Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
TTT-Web-Ad-22-23-234x60.png Ad
LesSchwab-22-1122 160x600.png Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

12:30pm
Benson
@
Jefferson, Portland

N
Franklin

PIL Showcase

7pm
Roosevelt
@
Cleveland

PIL Showcase
N
Franklin HS
5:30pm
Lincoln
@
Grant

PIL Showcase
N
Franklin
11am
McDaniel
@
Franklin

PIL Showcase
Franklin
2pm
South Medford
@
Ida B. Wells

PIL Showcase
N
Franklin HS

There are no 5A contests scheduled for Saturday, Jan 7, 2023.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

4A-5 Skyline Conference


TBD
TBD
@
Henley

crossover

Non-League

12:30pm
Crook County
@
Baker

12:30pm
Madras
@
La Grande

:eague Crossover Game


TBD
TBD
@
Junction City

:eague Crossover Game
Henley High School

Sky-Em/Skyline Crossover


TBD
Marist Catholic
@
TBD

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Henley HS

TBD
North Bend
@
TBD

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Henley HS

TBD
TBD
@
Marshfield

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Mazama High School
7pm
TBD
@
Hidden Valley

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Mazama High School

TBD
Phoenix
@
TBD

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Mazama or Henley

TBD
TBD
@
Cottage Grove

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Mazama HS or Henley HS

Sky/West Tournament


TBD
TBD
@
Mazama

Sky/West Tournament
Klamath/Henley

3A-1 Lewis & Clark League

12:30pm
Westside Christian
@
Catlin Gabel

4:30pm
Oregon Episcopal
@
Valley Catholic

6pm
Portland Adventist Acad.
@
De La Salle North Catholic

3A-5 Far West League

6pm
Coquille
@
South Umpqua

5pm
North Valley
@
Cascade Christian

3pm
St. Mary's, Medford
@
Rogue River


TBD
Brookings-Harbor
@
Lakeview

Non-League

12:30pm
Nixyaawii
@
Burns

2A-4 Blue Mountain Conference


TBD
Heppner
@
Grant Union

5:30pm
Enterprise
@
Irrigon

5:30pm
Weston-McEwen
@
Stanfield

Non-League

6pm
Eddyville Charter
@
Oakridge

1A-3 Mountain West League

3:30pm
Mohawk
@
Alsea

1A-4 Skyline League

7:30pm
Umpqua Valley Christian
@
Days Creek

7:30pm
Camas Valley
@
New Hope Christian

7:30pm
North Douglas
@
Myrtle Point

7:30pm
Elkton
@
Glendale

7:30pm
Powers
@
Riddle

7pm
Yoncalla
@
Pacific

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
Central Christian
@
Bonanza

7:30pm
Crosspoint Christian
@
Lost River

7:30pm
Gilchrist
@
Rogue Valley Adventist Acad.

3pm
Chiloquin
@
Prospect Charter

1A-6 Big Sky League

3:30pm
Horizon Christian, Hood River
@
South Wasco County

3:30pm
Ione / Arlington
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray High School
3:30pm
Sherman
@
Condon

3:30pm
Dufur
@
Lyle / Wishram

3:30pm
Klickitat
@
Trout Lake

Non-League

6:30pm
Crane
@
Trinity Lutheran

5:30pm
Union
@
Powder Valley

4:30pm
Jordan Valley
@
Wallowa

4:30pm (MT)
Pine Eagle
@
Four Rivers

5pm
St. Paul
@
Open Door Christian Acad.

4:30pm
Echo
@
Damascus Christian

4:30pm (MT)
Prairie City
@
Adrian

5:30pm
Dayville / Monument
@
Huntington