Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
Pacific Office Automation - 1 Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7pm
47
44
Lake Oswego
@
Jesuit

7pm
44
45
Liberty
@
Aloha

6:30pm
53
59
Grants Pass
@
Bend

6:30pm
C
X
L
South Eugene
@
Summit

7:15pm
53
52
Glencoe
@
Hillsboro

7:15pm
54
56
Reynolds
@
Newberg

7:30pm
61
70
Oregon City
@
David Douglas

6:45pm
56
46
Nelson
@
North Salem

7:15pm
75
63
Scappoose
@
Century

Barlow Trail Tournament

7pm
13
53
Thurston
@
Barlow

Barlow Trail Tournament
Sam Barlow High School
5:30pm
76
39
Tualatin
@
Benson

Barlow Trail Tournament
N
Barlow High School

Capitol City Classic

5:30pm
58
37
Mountainside
@
McNary

Capitol City Classic
N
Willamette University
7pm
50
67
Jefferson, Portland
@
West Salem

Capitol City Classic
N
Willamette University

Lakeridge Tournament

6pm
67
49
Sunset
@
Centennial

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS
2pm
60
53
Canby
@
Southridge

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge High School
4pm
66
53
North Medford
@
Clackamas

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS
8pm
59
44
McDaniel
@
Lakeridge

Lakeridge Tournament
Lakeridge HS

Shamrock Slam

4pm
42
71
Roseburg
@
Sprague

Shamrock Slam
N
Sheldon High School
7:30pm
46
48
Franklin
@
Sheldon

Shamrock Slam
Sheldon High School

Tarkanian Classic

9:30pm
70
42
Grant
@
Jordan (UT)

Tarkanian Classic
N
Coronado HS

Woodburn Tournament

7pm
27
59
McKay
@
Woodburn

Woodburn Tournament
Woodburn High School

5A-2 Midwestern League

7pm
43
61
Willamette
@
Churchill

Non-League

7pm
C
X
L
St. Helens
@
Stayton

7pm
79
49
La Salle Prep
@
West Albany

6pm
62
40
South Albany
@
Elmira

Capitol City Classic

8:30pm
39
49
Cascade
@
Silverton

Capitol City Classic
N
Willamette University
4pm
41
60
Corvallis
@
Wilsonville

Capitol City Classic
N
Willamette University

Shamrock Slam

5:45pm
52
50
Parkrose
@
Marist Catholic

Shamrock Slam
N
Sheldon HS

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS

3:30pm
38
52
Philomath
@
Redmond

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
N
Marshfield High School
Noon
57
36
North Bend
@
Hidden Valley

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
N
Marshfield High School
7pm
66
84
Crook County
@
Marshfield

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
Marshfield High School

Woodburn Tournament

5:30pm
33
63
Dallas
@
The Dalles

Woodburn Tournament
N
Woodburn High School

Non-League

7:30pm
64
53
Baker
@
Mazama

7:30pm
45
42
Riverdale
@
Valley Catholic

7:30pm
34
72
Ontario
@
Klamath Union

7:30pm
46
45
Sweet Home
@
Harrisburg

OT
7pm
52
72
Booners Ferry (WA)
@
La Grande

N
Stanfield

Bulldog Invitational

4:30pm
61
27
Siuslaw
@
Sutherlin

Bulldog Invitational
N
Creswell High School- Main Gym

Dayton Basketball Tournament

4:30pm
50
35
Santiam Christian
@
Tillamook

Dayton Basketball Tournament
N
Dayton High School
3pm
23
48
Clatskanie
@
Molalla

Dayton Basketball Tournament
N
Dayton High School
6pm
34
61
Estacada
@
Dayton

Dayton Basketball Tournament
Dayton High School

Douglas Holiday Crossover Tournament

10:30am
56
64
Phoenix
@
Pleasant Hill

Douglas Holiday Crossover Tournament
N
Douglas High School 12/17 & 12/18
1:30pm
52
58
North Valley
@
St. Mary's, Medford

Douglas Holiday Crossover Tournament
N
Douglas High School

Seaside Holiday Classic

5:45pm
72
35
Newport
@
Rochester (WA)

Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School
5:45pm
57
65
Astoria
@
Corbett

Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School
8:45pm
35
55
Madras
@
Seaside

Seaside Holiday Classic
Seaside High School
8:45pm
67
70
Elma (WA)
@
Cottage Grove

Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS

8:30am
60
47
Junction City
@
Cascade Christian

South Coast Les Schwab Tournament - Marshfield HS
N
Marshfield High School

Non-League

7:30pm
40
54
Amity
@
Westside Christian

7:30pm
27
46
Gervais
@
Yamhill-Carlton

Boomer Bash

5pm
62
56
La Pine
@
Central Linn

Boomer Bash
N
Toledo HS

Bulldog Invitational

7:30pm
42
77
Monroe
@
Creswell

Bulldog Invitational
Creswell High School

Dayton Basketball Tournament

3pm
52
58
Taft
@
Willamina

Dayton Basketball Tournament
N
Taft 7-12

Douglas Holiday Crossover Tournament

7:30pm
25
58
Reedsport
@
Douglas

Douglas Holiday Crossover Tournament
Douglas High School
4:30pm
39
61
Days Creek
@
South Umpqua

Douglas Holiday Crossover Tournament
N
Douglas High School New Gym

Helix Tournament

4pm
45
40
Wallowa
@
Umatilla [JV]

Helix Tournament
Helix High School

Heppner Tournament

7:30pm
46
43
Warrenton
@
Heppner

Heppner Tournament
Heppner HS
4:30pm
64
24
Weston-McEwen
@
Irrigon

Heppner Tournament
N
Heppner High School

Logger Classic

4:30pm
43
59
Brookings-Harbor
@
McKinleyville (CA)

Logger Classic
N
Eureka HS
7:30pm
56
64
Brookings-Harbor
@
Eureka (CA)

Logger Classic
N
Eureka HS

Regis Holiday Tournament

8pm
C
X
L
Horizon Christian, Tualatin
@
Regis

Regis Holiday Tournament
Broadcast Coverage
Regis High School
5pm
32
38
Scio
@
Waldport

Regis Holiday Tournament
N
Regis High School

2A-1 Northwest League

7:30pm
30
43
Nestucca
@
Mannahouse Christian Acad.

7pm
50
46
Portland Christian
@
Gaston

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
68
41
Western Christian
@
Santiam

Non-League

7:30pm
34
49
Lost River
@
Bandon

7:30pm
25
78
Pilot Rock
@
Knappa

7:30pm
46
56
Myrtle Point
@
Illinois Valley

7pm
61
74
Bonanza
@
Gold Beach

7:30pm
43
57
Riddle
@
East Linn Christian Acad.

6pm
49
41
Coquille
@
Rogue River

7:30pm
52
41
Elkton
@
Lowell

4:30pm
21
45
Pacific
@
Bandon [JV]

6pm
32
47
Oakridge
@
Camas Valley

13 Mile Shootout

4:30pm
61
56
Faith Bible
@
Grant Union

13 Mile Shootout
N
Prairie City High School

Boomer Bash

8pm
51
55
Mohawk
@
Toledo

Boomer Bash
Toledo High School

Union Bobcat Classic

1:30pm
59
43
Cove
@
Enterprise

Union Bobcat Classic
N
Union High School
8:45pm (MT)
52
58
Jordan Valley
@
Union

Union Bobcat Classic
Union High School

1A-1 The Valley 10 League

6pm
53
31
Trinity Academy
@
St. Stephen's Acad.

Lake Bible Church 4565 Carmen Dr. Lake Oswego, OR 97035
7:30pm
42
39
Grand View Christian Acad.
@
Damascus Christian

7:30pm
45
37
Open Door Christian Acad.
@
North Clackamas Christian

1A-5 Mountain Valley League

7pm
50
35
North Lake / Paisley
@
Gilchrist

6pm
45
37
Crosspoint Christian
@
Prospect Charter

1A-6 Big Sky League

7:30pm
32
68
Klickitat / Glenwood
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
25
74
Bickleton
@
Ione / Arlington

Arlington HS
7:30pm
45
61
Sherman
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray High School
7:30pm
60
76
Echo
@
Condon

Non-League

7pm
C
X
L
Mapleton
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

Broadcast Coverage
6:30pm
46
63
Four Rivers
@
Pine Eagle

7pm
46
28
Yoncalla
@
Crow

6pm
C
X
L
Country Christian
@
Willamette Valley Christian

6:30pm
39
38
Crane
@
Liberty Charter (ID)

13 Mile Shootout

7:30pm
58
64
Joseph
@
Prairie City

13 Mile Shootout
Prairie City

Helix Tournament

8pm
10
53
Long Creek / Ukiah
@
Griswold

Helix Tournament
N
helix

Union Bobcat Classic

4:30pm
51
28
Powder Valley
@
Imbler

Union Bobcat Classic
N
Union High School