Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page
Pacific Office Automation - 1 Ad

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Non-League

12:30pm
3
2
Bend
@
Ridgeview

10-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-5
3:30pm
0
3
Redmond
@
Bend

N
25-10, 25-11, 25-10
1:15pm
3
2
Corvallis
@
McKay

24-26, 24-26, 25-13, 25-19, 15-13
11:15am
3
2
South Salem
@
West Albany

25-17, 20-25, 22-25, 25-17, 15-10

5A-1 Northwest Oregon Conference

3pm
2
3
Wilsonville
@
La Salle Prep

22-25, 25-22, 25-23, 23-25, 15-13
7pm
0
3
Hillsboro
@
Parkrose

25-12, 25-21, 25-6
7pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Putnam

25-16, 25-10, 25-20

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
0
3
Redmond
@
Ridgeview

25-15, 25-19, 25-13
11am
1
3
Hood River Valley
@
Pendleton

23-25, 25-8, 25-9, 25-15
12:30pm
0
3
The Dalles
@
Crook County

25-13, 25-12, 25-7

Non-League

2:45pm
3
0
North Bend
@
La Pine

N
25-18, 25-21, 25-16
4:30pm
3
1
North Bend
@
Creswell

25-21, 24-26, 25-11, 25-13

4A-5 Skyline Conference

2:45pm
2
3
Klamath Union
@
North Valley

25-17, 25-16, 15-25, 21-25, 15-13
1pm
1
3
Hidden Valley
@
Henley

25-23, 25-23, 17-25, 25-16
2:45pm
0
3
Phoenix
@
Mazama

25-11, 25-15, 25-9

Non-League

2pm (MT)
3
0
Baker
@
Nyssa

25-22, 25-21, 25-17
1pm (MT)
0
3
Ontario
@
Vale

25-14, 25-21, 25-17
2pm
0
3
La Grande
@
Burns

25-22, 25-13, 25-14
11am
3
2
McLoughlin
@
Nixyaawii

21-25, 18-25, 25-12, 25-13, 15-11

3A-1 Lewis & Clark League

1pm
3
2
Westside Christian
@
Catlin Gabel

25-23, 20-25, 25-23, 23-25, 17-15

3A-4 Mountain Valley Conference

1pm
0
3
La Pine
@
Creswell

3A-5 Far West League

1pm
3
0
Douglas
@
Brookings-Harbor

25-20, 28-26, 25-19
11am
3
0
Douglas
@
South Umpqua

27-25, 25-9, 25-17
3pm
3
1
Sutherlin
@
Douglas

N
25-22, 19-25, 25-18, 27-25
5pm
0
3
Sutherlin
@
Cascade Christian

N
26-24, 25-18, 25-11

Non-League

1pm
3
1
Umatilla
@
Griswold

24-26, 25-23, 25-23, 25-17
Noon
C
X
L
Riverside
@
Irrigon

Broadcast Coverage

Coastal Range Playoff

5pm
C
X
L
TBD
@
Warrenton

Coastal Range Playoff
Warrenton High School

CRL League Tournament

1pm
0
3
Rainier
@
Clatskanie

CRL League Tournament
N
25-18, 26-24, 25-14
3pm
3
2
Clatskanie
@
Willamina

CRL League Tournament
N
25-14, 17-25, 21-25, 25-23, 15-8
5pm
3
0
Clatskanie
@
Warrenton

CRL League Tournament
N
25-21, 25-16, 25-21

2A-4 Sunset Conference

1pm
0
3
Gold Beach
@
Reedsport

2A-5 Southern Cascade League

1:15pm
0
3
Lost River
@
Lakeview

1:30pm
3
0
Bonanza
@
Rogue River

25-14, 28-26, 25-16

Non-League

10am
2
3
Damascus Christian
@
Union

4pm
2
3
Weston-McEwen
@
Heppner

11am
1
3
Oakridge
@
Mohawk

25-13, 25-19, 20-25, 25-20
12:30pm
C
X
L
Oakridge
@
Mapleton

N
Mohawk HS
5pm
0
3
Joseph
@
Union

25-19, 25-14, 25-18
11am
3
0
Bandon
@
Myrtle Point

N
1pm
1
3
Bandon
@
Reedsport

1A-1 The Valley 10 League

11am
0
3
Valor Christian
@
North Clackamas Christian

25-6, 25-9, 25-8
12:30pm
0
3
Valor Christian
@
North Clackamas Christian

25-19, 25-11, 25-13

1A-3 Mountain West League

6pm
3
1
Alsea
@
Triangle Lake

2pm
C
X
L
Mapleton
@
Mohawk

1A-4 Skyline League

2:15pm
0
3
Elkton
@
Powers

25-21, 25-17, 25-14
9am
3
1
Umpqua Valley Christian
@
Riddle

N
25-18, 25-13, 26-28, 25-15
2:15pm
0
3
Powers
@
Days Creek

N
25-14, 25-9, 25-22
10:45am
0
3
Camas Valley
@
North Douglas

N
25-16, 25-13, 25-19
12:30pm
3
0
Days Creek
@
Yoncalla

N
25-20, 25-18, 25-14

1A-6 Big Sky League

1pm
0
3
Mitchell / Spray
@
Echo

Non-League

1pm
0
3
Damascus Christian
@
Powder Valley

25-18, 25-18, 25-22
1pm
3
1
Joseph
@
Elgin

26-24, 26-28, 25-19, 25-17
Noon
2
3
St. Paul
@
Crane

21-25, 25-22, 25-20, 20-25, 15-8
2pm
3
1
St. Paul
@
Central Christian

16-25, 25-17, 25-14, 25-22
2pm (MT)
0
3
Pine Eagle
@
Adrian

25-21, 25-16, 25-16
10am
3
1
Crane
@
Central Christian

26-28, 25-17, 25-21, 25-17
4pm
2
3
Condon
@
Dufur

25-16, 25-15, 23-25, 21-25, 17-15