Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Pacific Office Automation - 2 Ad
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4pm
3
0
Lincoln
@
Jefferson, Portland

25-14, 26-24, 25-11
7pm
3
0
Wilson
@
Roosevelt

25-7, 25-20, 25-21
7pm
3
1
Lincoln
@
Cleveland

5:30pm
0
3
Jefferson, Portland
@
Cleveland

5:30pm
1
3
Grant
@
Wilson

26-24, 25-19, 21-25, 22-255
4pm
3
0
Grant
@
Roosevelt

25-14, 25-16, 25-14

6A-5 Three Rivers League

7pm
3
0
Lake Oswego
@
Tigard

25-19, 25-18, 25-18
7:30pm
3
0
West Linn
@
St. Mary's Academy

25-18, 25-20, 25-17
7:15pm
3
1
Canby
@
Oregon City

25-11, 25-12, 16-25, 25-16
7pm
1
3
Lakeridge
@
Tualatin

16-25, 25-20, 25-22, 25-22

There are no 5A contests scheduled for Friday, Mar 19, 2021.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

4A-4 Sky Em League

3pm
0
3
Marshfield
@
Cottage Grove

6:30pm
1
3
Marshfield
@
Cottage Grove

Non-League

6pm (MT)
3
2
Nyssa
@
Ontario

25-18, 25-16, 15-25, 22-25, 15-8
5:30pm
0
3
Waldport
@
Newport

25-12, 25-13, 25-12
1pm
2
3
Phoenix
@
Rogue Valley Adventist Acad.

23-25, 23-25, 25-14, 25-19, 15-13

3A-1 Lewis & Clark League

5pm
0
3
Westside Christian
@
Horizon Christian, Tualatin

25-13, 25-12, 25-9

3A-2 PacWest Conference

4pm
3
0
Blanchet Catholic
@
Dayton

25-23, 25-9, 25-18

Non-League

5:30pm
1
3
Taft
@
Toledo

25-19, 25-22, 17-25, 25-22

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
1
Columbia Christian
@
Faith Bible

25-16, 20-21, 25-25, 25-22

2A-2 Tri-River Conference

5pm
3
0
Culver
@
Colton

25-17, 25-14, 25-12

2A-5 Southern Cascade League

1:15pm
3
2
Bonanza
@
Lost River

5:15pm
0
3
Glide
@
Lakeview

2A-6 Blue Mountain Conference

Noon
2
3
Grant Union
@
Heppner

25-18, 25-23, 17-25, 23-25, 17-15

Non-League

5pm
3
2
Weston-McEwen [JV]
@
Griswold

25-13, 21-25, 25-18, 22-25, 15-11
5pm
0
3
Rogue River
@
Prospect Charter

25-12, 26-24, 25-22

1A-1 The Valley 10 League

4pm
3
2
Damascus Christian
@
North Clackamas Christian

25-16, 26-14, 22-25, 23-25, 15-8

1A-2 Casco League

6pm
3
0
Jewell
@
C.S. Lewis Academy

25-8, 25-19, 25-12

1A-4 Skyline League

12:30pm
1
3
Yoncalla
@
Camas Valley

N
25-15, 25-20, 14-25, 25-20
5:45pm
0
3
Glendale
@
Umpqua Valley Christian

N
25-14, 25-8, 25-10
4pm
0
3
Riddle
@
Elkton

N
25-20, 25-19, 25-18
9am
1
3
Days Creek
@
North Douglas

N
25-10, 25-23, 23-25, 25-19

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
0
North Lake / Paisley
@
Trinity Lutheran

25-15, 25-7, 25-18

1A-7 Old Oregon League

5:30pm
2
3
Wallowa
@
Imbler

20-25, 25-22, 25-7, 22-25, 15-4
2pm
3
0
Cove
@
Pine Eagle

1A-8 High Desert League

5:30pm (MT)
3
0
Crane
@
Adrian

25-9, 25-14, 25-16

Non-League

4pm
C
X
L
Joseph
@
Prairie City / Burnt River

Broadcast Coverage