Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
BBD-234x60.png Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

6pm
Mountain View
@
Sandy

7:15pm
McMinnville
@
Putnam

Broadcast Coverage
7:15pm
Benson
@
La Salle Prep

7pm
Summit
@
Sherwood

6:30pm
Jefferson, Portland
@
Tigard

6:45pm
Westview
@
North Medford

6:30pm
South Eugene
@
South Salem

7pm
Liberty
@
Franklin

Broadcast Coverage
7:15pm
Bend
@
Century

5:45pm
Clackamas
@
Newberg

6:30pm
Southridge
@
Sprague

Broadcast Coverage
7:30pm
Caldera
@
Nelson

Broadcast Coverage
7:15pm
McDaniel
@
Glencoe

7pm
Beaverton
@
Lincoln

7pm
Jesuit
@
Central Catholic

7pm
David Douglas
@
McNary

Broadcast Coverage
7pm
Grants Pass
@
Douglas (NV)

Barlow Trail Tournament

7pm
Thurston
@
Barlow

Barlow Trail Tournament
Broadcast Coverage
Sam Barlow HS
5:30pm
Tualatin
@
Sunset

Barlow Trail Tournament
N
Sam Barlow HS

Forest Grove


TBD
TBD
@
Forest Grove

Forest Grove
Forest Grove High School

Forest Grove Tournament

7:15pm
North Salem
@
TBD

Forest Grove Tournament
Forest Grove High School
5:45pm
Aloha
@
Lakeridge

Forest Grove Tournament
Forest Grove High School

Grant Tourney

7:30pm
Oakland (CA)
@
Grant

Grant Tourney
N
Grant High School

TBD
TBD
@
Ida B. Wells

Grant Tourney
N
Grant High School

Mountainside Tournament


TBD
TBD
@
Mountainside

Mountainside Tournament
N
Mountainside High School
7pm
West Salem
@
Mountainside

Mountainside Tournament
Mountainside High School
5:30pm
Oregon City
@
TBD

Mountainside Tournament
Mountainside High School

Shamrock Slam

5:45pm
South Medford
@
Lake Oswego

Shamrock Slam
N
Sheldon High School
7:30pm
North Eugene
@
Sheldon

Shamrock Slam
Sheldon High School

Non-League

7:30pm
Cascade
@
Lebanon

7pm
Crescent Valley
@
Churchill

6:30pm
Hood River Valley
@
The Dalles

Kurtz Gym The Dalles HS
7pm
Central
@
Canby

7pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Corvallis

7pm
West Albany
@
Eagle Point

7pm
Mazama
@
Redmond

Grant Tourney

6pm
Renton (WA)
@
Centennial

Grant Tourney
N
Grant High School

South Lake Tahoe Invitational

7pm
Lincoln (CA)
@
Ashland

South Lake Tahoe Invitational
N
South Lake Tahoe, NV

Non-League

7pm
Hidden Valley
@
Sweet Home

6:30pm
Oregon Episcopal
@
Astoria

Broadcast Coverage
6:30pm
Baker [JV]
@
Wallowa

7pm
St. Helens
@
Stayton

8:30pm
Molalla
@
Baker

5:30pm
Estacada
@
La Grande

Baker HS
7:30pm
Valley Catholic
@
Tillamook

5:30pm
Phoenix
@
North Marion

7:30pm
Scappoose
@
Clatskanie

Arlington Snowball

7:30pm
Pendleton [JV]
@
Ione / Arlington

Arlington Snowball
Arlington HS

Clash at Umatilla


TBD
Pendleton
@
TBD

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School

Cow Creek Classic

4:30pm
Marshfield [JV]
@
Camas Valley

Cow Creek Classic
N
Riddle High School

Junction City Tournament

12:30pm
Newport
@
Seaside

Junction City Tournament
N
Junction City HS

Les Schwab December Classic


TBD
Klamath Union
@
Junction City

Les Schwab December Classic
Junction City HS

Marist Classic

8:30pm
Henley
@
Marist Catholic

Marist Classic
Marist Catholic HS

Marist Tournament

5:30pm
Philomath
@
Gladstone

Marist Tournament
N
Marist High School

Non-League

5:30pm
Siuslaw
@
Reedsport

7:30pm
Western Christian
@
Warrenton

N
@ Clatsop Community College in Astoria)
7:30pm
Scio
@
La Pine

5:30pm
Horizon Christian, Tualatin
@
Sutherlin

Broadcast Coverage
7pm
Neah-Kah-Nie
@
Delphian

7:30pm
Elmira
@
South Umpqua

Broadcast Coverage

Columbia River Clash

7pm
TBD
@
Umatilla

Columbia River Clash
Umatilla High School

TBD
TBD
@
McLoughlin

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

Harrisburg Booster Club Invitational

4:30pm
Jefferson
@
Oakland

Harrisburg Booster Club Invitational
N
Harrisburg High School
7:30pm
Blanchet Catholic
@
Harrisburg

