Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
234Broadcast.jpg Ad
Fall Sports Schedules, Leagues, Rankings
Volleyball | Football | Soccer: Girls | Boys | XC: Girls | Boys
Open Dates
Open Dates Page
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Ida B. Wells
@
Jefferson, Portland

7pm
McDaniel
@
Cleveland

7pm
Lincoln
@
Roosevelt

7pm
Benson
@
Franklin

6A-2 Metro League

7pm
Jesuit
@
Sunset

7pm
Beaverton
@
Westview

7pm
Southridge
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
McMinnville
@
Forest Grove

7:15pm
Liberty
@
Newberg

7:15pm
Century
@
Glencoe

6A-4 Mt. Hood Conference

7:15pm
Sandy
@
Centennial

6A-5 Three Rivers League

7pm
Tualatin
@
Lakeridge

Broadcast Coverage

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
North Medford
@
South Medford

6:45pm
Sheldon
@
South Eugene

6:45pm
North Medford
@
Roseburg

5A-2 Midwestern League


TBD
Eagle Point
@
Springfield

7pm
Crater
@
Thurston

6:45pm
Ashland
@
North Bend

6:45pm
Churchill
@
Willamette

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:30pm
Central
@
Lebanon

7:30pm
North Salem
@
South Albany

7:30pm
West Albany
@
Crescent Valley

7:30pm
Silverton
@
Dallas

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
Hood River Valley
@
Pendleton

7:30pm
Ridgeview
@
Redmond

4A-1 Cowapa League

7:30pm
Valley Catholic
@
Seaside

7:30pm
Banks
@
Astoria

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
Molalla
@
Madras

7pm
Estacada
@
Gladstone

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
Sweet Home
@
Philomath

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Marist Catholic
@
Siuslaw

7:15pm
Elmira
@
Junction City

7pm
Cottage Grove
@
Marshfield

Cottage Grove High School

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
Hidden Valley
@
North Valley

7:30pm
Phoenix
@
Henley

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
McLoughlin
@
Baker

7:30pm
La Grande
@
Ontario

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
Riverdale
@
Horizon Christian, Tualatin

6pm
Catlin Gabel
@
Oregon Episcopal

3A-2 PacWest Conference

7:30pm
Amity
@
Yamhill-Carlton

7pm
Scio
@
Blanchet Catholic

3A-3 Coastal Range League

7pm
Clatskanie
@
Rainier

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
Harrisburg
@
La Pine

7:30pm
Creswell
@
Pleasant Hill

3A-5 Far West League

5:30pm
Sutherlin
@
South Umpqua


TBD
St. Mary's, Medford
@
South Umpqua

5:30pm
Cascade Christian
@
Brookings-Harbor

5:30pm
Douglas
@
St. Mary's, Medford

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm
Nyssa
@
Umatilla

7:30pm
Burns
@
Irrigon

2A-2 Tri-River Conference

7pm
Salem Academy
@
Sheridan

2A-4 Sunset Conference

7pm
Bandon
@
Reedsport

7pm
Toledo
@
Waldport

Broadcast Coverage
7pm
Gold Beach
@
Myrtle Point

2A-5 Southern Cascade League

8pm
Lakeview
@
Lost River

8pm
Glide
@
Bonanza

5:30pm
Rogue River
@
Illinois Valley

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
Weston-McEwen
@
Pilot Rock

7:30pm
Heppner
@
Enterprise

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Southwest Christian
@
Country Christian

7:30pm
St. Stephen's Acad.
@
Life Christian

7:30pm
Damascus Christian
@
Open Door Christian Acad.

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Trinity Academy

1A-2 Casco League

7pm
Falls City
@
C.S. Lewis Academy

7pm
St. Paul
@
Willamette Valley Christian

1A-4 Skyline League

7:30pm
Pacific
@
Riddle

7:30pm
Elkton
@
North Douglas

7:30pm
Umpqua Valley Christian
@
Days Creek

1A-5 Mountain Valley League

7pm
Central Christian
@
North Lake

7pm
Prospect Charter
@
Crosspoint Christian

7pm
Chiloquin
@
Butte Falls

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Trout Lake
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
South Wasco County
@
Dufur

7:30pm
Condon / Wheeler
@
Ione / Arlington

7:30pm
Echo
@
Sherman

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
Powder Valley
@
Imbler

7:30pm
Nixyaawii
@
Wallowa

7:30pm
Cove
@
Pine Eagle

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
Long Creek / Ukiah
@
Four Rivers