Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
eTS-234x60.png Ad
U.S. Marines Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Roosevelt
@
Franklin

7pm
Grant
@
Cleveland

7pm
Jefferson, Portland
@
McDaniel

7pm
Ida B. Wells
@
Benson

6A-2 Metro League

7pm
Westview
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
McMinnville
@
Sherwood

5:45pm
Forest Grove
@
Century

7:15pm
Liberty
@
Newberg

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
Nelson
@
Barlow

7pm
Central Catholic
@
Reynolds

6A-6 Central Valley Conference


TBD
South Salem
@
North Salem

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
South Eugene
@
Grants Pass

6:45pm
Sheldon
@
North Medford

6:45pm
Willamette
@
Roseburg

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:45pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

7:15pm
Centennial
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

7pm
Crater
@
Churchill

7pm
Thurston
@
Eagle Point

7pm
North Eugene
@
Ashland

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:30pm
Lebanon
@
Dallas

7:30pm
Central
@
McKay

7:30pm
Woodburn
@
South Albany

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Ridgeview
@
Mountain View

7pm
Bend
@
Redmond

Non-League

5:45pm
Springfield
@
Marist Catholic

4A-1 Cowapa League

5:30pm
Astoria
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
Crook County
@
Molalla

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
Sweet Home
@
Cascade

7pm
Philomath
@
Newport

4A-4 Sky Em League

5:45pm
Marshfield
@
Cottage Grove

5:45pm
North Bend
@
Junction City

4A-5 Skyline Conference


TBD
Henley
@
Mazama

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
Horizon Christian, Tualatin
@
Westside Christian

6pm
Oregon Episcopal
@
Catlin Gabel

3A-2 Coastal Range League


TBD
Neah-Kah-Nie
@
Rainier

6pm
Riverdale
@
Yamhill-Carlton

6pm
Banks
@
Warrenton

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
Elmira
@
Siuslaw

5:30pm
Creswell
@
Sisters

6pm
Pleasant Hill
@
Harrisburg

3A-5 Far West League


TBD
Brookings-Harbor
@
Douglas

7:30pm
Lakeview
@
South Umpqua

7pm
Cascade Christian
@
Coquille

7pm
North Valley
@
Glide

7pm
St. Mary's, Medford
@
Sutherlin

Broadcast Coverage

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
Burns
@
McLoughlin

4:30pm
Vale
@
Riverside

7:30pm
Nyssa
@
Umatilla

2A-1 Northwest League

7:30pm
Gaston
@
Mannahouse Acad., Portland

7:30pm
Nestucca
@
Portland Christian

7:30pm
Faith Bible
@
Knappa

7:30pm
Clatskanie
@
Vernonia

2A-2 Tri-River Conference

7:30pm
Western Christian
@
Regis

7pm
Chemawa
@
Santiam

7pm
Blanchet Catholic
@
Gervais

7pm
Delphian
@
Kennedy

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
Lowell
@
East Linn Christian Acad.

7:30pm
Waldport
@
Gold Beach

7:30pm
Bandon
@
Illinois Valley

7:30pm
Toledo
@
Monroe

7:30pm
Reedsport
@
Oakland

7:30pm
Oakridge
@
Central Linn

2A-4 Blue Mountain Conference

7:30pm
Heppner
@
Enterprise

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
St. Stephen's Acad.
@
Country Christian

7:30pm
Open Door Christian Acad.
@
Portland Waldorf

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Southwest Christian

7:30pm
Columbia Christian
@
Trinity Academy

1A-4 Skyline League

7:30pm
Glendale
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
Camas Valley
@
Riddle

7:30pm
Elkton
@
Myrtle Point

7:30pm
Powers
@
North Douglas

7:30pm
Pacific
@
Days Creek

7:30pm
Yoncalla
@
New Hope Christian

1A-5 Mountain Valley League


TBD
Bonanza
@
Trinity Lutheran

7pm
Crosspoint Christian
@
Gilchrist


TBD
Central Christian
@
TBD

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Mitchell
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
Sherman
@
Klickitat

7:30pm
South Wasco County
@
Ione / Arlington

7:30pm
Condon
@
Dufur

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
Joseph
@
Powder Valley

7:30pm
Pine Eagle
@
Imbler

7:30pm
Griswold
@
Pilot Rock

7:30pm
Cove
@
Wallowa

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
Harper Charter
@
Four Rivers

7:30pm
Dayville / Monument
@
Crane