Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

6:45pm
73
59
Mountain View
@
South Eugene

7:30pm
48
51
Jefferson, Portland
@
Churchill

7pm
L
I
V
E
North Medford
@
Clackamas

7pm
52
65
Barlow
@
Beaverton

7pm
59
70
South Salem
@
McMinnville

6:45pm
48
42
Central Catholic
@
South Medford

5:30pm
40
38
Willamette
@
West Albany

7:15pm
21
85
Aloha
@
Newberg

6:30pm
46
69
Century
@
Lakeridge

6:30pm
L
I
V
E
Roseburg
@
Sprague

Broadcast Coverage
7pm
43
30
Forest Grove
@
McDaniel

7pm
71
60
Sheldon
@
Ida B. Wells

7:30pm
68
52
Jesuit
@
Nelson

6:30pm
54
52
Mountainside
@
Tualatin

7pm
L
I
V
E
Liberty
@
Corvallis

Broadcast Coverage

Bill Gabel Invitational

6:30pm
69
56
Sherwood
@
Sunset

Bill Gabel Invitational
N
Tigard HS
5pm
68
62
David Douglas
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
N
Tigard High School

Centennial Tip-Off Tourney

5:30pm
31
40
Hillsboro
@
North Salem

Centennial Tip-Off Tourney
N
Centennial High School

Dallas Tournament

7:30pm
L
I
V
E
Glencoe
@
Dallas

Dallas Tournament
N
Dallas High School

Southridge Tournament - Franklin, Gresham, Oregon City

7:30pm
52
83
Franklin
@
Southridge

Southridge Tournament - Franklin, Gresham, Oregon City
Southridge High School
6pm
L
I
V
E
Gresham
@
Oregon City

Southridge Tournament - Franklin, Gresham, Oregon City
Southridge High School

Yreka Tournament

5:30pm
39
66
Henley
@
Grants Pass

Yreka Tournament
N
Yreka
8:30pm
L
I
V
E
TBD
@
Grants Pass

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7pm
L
I
V
E
Cascade
@
Central

6:45pm
68
72
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Thurston

7:30pm
L
I
V
E
Molalla
@
Canby

Broadcast Coverage

Centennial Tip-Off Tourney

7:30pm
46
54
Springfield
@
Centennial

Centennial Tip-Off Tourney
Centennial High School

Central Oregon Tip Off

7pm
61
64
Crook County
@
Ridgeview

Central Oregon Tip Off
Ridgeview High School
5pm
74
60
Redmond
@
South Albany

Central Oregon Tip Off
N
Ridgeview High School

Dallas Tournament

5:30pm
L
I
V
E
Putnam
@
McKay

Dallas Tournament
Dallas High School

Tip Off Tournament

8:30pm
L
I
V
E
McKinleyville (CA)
@
Eagle Point

Tip Off Tournament
N
McKinleyville HS

Wilsonville Invitational

4pm
39
56
Hood River Valley
@
Woodburn

Wilsonville Invitational
N
Wilsonville High School

TBD
L
I
V
E
Bend
@
TBD

Wilsonville Invitational
N
Wilsonville High School

WIT-Wilsonville Invitational

8:30pm
45
36
Wilsonville
@
North Eugene

WIT-Wilsonville Invitational
N
Wilsonville HS
5:30pm
40
37
Bend
@
Ashland

WIT-Wilsonville Invitational
N
Wilsonville High School
7pm
69
33
Baker
@
Crescent Valley

WIT-Wilsonville Invitational
N
Wilsonville H.S.

Yreka Tournament

8:30pm
L
I
V
E
Crater
@
Del Norte (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7pm
64
68
Marist Catholic
@
Seaside

7pm
55
39
Cottage Grove
@
Sweet Home

7pm
L
I
V
E
Phoenix
@
St. Mary's, Medford

7:15pm
L
I
V
E
Stayton
@
Elmira

7pm
52
68
Estacada
@
North Marion

7:30pm
57
73
The Dalles
@
Banks

7:30pm
C
X
L
Klamath Union
@
La Grande

7:30pm
L
I
V
E
Mazama
@
Kuna (ID)

Baker
7:30pm
52
61
Mazama [JV]
@
Chiloquin

Bulldog Classic

7:30pm (MT)
41
64
Ontario
@
Nyssa

Bulldog Classic
Nyssa

Elgin Lions Kick-Off Tournament

5pm
51
41
La Grande [JV]
@
Elgin

Elgin Lions Kick-Off Tournament
N
Elgin High School

Elgin Lions Tournament

1:30pm
53
62
Grant Union
@
Baker [JV]

Elgin Lions Tournament
N
Elgin High School

Holiday Hoops Classic

7:15pm
42
36
Klamath Union [JV]
@
Crosspoint Christian

Holiday Hoops Classic
Crosspoint Christian School

Red Lion Tourney

7:30pm
49
61
St. Helens
@
Pendleton

Red Lion Tourney
Pendleton High School
4:30pm
L
I
V
E
Scappoose
@
Clarkson (WA)

Red Lion Tourney
N
Pendleton High School

Sherman Invitational

4:30pm
38
42
Madras [JV]
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Sherman Invitational
N
Sherman County HS

Westside Winter Jam

5pm
77
15
Newport
@
St. Stephen's Acad.

