Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
Fall Sports Schedules, Leagues, Rankings
Volleyball | Football | Soccer: Girls | Boys | XC: Girls | Boys
Open Dates
Open Dates Page

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Ida B. Wells
@
McDaniel

6A-2 Metro League

7pm
Southridge
@
Beaverton

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
Sherwood
@
McMinnville

5:45pm
Century
@
Forest Grove

6A-4 Mt. Hood Conference

7:30pm
Centennial
@
Nelson

6:30pm
Clackamas
@
Sandy

6A-5 Three Rivers League

7pm
Lake Oswego
@
Lakeridge

Broadcast Coverage

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
Summit
@
Mountain View

5:45pm
South Salem
@
Sprague

5:45pm
West Salem
@
McNary

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Roseburg
@
South Medford

6:45pm
Grants Pass
@
Sheldon

6:45pm
South Eugene
@
North Medford

Non-League

6:30pm
Harrisburg
@
Caldera [JV]

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
La Salle Prep
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

7pm
Willamette
@
Eagle Point

7pm
Thurston
@
Churchill

6:45pm
North Bend
@
Crater

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
West Albany
@
Silverton

4A-3 Oregon West Conference

7pm
Sweet Home
@
Sisters

7pm
Cascade
@
Stayton

7pm
Philomath
@
Woodburn

4A-4 Sky Em League

5:45pm
Marist Catholic
@
Siuslaw

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
Baker
@
McLoughlin

Non-League

7:30pm
Molalla
@
Seaside

7pm
Rainier
@
Tillamook

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
Horizon Christian, Tualatin
@
Riverdale

7:30pm
Oregon Episcopal
@
Catlin Gabel

3A-2 PacWest Conference

5:30pm
Dayton
@
Yamhill-Carlton

5:30pm
Amity
@
Blanchet Catholic

3A-3 Coastal Range League

6pm
Warrenton
@
Willamina

3A-5 Far West League


TBD
South Umpqua
@
St. Mary's, Medford

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm
Burns
@
Umatilla

7:30pm
Irrigon
@
Riverside

Non-League

7pm
Scio
@
Creswell

2A-1 Northwest League

7:30pm
Knappa
@
Mannahouse Christian Acad.

7pm
Columbia Christian
@
Gaston

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
Reedsport
@
Bandon

5:30pm
Waldport
@
Toledo

5:30pm
Myrtle Point
@
Gold Beach

2A-5 Southern Cascade League

6:30pm
Illinois Valley
@
Lost River

6:30pm
Rogue River
@
Bonanza

7pm
Lakeview
@
Glide

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
Heppner
@
Pilot Rock

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Country Christian

Country Christian
7:30pm
Open Door Christian Acad.
@
Trinity Academy

played at Open Door Chrisitan Academy

1A-2 Casco League

7pm
Crosshill Christian
@
Perrydale

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
Prospect Charter
@
Trinity Lutheran

7pm
Butte Falls
@
Central Christian


TBD
Crosspoint Christian
@
Chiloquin

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Sherman
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
Mitchell / Spray
@
South Wasco County

7:30pm
Ione / Arlington
@
Trout Lake

1A-7 Old Oregon League

6pm
Griswold
@
Joseph

7:30pm
Elgin
@
Powder Valley

7:30pm
Nixyaawii
@
Cove

1A-8 High Desert League


TBD
Four Rivers
@
Long Creek / Ukiah