Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HTT-PartnershipAdBanners_234x60_2021.jpg Ad
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 4 Schedules by Sport
Basketball:Girls | Boys Swimming: Girls | Boys | Wrestling
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page
NSP Ad

2021 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4pm
0
16
Benson
@
Roosevelt

4pm
16
18
Madison
@
Wilson

4pm
14
11
Lincoln
@
Cleveland

Woodstock Park
4pm
6
17
Grant
@
Franklin

Erv Lind Stadium 5 innings

6A-2 Metro League

5pm
16
1
Westview
@
Beaverton

5 inn.
5pm
7
13
Southridge
@
Mountainside

5pm
C
X
L
Sunset
@
Aloha

6A-4 Mt. Hood Conference

5pm
7
3
Clackamas
@
Gresham / David Douglas

3:45pm
1
9
Reynolds
@
Central Catholic

Delta Park

6A-5 Three Rivers League

4:30pm
4
15
Tualatin
@
Canby

5
5pm
0
10
Oregon City
@
Tigard

5 inn.

6A-7 Southwest Conference

5pm
13
0
Sheldon
@
South Eugene

Non-League

5pm
11
3
Lakeridge
@
Centennial

5pm
C
X
L
Lebanon
@
Sprague

4:30pm
2
18
Silverton
@
McNary

4:30pm
8
5
Corvallis
@
South Salem

5pm
1
5
Barlow
@
Jesuit

5pm
0
11
Hood River Valley
@
Bend

Ridgeview High School
4:30pm
31
1
Central
@
McKay

5A-2 Midwestern League

5pm
3
13
Willamette
@
Churchill

5 innings

5A-4 Intermountain Conference

3pm
4
14
Redmond
@
Crook County

5 inniings
5pm
8
18
Redmond
@
Crook County

5 innings
3pm
11
1
Pendleton
@
The Dalles / Dufur / Sherman / South Wasco County

6 innings
3pm
3
4
Hood River Valley
@
Ridgeview

8 innings

Non-League

5pm
15
0
Pendleton
@
The Dalles / Dufur / Sherman / South Wasco County

5 innings
5pm
13
1
Wilsonville
@
West Albany

4:30pm
19
13
Lebanon
@
Philomath / Alsea

7 innings

4A-1 Cowapa League

5pm
6
11
Valley Catholic
@
Seaside

Broadway Field - Seaside

4A-4 Sky Em League

3pm
17
6
Cottage Grove
@
Siuslaw

5pm
7
8
Cottage Grove
@
Siuslaw

3pm
11
2
Marshfield
@
Elmira

5pm
10
2
Marshfield
@
Elmira

3pm
15
0
Marist Catholic
@
Junction City

5 innings
5pm
18
0
Marist Catholic
@
Junction City

4 innings

Non-League

3pm
C
X
L
Baker / Powder Valley [JV]
@
Burns

5pm
C
X
L
Baker / Powder Valley [JV]
@
Burns

4:30pm
2
4
Yamhill-Carlton
@
Newport

Yaquina View Elementary School
4:30pm
6
15
McLoughlin
@
Union / Cove

6pm
1
11
McLoughlin
@
Union / Cove

5 inn
3pm
2
8
Gold Beach
@
Marshfield [JV]

5pm
C
X
L
Gold Beach
@
Marshfield [JV]

3A-2 PacWest Conference

3pm
5
15
Scio
@
Dayton

5
4:30pm
4
14
Scio
@
Dayton

5
3pm
7
0
Amity
@
Blanchet Catholic

4:30pm
7
8
Amity
@
Blanchet Catholic

3A-4 Mountain Valley Conference

2pm
15
4
Santiam Christian
@
La Pine

4pm
16
4
Santiam Christian
@
La Pine

2pm
7
4
Harrisburg / Mohawk
@
Creswell

4:30pm
17
2
Harrisburg / Mohawk
@
Creswell

3A-5 Far West League

3pm
7
13
Douglas
@
Sutherlin

5pm
25
24
Douglas
@
Sutherlin

3A-SD1 Special District 1

2pm
C
X
L
Taft
@
Clatskanie

3pm
13
0
Rainier
@
Willamina

4:30pm
15
1
Rainier
@
Willamina

Non-League

4pm
3
1
Cascade Christian
@
Lakeview

2pm
1
2
Cascade Christian
@
Lakeview

11am
17
10
Riverside
@
Umatilla

2A/1A-SD1 Special District 1

3pm
0
7
Portland Christian
@
Knappa

3pm
14
1
Nestucca
@
Vernonia

3pm
13
4
Gaston
@
Neah-Kah-Nie

2A/1A-SD2 Special District 2

4:30pm
10
9
Gervais
@
Central Linn

4:30pm
C
X
L
Kennedy
@
Salem Academy

4pm
C
X
L
Sheridan
@
Culver

4:30pm
13
8
Santiam
@
Jefferson

4:30pm
13
1
Western Christian
@
Regis

5 inn.

2A/1A-SD3 Special District 3

2pm
7
17
Glendale
@
Oakridge

6 inn
4pm
3
19
Glendale
@
Oakridge

3 inn
2pm
0
7
F
Yoncalla
@
Monroe

Forfeit
4:30pm
0
7
F
Yoncalla
@
Monroe

Forfeit
2pm
1
11
Oakland
@
Elkton

4:30pm
19
16
Oakland
@
Elkton

2pm
9
8
Riddle
@
Lowell

4pm
7
18
Riddle
@
Lowell

Noon
0
3
Days Creek
@
North Douglas

2pm
3
4
Days Creek
@
North Douglas

2A/1A-SD5 Special District 5

Noon
9
19
Chiloquin
@
Rogue River

6 innings
2pm
0
15
Chiloquin
@
Rogue River

3 innings

Non-League

4:30pm
13
0
Colton
@
St. Paul

6 innings
5pm
20
6
Nestucca
@
Vernonia

5pm
7
8
Gaston
@
Neah-Kah-Nie