Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_web-ad_234x60(2023) Ad
Abbys LegTrad_Nom728x90 Ad
eTS-160x600 Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
55
69
McDaniel
@
Ida B. Wells

5:45pm
63
42
Grant
@
Franklin

7:15pm
65
69
Jefferson, Portland
@
Roosevelt

6A-2 Metro League

7pm
69
47
Jesuit
@
Mountainside

7pm
58
77
Westview
@
Southridge

7pm
36
78
Aloha
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
70
65
Liberty
@
Sherwood

5:45pm
54
61
Glencoe
@
McMinnville

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
66
63
South Salem
@
McNary

Non-League

7:15pm
78
68
West Linn
@
Cleveland

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
52
45
Wilsonville
@
La Salle Prep

7:15pm
57
34
Parkrose
@
Centennial

5:45pm
73
78
Canby
@
Putnam

5:45pm
58
74
Hillsboro
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
55
51
South Albany
@
Corvallis

7pm
60
33
West Albany
@
Crescent Valley

7pm
78
53
Woodburn
@
Lebanon

7pm
57
50
Central
@
Dallas

7pm
39
72
McKay
@
Silverton

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
12
83
Ontario
@
Baker

Non-League

7:30pm
58
49
Phoenix
@
Yreka (CA)

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
47
61
Catlin Gabel
@
Valley Catholic

6pm
51
75
Portland Adventist Acad.
@
De La Salle North Catholic

3A-2 Coastal Range League

6pm
51
44
Riverdale
@
Rainier

3A-3 PacWest Conference

7:30pm
67
41
Amity
@
Sheridan

7:30pm
46
73
Jefferson
@
Santiam Christian

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
50
62
Sisters
@
Siuslaw

3A-6 Eastern Oregon League

6:30pm (MT)
68
37
Umatilla
@
Nyssa

4:30pm
41
57
McLoughlin
@
Burns

6:30pm (MT)
44
59
Riverside
@
Vale

2A-2 Tri-River Conference

7pm
28
74
Blanchet Catholic
@
Western Christian

7pm
57
56
Gervais
@
Kennedy

7pm
52
79
Chemawa
@
Salem Academy

7pm
94
53
Regis
@
Delphian

7pm
27
60
Culver
@
Willamina

7pm
62
73
Colton
@
Santiam

2A-3 Valley Coast Conference

4:30pm
73
77
Lowell
@
Illinois Valley

2A-4 Blue Mountain Conference

7:30pm
81
56
Grant Union
@
Weston-McEwen

5:30pm
27
70
Irrigon
@
Enterprise

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
51
69
Grand View Christian Acad.
@
Portland Waldorf

7pm
38
46
Southwest Christian
@
Damascus Christian

1A-2 Casco League

7pm
14
65
Oregon School f/t Deaf
@
Willamette Valley Christian

7pm
63
52
Crosshill Christian
@
St. Paul

7:30pm
67
29
Perrydale
@
C.S. Lewis Academy

7pm
30
62
Livingstone Adventist Acad.
@
Falls City / Kings Valley Char.

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
42
48
Central Christian
@
North Lake / Paisley

4pm
49
24
Chiloquin
@
Gilchrist

1A-8 High Desert League

6:30pm
81
16
Crane
@
Dayville / Monument

Dayville

Non-League

6:30pm
48
47
Prospect Charter
@
Milo Adventist Acad.