(Harrisburg Booster Club Invitational
Harrisburg High School

Harrisburg Tournament

5pm
Jefferson
@
TBD

Harrisburg Tournament
N
Harrisburg High School

Powder Valley Tournament

4:30pm
Burns
@
Union

Powder Valley Tournament
N
Powder Valley HS

Santiam Christian Tournament

6pm
Glide
@
Pleasant Hill

Santiam Christian Tournament
N
Santiam Christian High School
7:30pm
Monroe
@
Santiam Christian

Santiam Christian Tournament
Santiam Christian

Non-League

5pm
Bandon
@
Gervais

7:30pm
Nestucca
@
Willamina

7:30pm
Heppner
@
Dufur

7pm
Prospect Charter
@
Oakridge

6:30pm
Portland Christian
@
Columbia Christian

7pm
Illinois Valley
@
Umpqua Valley Christian

Calvin Hiatt Memorial

2:30pm (MT)
Enterprise
@
Jordan Valley

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Clash at Umatilla

7pm
TBD
@
Faith Bible

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School

TBD
Grant Union
@
TBD

Clash at Umatilla
N
Umatilla

TBD
Irrigon
@
TBD

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School

Columbia River Clash


TBD
TBD
@
Stanfield

Columbia River Clash
N
TBA

Condon Christmas Tournament

7:30pm
Vernonia
@
Condon

Condon Christmas Tournament
N
Condon HS

Non-League

7:30pm
Alsea
@
Elgin

7:30pm
Southwest Christian
@
Falls City / Kings Valley Char.

1A Preview

9:45am
Pilot Rock
@
St. Paul

1A Preview
Pilot Rock High School
8:15pm
Crane
@
Open Door Christian Acad.

1A Preview
N
Pilot Rock High School

1A Preview - Pilot Rock High School

4:45pm
Nixyaawii
@
Bonanza

1A Preview - Pilot Rock High School
N
Pilot Rock

2022 1A Preview

1:15pm
Myrtle Point
@
Crosshill Christian

2022 1A Preview
N
Pilot Rock High School

Arlington Snowball

4:30pm
Eddyville Charter
@
Sherman

Arlington Snowball
Arlington HS

Calvin Hiatt Memorial

7pm
Imbler
@
Trinity Lutheran

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley High School
7:30pm
Prairie City
@
Powder Valley

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley High School
4pm
Joseph
@
Four Rivers

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS
1pm
Pine Eagle
@
Adrian

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

TBD
Prairie City
@
TBD

Calvin Hiatt Memorial
N
North Powder

Condon Tournament

4:30pm
Dayville / Monument
@
Horizon Christian, Hood River

Condon Tournament
N
Condon High School

TBD
TBD
@
Griswold

Condon Tournament
Condon High School

Cow Creek Classic

7:30pm
Crosspoint Christian
@
Riddle

Cow Creek Classic
Riddle High School

Huntington Holiday Tournament

7:30pm
Joseph [JV]
@
Huntington

Huntington Holiday Tournament
Huntington HS

John Howey Invitational

7:30pm
Central Christian
@
South Wasco County

John Howey Invitational
N
Maupin
4:30pm
Elkton
@
Cove

John Howey Invitational
N
@ South Wasco, Maupin, OR

Mapleton Tournament

Noon
C.S. Lewis Academy
@
Pacific

Mapleton Tournament
Mapleton HS
3pm
Powers
@
Mapleton

Mapleton Tournament
Mapleton HS

North Lake Holiday Tournament


TBD
McKenzie
@
TBD

North Lake Holiday Tournament
North Lake High School

North Lake Tournament

3:30pm
Gilchrist
@
Yoncalla

North Lake Tournament
N
North Lake High School
6:30pm
McKenzie
@
North Lake

North Lake Tournament
N
North Lake High School

Paul Humphreys BB Tournament

7:30pm
Willamette Valley Christian
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Paul Humphreys BB Tournament
Wheeler High School - Fossil

Running Raider Tournament

8pm
Chiloquin
@
Lost River

Running Raider Tournament
N
Lost River High School