Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Spring Sports Schedules
Golf: Girls - Boys | Tennis: Girls - Boys | Track: Girls - Boys | Baseball | Softball
Coaches Polls
View on OSAAtoday!
OSAA_Partnership_Web_160x600.png Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7:30pm
70
77
Franklin
@
Churchill

6:30pm
55
57
Century
@
Thurston

7pm
56
46
Nelson
@
Jefferson, Portland

6:30pm
75
57
Sandy
@
Caldera

4pm
58
73
Jesuit
@
Ida B. Wells

6:45pm
43
83
Eagle Point
@
Roseburg

7pm
31
73
Springfield
@
Liberty

5:45pm
36
60
Hillsboro
@
Glencoe

7pm
40
54
Corvallis
@
Forest Grove

7pm
72
45
McMinnville
@
McKay

7pm
69
70
Oregon City
@
Westview

6pm
46
43
Grants Pass
@
Ashland

6:30pm
69
66
Tualatin
@
Summit

OT

Capitol City Classic

11:30am
56
78
Sherwood
@
Gresham

Capitol City Classic
N
Willamette University
10am
41
75
Regis
@
Sprague

Capitol City Classic
N
Willamette University
4pm
68
76
John Paul II (TX)
@
Beaverton

Capitol City Classic
N
Willamette University
7pm
81
60
St. John Bosco (CA)
@
West Salem

Capitol City Classic
N
Willamette University
8:30am
62
59
South Salem
@
Canby

Capitol City Classic
N
Willamette University
8:30pm
68
56
West Linn
@
Modesto Christian (CA)

Capitol City Classic
N
Willamette University

Hardwood Invite

8:30pm
76
99
Roosevelt
@
Garfield (WA)

Hardwood Invite
Garfield HS (Seattle)
Noon
C
X
L
Silas (WA)
@
Benson

Hardwood Invite
N
Garfield HS (Seattle)
5:30pm
C
X
L
Mountainside
@
Skyline (WA)

Hardwood Invite
N
Garfield HS (Seattle)
10:30am
58
39
South Medford
@
Roosevelt (WA)

Hardwood Invite
N
Garfield HS (Seattle)

Iolani Classic

5:30pm
44
63
Lake Oswego
@
Millennium (AZ)

Iolani Classic
N
Iolani High School

Lakeridge Tournament

Noon
67
58
Sunset
@
South Eugene

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS
6pm
43
42
Southridge
@
Lakeridge

Lakeridge Tournament
Lakeridge HS
2pm
86
59
North Medford
@
McDaniel

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS
4pm
56
65
La Salle Prep
@
Clackamas

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS

Newberg Tournament

4pm
32
52
Centennial
@
Newberg

Newberg Tournament
Newberg High School
5:30pm
67
35
McNary
@
Aloha

Newberg Tournament
N
Newberg High School

Tarkanian Classic

3pm
46
37
Rodriguez (CA)
@
Sheldon

Tarkanian Classic
N
Sierra Vista

Non-League

7:15pm
24
64
Lebanon
@
Junction City

Capitol City Classic

2:30pm
68
50
Central
@
Silverton

Capitol City Classic
N
Corban University
5:30pm
39
57
Cascade
@
Wilsonville

Capitol City Classic
N
Willamette University

Non-League

7pm
50
35
Sisters
@
Sweet Home

7:30pm (MT)
33
68
Ontario
@
Caldwell (ID)

Bulldog Invitational

4:30pm
56
60
Coquille
@
North Bend

Bulldog Invitational
N
Creswell High School

Gladstone Holiday Tournament

1:30pm
53
47
Marist Catholic
@
St. Helens

Gladstone Holiday Tournament
N
Gladstone High School
5:30pm
40
55
Scappoose
@
Gladstone

Gladstone Holiday Tournament
Gladstone High School

Roby's Invitational

8:30pm
76
52
Oregon Episcopal
@
Tillamook

Roby's Invitational
(Tillamook HS)
5pm
73
40
Banks
@
Astoria

Roby's Invitational
N
Tillamook High School

Non-League

7:30pm
46
56
South Umpqua
@
Siuslaw

6pm
38
46
Riverdale
@
Blanchet Catholic

7:30pm
35
62
Taft
@
La Pine

7:30pm
C
X
L
Columbia (White Salmon) (WA) (WA) (WA)
@
Riverside

5pm
48
47
Yamhill-Carlton
@
Horizon Christian, Tualatin

7:30pm
63
49
Umatilla
@
Weston-McEwen

6:30pm
22
36
Coquille [JV]
@
Pacific

Bulldog Invitational

7:30pm
21
61
Sutherlin
@
Creswell

Bulldog Invitational
Creswell High School

Tarkanian Classic

4:30pm
63
57
De La Salle North Catholic
@
Marantha (CA)

Tarkanian Classic
N
Faith Lutheran HS

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
38
70
Illinois Valley
@
East Linn Christian Acad.

6pm
73
62
Gold Beach
@
Central Linn

6pm
43
48
Reedsport
@
Toledo

6pm
45
40
Oakland
@
Monroe

4pm
55
51
Bandon
@
Lowell

Non-League

6pm
41
68
Valor Christian
@
Portland Christian

7:30pm
30
51
Enterprise
@
Imbler

5:30pm
54
52
Stanfield
@
Union

7:30pm
63
51
Liberty Christian (WA)
@
Irrigon

Non-League

3pm
16
60
Dayville / Monument
@
Horizon Christian, Hood River

7pm
39
59
Camas Valley
@
Prospect Charter

7:30pm
49
66
Pilot Rock
@
Ione / Arlington

Ione High School
7:30pm
52
16
Sherman
@
Griswold

5pm
61
33
Condon
@
Central Christian

6:30pm
55
53
Joseph
@
Perrydale

OT
7:30pm
32
70
Four Rivers
@
Nixyaawii

6:30pm
43
70
Echo
@
Crane

7pm
37
47
North Clackamas Christian
@
Willamette Valley Christian

6:30pm
59
40
Riddle
@
Powers

1:30pm
C
X
L
Dufur
@
St. Paul

7pm
57
51
Falls City / Kings Valley Char.
@
Southwest Christian

7pm
30
68
Modoc High School (CA)
@
Lost River

Tall Timbers Basketball Tournament

4:30pm
59
52
Trinity Lutheran
@
North Douglas

Tall Timbers Basketball Tournament
North Douglas High School
1:30pm
53
37
Crosspoint Christian
@
Days Creek

Tall Timbers Basketball Tournament
N
Elkton High School
4:30pm
43
37
Country Christian
@
Elkton

Tall Timbers Basketball Tournament
Elkton High School