Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
eTS-234x60.png Ad
202165-160x600.jpg Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

6pm
72
47
Mountain View
@
Sandy

7:15pm
41
44
McMinnville
@
Putnam

7:15pm
71
58
Benson
@
La Salle Prep

7pm
61
62
Summit
@
Sherwood

6:30pm
61
80
Jefferson, Portland
@
Tigard

6:45pm
100
48
Westview
@
North Medford

6:30pm
84
77
South Eugene
@
South Salem

2 OT
7pm
76
85
Liberty
@
Franklin

7:15pm
40
47
Bend
@
Century

5:45pm
77
44
Clackamas
@
Newberg

6:30pm
60
33
Southridge
@
Sprague

7:30pm
37
86
Caldera
@
Nelson

7:15pm
54
56
McDaniel
@
Glencoe

7pm
63
74
Beaverton
@
Lincoln

7pm
53
68
Jesuit
@
Central Catholic

7pm
82
72
David Douglas
@
McNary

7pm
C
X
L
Grants Pass
@
Douglas (NV)

Barlow Trail Tournament

7pm
45
80
Thurston
@
Barlow

Barlow Trail Tournament
Sam Barlow HS
5:30pm
62
40
Tualatin
@
Sunset

Barlow Trail Tournament
N
Sam Barlow HS

Forest Grove Holiday Tournament

7:15pm
40
66
North Salem
@
Forest Grove

Forest Grove Holiday Tournament
Forest Grove High School

Forest Grove Tournament

5:45pm
17
76
Aloha
@
Lakeridge

Forest Grove Tournament
N
Forest Grove High School

Grant Tourney

7:30pm
56
43
Oakland (CA)
@
Grant

Grant Tourney
Grant High School
4:30am
39
49
Albany (CA)
@
Ida B. Wells

Grant Tourney
N
Grant High School

Mountainside Tournament

7pm
53
63
West Salem
@
Mountainside

Mountainside Tournament
Mountainside High School
5:30pm
50
78
Oregon City
@
Camas (WA)

Mountainside Tournament
N
Mountainside High School

Shamrock Slam

5:45pm
68
67
South Medford
@
Lake Oswego

Shamrock Slam
N
Sheldon High School
7:30pm
43
52
North Eugene
@
Sheldon

Shamrock Slam
Sheldon High School

Non-League

7:30pm
79
57
Cascade
@
Lebanon

7:30pm
46
66
Crescent Valley
@
Churchill

7pm
83
72
Central
@
Canby

7pm
49
45
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Corvallis

7pm
56
35
West Albany
@
Eagle Point

7pm
61
89
Mazama
@
Redmond

Grant Tourney

6pm
85
59
Renton (WA)
@
Centennial

Grant Tourney
N
Grant High School

South Lake Tahoe Invitational

7pm
58
27
Ashland
@
South Lake Tahoe (NV)