Westside Winter Jam
N
Westside Christian HS

Non-League

7:30pm
36
31
Harrisburg
@
Valley Catholic

7:30pm
L
I
V
E
Rainier
@
Clatskanie

6pm
27
36
Sisters
@
Riverdale

7:30pm
76
59
Oregon Episcopal
@
Amity

7:30pm
L
I
V
E
Warrenton
@
Knappa

Broadcast Coverage
7:30pm
21
57
McLoughlin
@
Heppner

7:30pm
L
I
V
E
Riverside
@
Nixyaawii

6pm
L
I
V
E
Kennedy
@
Catlin Gabel

7pm (MT)
L
I
V
E
New Plymouth (ID)
@
Vale

7:30pm
L
I
V
E
Umatilla
@
Stanfield

7:30pm
71
57
Willamina
@
Taft

Douglas Tournament

6:45pm
61
59
Pleasant Hill
@
South Umpqua

Douglas Tournament
N
Douglas High School

La Pine Invitational

5:30pm
39
73
Yamhill-Carlton
@
La Pine

La Pine Invitational
La Pine High School

LaPine Tournament

7pm
31
55
Lakeview
@
Lost River

LaPine Tournament
N
LaPine High School

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Yamhill-Carlton

LaPine Tournament
LaPine High School

New Hope Showdown


TBD
L
I
V
E
Rogue River
@
TBD

New Hope Showdown
New Hope

NYSSA

6pm (MT)
L
I
V
E
Burns
@
Payette (ID)

NYSSA
Nyssa High School

Spelgatti Invitational

8pm
L
I
V
E
Oakland
@
Sutherlin

Spelgatti Invitational
Broadcast Coverage
Sutherlin High School

Westside Winter Jam

8pm
L
I
V
E
TBD
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian
8pm
L
I
V
E
Westside Christian
@
Trinity Lutheran

Westside Winter Jam
Westside Christian
8pm
L
I
V
E
Salem Academy
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
Broadcast Coverage
@ Horizon Christian, Tualatin
5pm
53
58
Neah-Kah-Nie
@
Columbia Christian

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Winter Lakes Classic

7:30pm
L
I
V
E
Toledo
@
Coquille

Winter Lakes Classic
Coquille High School

Winter Lakes Tournament

4:45pm
34
50
Siuslaw
@
Bandon

Winter Lakes Tournament
N
Coquille High School

Non-League

6:30pm
39
45
Reedsport
@
Camas Valley

7:30pm
C
X
L
Vernonia
@
Chemawa

7:30pm
L
I
V
E
Nestucca
@
Waldport

Broadcast Coverage
7:30pm
64
45
Four Rivers
@
Weston-McEwen

7:30pm
L
I
V
E
North Clackamas Christian
@
Colton

7:45pm
48
25
Vernonia
@
Southwest Christian

Holiday Hoops Classic

3:45pm
50
57
Illinois Valley
@
Days Creek

Holiday Hoops Classic
N
Crosspoint Christian

Ione BB Bonanza

4:30pm
49
47
Joseph
@
Irrigon

Ione BB Bonanza
Ione

Sherman Invitational

7:30pm
35
49
Culver
@
Sherman

Sherman Invitational
Sherman County HS

Silver Cross

7:30pm
25
80
Umpqua Valley Christian
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross
East Linn Christian
4:30pm
44
42
Open Door Christian Acad.
@
Santiam

Silver Cross
N
East Linn Christian

Sutherlin Invitational

4:30pm
68
54
North Douglas
@
Gold Beach

Sutherlin Invitational
N
Sutherlin High School

Non-League

6pm
18
81
Wallowa
@
South Wasco County

7:30pm
36
20
Powder Valley
@
Condon

7:30pm
C
X
L
Notus (ID)
@
Imbler

4:30pm
54
48
Pine Eagle
@
Pilot Rock

Cove High School
7:30pm
67
58
Crane
@
Country Christian

OT
7:30pm
L
I
V
E
Mohawk
@
Elkton

7:30pm
68
25
Myrtle Point
@
Riddle

7:30pm
L
I
V
E
Trout Lake
@
Lyle / Wishram

7:30pm
L
I
V
E
Powers
@
Pacific

Jordan Valley

4:30pm (MT)
L
I
V
E
North Lake
@
Rimrock (ID)

Jordan Valley
N
Jordan Valley HS

Mt. Fanny Invitational

7:30pm
46
57
Prairie City
@
Cove

Mt. Fanny Invitational
N
Cove High School

New Hope Showdown

7pm
24
61
Glendale
@
New Hope Christian

New Hope Showdown
New Hope Christian

TBD
L
I
V
E
Prospect Charter
@
TBD

New Hope Showdown
New Hope Christian

Union Lions Tournament

7:30pm
27
86
Dayville / Monument
@
Union

Union Lions Tournament
N
Union High School
4:30pm
68
75
Echo
@
Adrian

Union Lions Tournament
N
Union High School