Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Fall Sports Schedules, Leagues, Rankings
Volleyball | Football | Soccer: Girls | Boys | XC: Girls | Boys
Open Dates
Open Dates Page
NSP Ad

2021 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
0
3
Lincoln
@
Grant

25-17, 25-20, 25-18
6:30pm
0
3
Benson
@
McDaniel

6:30pm
2
3
Franklin
@
Jefferson, Portland

19-25, 16-25, 25-12, 25-21, 15-12
6:30pm
3
0
Ida B. Wells
@
Cleveland

25-13, 25-23, 25-17

6A-2 Metro League

6:45pm
3
2
Mountainside
@
Sunset

23-25, 25-17, 21-25, 25-18, 15-6
6:45pm
0
3
Westview
@
Jesuit

25-18, 25-19, 25-17
6:45pm
2
3
Southridge
@
Aloha

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
0
3
Barlow
@
Reynolds

25-13, 25-23, 25-16
6:30pm
0
3
Gresham
@
Clackamas

25-9, 25-18, 25-23
6:30pm
3
0
David Douglas
@
Centennial

25-20, 25-12, 26-24
6:30pm
0
3
Sandy
@
Central Catholic

25-14, 25-16, 25-14

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
0
3
Lakeridge
@
West Linn

25-10, 25-20, 25-19
6:30pm
3
1
Oregon City
@
Canby

25-18, 21-25, 25-22, 25-17
7pm
0
3
Lake Oswego
@
St. Mary's Academy

25-13, 25-18, 25-16
6:30pm
0
3
Tigard
@
Tualatin

25-17, 25-14, 25-21

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
McKay
@
Mountain View

25-8, 25-14, 25-14
6:30pm
3
0
West Salem
@
McNary

25-16, 25-21, 25-21
6:30pm
0
3
South Salem
@
Bend

25-20, 25-14, 25-14
6:30pm
1
3
Sprague
@
Summit

25-18, 14-25, 25-22, 25-18

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
1
3
Roseburg
@
North Medford

25-20, 25-15, 19-25, 25-22
6:45pm
1
3
Grants Pass
@
South Eugene

17-25, 25-22, 25-12, 25-20

5A-1 Northwest Oregon Conference

7pm
0
3
Scappoose
@
Parkrose

25-22, 25-22, 25-10
6:45pm
3
0
Hillsboro
@
Putnam

25-22, 25-22, 25-21
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
St. Helens

25-19, 25-13, 25-14
6:45pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
La Salle Prep

25-14, 25-10, 25-12

5A-2 Midwestern League

5:45pm
2
3
Eagle Point
@
Willamette

5:45pm
1
3
Crater
@
North Eugene

25-17, 13-25, 25-20, 25-23

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
3
0
F
North Salem
@
Lebanon

Forfeit
6:30pm
1
3
Dallas
@
Crescent Valley

25-14, 26-24, 23-25, 25-21
6pm
0
3
Corvallis
@
Silverton

25-17, 25-19, 25-12

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
0
Redmond
@
Hood River Valley

25-12, 25-11, 25-14
6:30pm
3
1
Crook County
@
Pendleton

20-25, 25-14, 25-16, 25-18

4A-1 Cowapa League

6:30pm
3
0
Valley Catholic
@
Banks

25-14, 25-9, 25-21
6:30pm
3
0
Tillamook
@
Astoria

25-19, 25-14, 25-22

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
3
0
Molalla
@
Estacada

25-17, 25-15, 29-27
6pm
1
3
Gladstone
@
Corbett

25-19, 26-24, 26-28, 26-24
6pm
C
X
L
Madras
@
North Marion

4A-3 Oregon West Conference

6pm
1
3
Sisters
@
Cascade

25-21, 25-17, 14-25, 25-19
6pm
0
3
Newport
@
Sweet Home

25-21, 28-26, 25-18
6pm
2
3
Stayton
@
Philomath

28-30, 25-16, 25-14, 23-25, 15-11

4A-4 Sky Em League

6:45pm
3
2
Marshfield
@
Siuslaw

16-25, 25-19, 23-25, 26-24, 15-10
6:45pm
2
3
Junction City
@
Marist Catholic

25-17, 25-17, 23-25, 12-25, 15-11
6:45pm
0
3
Elmira
@
Cottage Grove

25-15, 25-13, 25-16

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
0
3
Hidden Valley
@
Henley

25-22, 25-14, 25-19
6:30pm
0
3
Phoenix
@
Mazama

25-7, 25-4, 25-7
6:30pm
3
1
Klamath Union
@
North Valley

25-18, 25-11, 23-25, 25-19

Non-League

5pm (MT)
3
2
Ontario [JV]
@
Harper Charter

25-19, 24-26, 12-25, 25-23, 16-14

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
3
0
Oregon Episcopal
@
Riverdale