South Lake Tahoe Invitational
South Lake Tahoe, NV

Non-League

7pm
53
33
Hidden Valley
@
Sweet Home

6:30pm
56
50
Oregon Episcopal
@
Astoria

6pm
57
40
Baker [JV]
@
Wallowa

7pm
32
59
St. Helens
@
Stayton

8:30pm
C
X
L
Molalla
@
Baker

5:30pm
C
X
L
Estacada
@
La Grande

Baker HS
7:30pm
52
25
Valley Catholic
@
Tillamook

5:30pm
53
85
Phoenix
@
North Marion

7:30pm
58
37
Scappoose
@
Clatskanie

Clash at Umatilla

4:30pm
42
66
Pendleton
@
Stanfield

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School

Cow Creek Classic

4:30pm
60
38
Marshfield [JV]
@
Camas Valley

Cow Creek Classic
N
Riddle High School

Junction City Tournament

12:30pm
39
66
Newport
@
Seaside

Junction City Tournament
N
Junction City HS

Les Schwab December Classic

6:30pm
45
75
Klamath Union
@
Junction City

Les Schwab December Classic
Junction City HS

Marist Classic

8:30pm
53
37
Henley
@
Marist Catholic

Marist Classic
Marist Catholic HS

Marist Tournament

5:30pm
71
35
Philomath
@
Gladstone

Marist Tournament
N
Marist High School

Paul Humphreys BB Tournament

4:30pm
44
38
Crook County [JV]
@
North Clackamas Christian

Paul Humphreys BB Tournament
N
Wheeler High School - Fossil

Non-League

5:30pm
72
43
Siuslaw
@
Reedsport

7:30pm
51
22
Western Christian
@
Warrenton

N
@ Clatsop Community College in Astoria)
7:30pm
C
X
L
Scio
@
La Pine

5:30pm
54
35
Horizon Christian, Tualatin
@
Sutherlin

7pm
54
50
Neah-Kah-Nie
@
Delphian

7:30pm
33
45
Elmira
@
South Umpqua

Calvin Hiatt Memorial

4:30pm
41
58
Burns
@
Union

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Clash at Umatilla

7:30pm
43
52
Faith Bible
@
Umatilla

Clash at Umatilla
Umatilla High School
2:30pm
46
31
McLoughlin
@
Riverside

Clash at Umatilla
N
Clara Brownell MS, Umatilla

Harrisburg Booster Club Invitational

4:30pm
34
58
Jefferson
@
Oakland

Harrisburg Booster Club Invitational
N
Harrisburg High School
7:30pm
51
42
Blanchet Catholic
@
Harrisburg

(Harrisburg Booster Club Invitational
Harrisburg High School

Santiam Christian Tournament

6pm
41
83
Glide
@
Pleasant Hill

Santiam Christian Tournament
N
Santiam Christian High School
7:30pm
46
55
Monroe
@
Santiam Christian

Santiam Christian Tournament
Santiam Christian

Non-League

5pm
49
33
Bandon
@
Gervais

7:30pm
39
63
Nestucca
@
Willamina

6pm
59
29
Heppner
@
Dufur

7pm
56
55
Illinois Valley
@
Umpqua Valley Christian

Calvin Hiatt Memorial

2:30pm (MT)
36
39
Enterprise
@
Jordan Valley

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Clash at Umatilla

5:30pm
62
70
Grant Union
@
Irrigon

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School

Condon Christmas Tournament

7:30pm
54
21
Vernonia
@
Condon

Condon Christmas Tournament
Condon HS

Non-League

7:30pm
67
20
Alsea
@
Elgin

7:30pm
C
X
L
Southwest Christian
@
Falls City / Kings Valley Char.

1A Preview

9:45am
47
36
St. Paul
@
Pilot Rock

1A Preview
Pilot Rock High School
8:15pm
63
48
Crane
@
Open Door Christian Acad.

1A Preview
N
Pilot Rock High School

1A Preview - Pilot Rock High School

4:45pm
68
53
Nixyaawii
@
Bonanza

1A Preview - Pilot Rock High School
N
Pilot Rock

2022 1A Preview

1:15pm
44
49
Myrtle Point
@
Crosshill Christian

2022 1A Preview
N
Pilot Rock High School

Arlington Snowball

4:30pm
C
X
L
Eddyville Charter
@
Sherman

Arlington Snowball
Arlington HS

Calvin Hiatt Memorial

7pm
35
57
Imbler
@
Trinity Lutheran

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley High School
7:30pm
62
69
Prairie City
@
Powder Valley

Calvin Hiatt Memorial
Powder Valley High School
4pm
34
47
Four Rivers
@
Joseph

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS
1pm
45
73
Pine Eagle
@
Adrian

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Condon Tournament

4:30pm
35
60
Dayville / Monument
@
Horizon Christian, Hood River

Condon Tournament
N
Condon High School

TBD
67
21
Ione / Arlington
@
Griswold

Condon Tournament
N
Condon High School

Cow Creek Classic

7:30pm
52
39
Crosspoint Christian
@
Riddle

Cow Creek Classic
Riddle High School

Huntington Holiday Tournament

4:30pm
37
30
Adrian [JV]
@
Huntington

Huntington Holiday Tournament
Huntington HS

John Howey Invitational

7:30pm
20
90
Central Christian
@
South Wasco County

John Howey Invitational
Maupin
4:30pm
55
39
Elkton
@
Cove

John Howey Invitational
N
@ South Wasco, Maupin, OR

Mapleton Tournament

Noon
42
35
C.S. Lewis Academy
@
Pacific

Mapleton Tournament
N
Mapleton HS
1:30pm
29
41
Powers
@
Mapleton

Mapleton Tournament
Mapleton HS

North Lake Tournament

3:30pm
42
57
Gilchrist
@
Yoncalla

North Lake Tournament
N
North Lake High School
6:30pm
23
68
McKenzie
@
North Lake / Paisley

North Lake Tournament
North Lake High School

Paul Humphreys BB Tournament

7:30pm
40
53
Willamette Valley Christian
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Paul Humphreys BB Tournament
Wheeler High School - Fossil

Running Raider Tournament

8pm
34
55
Chiloquin
@
Lost River

Running Raider Tournament
Lost River High School