-25, 25-22
11am
0
2
Alsea
@
Glenwood / Klickitat

Cougar Classic
N
26-24, 25-7

Eagle Invitational

10:15am
0
2
Sherman
@
Damascus Christian

Eagle Invitational
25-23, 25-12
10:15am
2
1
Open Door Christian Acad.
@
Echo

Eagle Invitational
N
23-25, 25-13, 15-11
12:45pm
0
2
Open Door Christian Acad.
@
Damascus Christian

Eagle Invitational
25-14, 25-16
3:15pm
2
1
North Clackamas Christian
@
Damascus Christian

Eagle Invitational
25-20, 17-25, 15-12
Noon
0
2
Sherman
@
Echo

Eagle Invitational
N
25-23, 25-13
2pm
1
2
Trinity Lutheran
@
Echo

Eagle Invitational
N
27-29, 25-21, 15-12