25-23, 25-19, 25-22
6pm
3
2
Catlin Gabel
@
Horizon Christian, Tualatin

25-23, 23-25, 22-25, 25-22, 15-9

3A-2 PacWest Conference

6:30pm
3
0
Scio
@
Blanchet Catholic

25-12, 25-12, 25-12
6:30pm
0
3
Yamhill-Carlton
@
Amity

25-16, 25-19, 25-21

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
3
2
Willamina
@
Taft

25-18, 25-15, 19-25, 15-25, 15-5

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
3
1
Santiam Christian
@
La Pine

27-29, 25-11, 25-18, 26-24
6pm
2
3
Harrisburg
@
Pleasant Hill

25-27, 25-23, 25-23, 19-25, 15-11

3A-5 Far West League

6pm
0
3
St. Mary's, Medford
@
Sutherlin

25-16, 25-18, 25-16
6pm
3
0
Cascade Christian
@
South Umpqua

25-18, 25-23, 25-14

3A-6 Eastern Oregon League

6:30pm (MT)
3
0
Burns
@
Nyssa

25-14, 25-23, 25-20
5:15pm
0
3
Umatilla
@
Riverside

25-12, 25-13, 25-19

Non-League

6pm
1
3
Portland Christian
@
Warrenton

15-25, 25-21, 25-19, 25-13

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
0
Gaston
@
Knappa

25-17, 25-14, 25-18
5:30pm
0
3
Columbia Christian
@
Neah-Kah-Nie

25-8, 25-14, 25-6

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
0
3
Colton
@
Western Christian

25-14, 25-17, 26-24
5:30pm
3
1
Sheridan
@
Santiam

24-26, 25-19, 25-16, 25-13
5:30pm
1
3
Gervais
@
Delphian

25-18, 15-25, 25-20, 25-21
5:30pm
0
3
Kennedy
@
Salem Academy

25-11, 25-2, 25-13

2A-3 Central Valley Conference

6pm
C
X
L
Regis
@
Lowell

6pm
3
0
Oakland
@
East Linn Christian Acad.

27-25, 25-23, 25-18
6pm
3
0
Oakridge
@
Jefferson

25-22, 25-12, 25-19

2A-4 Sunset Conference

6pm
0
3
Waldport
@
Bandon

25-17, 25-23, 25-23

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
3
0
Lost River
@
Illinois Valley

25-17, 25-16, 25-13
5:15pm
1
3
Lakeview
@
Bonanza

25-20, 20-25, 25-10, 25-18
5:15pm
0
3
Rogue River
@
Glide

2A-6 Blue Mountain Conference

6pm
1
3
Pilot Rock
@
Heppner

27-25, 15-25, 25-17, 25-20
6pm
1
3
Weston-McEwen
@
Union

25-10, 25-19, 22-25, 26-24

Non-League

5pm
C
X
L
Lyle / Wishram
@
Horizon Christian, Hood River / Trout Lake

1A-1 The Valley 10 League

6pm
2
3
Valor Christian
@
Southwest Christian

19-25, 25-23, 14-25, 26-24, 15-8

1A-2 Casco League

6pm
0
3
C.S. Lewis Academy
@
Willamette Valley Christian

25-3, 25-17, 25-8
6pm
3
0
Perrydale
@
Falls City

25-5, 25-10, 25-6

1A-3 Mountain West League

6pm
0
3
F
Triangle Lake
@
Siletz Valley

Forfeit
6pm
0
3
Mapleton
@
Eddyville Charter

25-9, 25-10, 25-14
6pm
C
X
L
Crow
@
Alsea

6pm
3
0
Mohawk
@
Alsea

25-19, 25-14, 25-22

1A-4 Skyline League

6pm
3
0
Camas Valley
@
New Hope Christian

25-15, 25-15, 25-17
6pm
0
1
Pacific
@
Days Creek

6pm
0
3
Riddle
@
Elkton

25-19, 25-18, 25-16
6pm
1
3
Glendale
@
Yoncalla

25-22, 16-25, 31-29, 25-13
6pm
3
2
North Douglas
@
Umpqua Valley Christian

19-25, 25-22, 22-25, 25-20, 15-4

1A-5 Mountain Valley League

5pm
3
0
North Lake
@
Gilchrist

25-12, 25-9, 25-7

1A-6 Big Sky League

5pm
C
X
L
Condon
@
Sherman

5pm
0
3
Mitchell / Spray / Wheeler
@
Ione / Arlington

1A-7 Old Oregon League

5pm
0
3
Imbler
@
Joseph

25-18, 25-14, 25-23
6pm
0
3
Nixyaawii
@
Cove

25-9, 25-15, 25-19