Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
0
3
Madison
@
Wilson

7pm
3
0
Cleveland
@
Franklin

25-10, 25-16, 25-20
7pm
3
0
Lincoln
@
Roosevelt

25-15, 25-11, 25-21

6A-3 Pacific Conference

7pm
0
3
Liberty
@
McMinnville

25-15, 25-9, 25-15
7pm
3
0
Glencoe
@
Century

25-22, 25-12, 24-17
7pm
1
3
Sherwood
@
Forest Grove

25-19, 25-15, 16-25, 25-23

6A-5 Three Rivers League

7:15pm
3
0
West Linn
@
Oregon City

25-14, 25-12, 25-14

Non-League

6:30pm
0
3
Mountain View
@
Crook County

25-11, 25-17, 25-18
7:45pm
0
3
Redmond
@
Summit

25-2, 25-12, 25-2

5A-1 Northwest Oregon Conference

7pm
3
1
Hillsboro
@
Scappoose

25-18, 26-24, 23-25, 25-8
7pm
1
3
Parkrose
@
La Salle Prep

27-25, 25-21, 20-25, 25-17
7pm
3
0
St. Helens
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

25-14, 25-7, 25-12
7pm
0
3
Putnam
@
Wilsonville

25-5, 25-7, 25-7

Non-League

6:30pm
C
X
L
Siuslaw
@
North Bend

4A-1 Cowapa League

5:30pm
0
3
Banks
@
Valley Catholic

25-10, 25-4, 25-17
5:30pm
C
X
L
Astoria
@
Tillamook

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
1
3
Gladstone
@
Estacada

25-23, 21-25, 25-20, 25-19
6pm
3
2
North Marion
@
Corbett

25-23, 21-25, 25-21, 19-25, 15-12

4A-4 Sky Em League

6:45pm
0
3
Marist Catholic
@
Junction City

25-17, 25-21, 25-16
6:45pm
3
0
Cottage Grove
@
Elmira

25-17, 25-19, 25-22

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
3
2
Mazama
@
Klamath Union

25-23, 25-16, 22-25, 20-25, 15-7

Non-League

6:30pm
3
1
Sisters
@
Cascade

25-18, 25-15, 23-25, 25-15
6:30pm
3
1
Stayton
@
Woodburn

25-18, 25-17, 22-25, 25-16
6:45pm
0
3
Baker
@
Powder Valley

25-20, 25-11, 25-20
8pm
1
3
Baker
@
Union

21-25, 25-16, 25-15, 25-8
6:30pm
3
1
Clatskanie
@
Seaside

23-25, 25-21, 25-12, 25-18

3A-1 Lewis & Clark League

4:30pm
3
0
Oregon Episcopal
@
Riverdale

25-15, 25-17, 25-21

3A-2 PacWest Conference

6:30pm
0
3
Dayton
@
Blanchet Catholic

25-19, 25-13, 25-11
6:30pm
0
3
Scio
@
Amity

25-17, 25-15, 25-19

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
2
3
Willamina
@
Rainier

25-16, 17-25, 25-23, 20-25, 16-14

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
0
3
Pleasant Hill
@
Harrisburg

3A-5 Far West League

6pm
1
3
Sutherlin
@
Cascade Christian

25-18, 25-16, 19-25, 26-24
6pm
C
X
L
Douglas
@
St. Mary's, Medford

Non-League

6:10pm
3
0
Portland Adventist Acad.
@
De La Salle North Catholic

25-19, 25-21, 25-17
6pm
0
3
Trinity Lutheran
@
La Pine

25-19, 25-15, 25-20
6:10pm
1
3
Catlin Gabel
@
Horizon Christian, Tualatin

25-21, 25-23, 15-25, 27-25
5pm
3
0
Pilot Rock
@
Umatilla

5pm
3
2
Irrigon
@
Heppner

25-18, 23-25, 25-17, 18-25, 17-15
5pm
3
2
Nixyaawii
@
Riverside

25-15, 14-25, 15-25, 27-25, 15-5
6pm
3
0
St. Mary's, Medford
@
Gold Beach

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
1
Portland Christian
@
Faith Bible

25-17, 25-16, 14-25, 25-23
6:30pm
0
3
Knappa
@
Gaston

25-22, 25-15, 25-14
6:30pm
3
0
Columbia Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

25-4, 25-7, 25-6

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
3
0
Salem Academy
@
Sheridan

25-17, 25-13, 25-14
6pm
3
2
Gervais
@
Colton

24-26, 27-25, 22-25, 25-11, 15-4

2A-3 Central Valley Conference

6pm
3
2
Jefferson
@
East Linn Christian Acad.

25-17, 25-22, 18-25, 14-25, 15-10
6pm
1
3
Regis
@
Central Linn

22-25, 25-15, 25-17, 25-22
6pm
3
0
Lowell
@
Oakridge

25-20, 25-16, 25-16

2A-5 Southern Cascade League

5:45pm
0
3
Lost River
@
Bonanza

25-15, 25-18, 25-11
5:15pm
C
X
L
Lakeview
@
Glide

1A-1 The Valley 10 League

6:30pm
1
3
Open Door Christian Acad.
@
North Clackamas Christian

25-4, 25-27, 25-15, 25-12
6pm
3
0
Damascus Christian
@
Southwest Christian

25-7, 25-9, 25-3

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Willamette Valley Christian
@
St. Paul

25-12, 25-18, 25-11
6pm
0
3
Crosshill Christian
@
Perrydale

25-8, 25-10, 25-17

1A-3 Mountain West League

6pm
3
0
Eddyville Charter
@
Siletz Valley

1A-4 Skyline League

6pm
C
X
L
Yoncalla
@
New Hope Christian

1A-6 Big Sky League

5pm
3
0
Ione / Arlington
@
Bickleton

25-9, 25-10, 25-9, 0-0, 0-0
5pm
0
3
Mitchell / Spray
@
Condon

5pm
3
0
Echo
@
Sherman

25-18, 25-10, 25-18
5pm
1
3
Lyle / Wishram
@
South Wasco County

25-5, 25-11, 25-20, 25-6

1A-7 Old Oregon League

6:30pm
C
X
L
Imbler
@
Elgin

Non-League

6pm
0
3
C.S. Lewis Academy
@
Jewell

25-4, 25-16, 25-8
6pm
0
3
Falls City
@
Livingstone Adventist Acad.