Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_Prizewin_234x60.jpg Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7pm
Central Catholic
@
Jesuit

7:30pm
Sherwood
@
Barlow

6:45pm
Mountain View
@
Roseburg

5:45pm
Tigard
@
Sprague

6:45pm
South Salem
@
South Eugene

7pm
Clackamas
@
Mountainside

7pm
Grants Pass
@
Douglas (NV)

7pm
Canby
@
McNary

7:30pm
Cleveland
@
Gresham

Broadcast Coverage
7pm
Beaverton
@
Sheldon

6:45pm
Newberg
@
North Salem

6:45pm
Bend
@
North Medford

7:30pm
Skyview (WA)
@
West Linn

7:15pm
Southridge
@
Glencoe

7:30pm
Sunset
@
David Douglas

6pm
Ida B. Wells
@
South Medford

7pm
Westview
@
Benson

Marshall Campus
7pm
Camas HS (WA)
@
Jefferson, Portland

7pm
Oregon City
@
McDaniel

Centennial Boys Basketball Tip Off Tourney

8:15pm
McKay
@
Centennial

Centennial Boys Basketball Tip Off Tourney
Centennial High School
6:30pm
Hood River Valley
@
Lincoln

Centennial Boys Basketball Tip Off Tourney
N
Centennial High School

Forest Grove Tournament


TBD
TBD
@
Forest Grove

Forest Grove Tournament
N
Forest Grove High School

TBD
Aloha
@
TBD

Forest Grove Tournament
N
Forest Grove High School

Hoophall West HS Invitational

3pm (MT)
Lake Oswego
@
Pace Academy (GA)

Hoophall West HS Invitational
N
Chaparral HS

Non-League

7:30pm
Eagle Point
@
Hidden Valley

Broadcast Coverage
7pm
St. Helens
@
Lebanon

7pm
Central
@
Philomath

7pm
Crater
@
Mazama

7pm
Churchill
@
Crescent Valley

6:30pm
Putnam
@
Pendleton

6:45pm
Corvallis
@
Willamette

7:15pm
La Salle Prep
@
The Dalles

Madras


TBD
TBD
@
Ridgeview

Madras
N
Madras High School

Non-League

7pm
La Grande
@
Molalla

7pm
Marshfield
@
Cascade

7pm
Gladstone
@
Banks

Broadcast Coverage
7:15pm
Valley Catholic
@
Marist Catholic

7pm
Yamhill-Carlton
@
Newport

Broadcast Coverage
7:30pm
St. Mary's, Medford
@
Henley

7pm (MT)
Ontario
@
Emmett (ID)

7pm
Baker
@
Estacada

7:30pm
North Valley
@
Cottage Grove

6:30pm
Sutherlin
@
Phoenix

Columbia River Clash

7:30pm
McLoughlin
@
Riverside

Columbia River Clash
N
Umatilla HS

Harrisburg Tournament

4:30pm
Monroe
@
Siuslaw

Harrisburg Tournament
N
Harrisburg High School

Junction City Les Schwab Holiday Classic

6:30pm
Sweet Home
@
TBD

Junction City Les Schwab Holiday Classic
N
Junction City High School
7pm
Sweet Home
@
Junction City

Junction City Les Schwab Holiday Classic
N
Junction City High School

Junction City Tournament

5pm
Klamath Union
@
Seaside

Junction City Tournament
N
Junction City HS

OES Tournament

4:30pm
North Marion
@
Riverdale

OES Tournament
N
Oregon Episcopal

Non-League

7:30pm
Western Christian
@
Santiam Christian

7:30pm
Creswell
@
Scio

7pm
Warrenton
@
Amity

7pm
South Umpqua
@
Illinois Valley

7:30pm (MT)
Nyssa
@
McCall (ID)

7pm
Rogue River
@
Douglas

7:30pm
Kennedy
@
Willamina

7pm (MT)
Vale
@
Weiser (ID)

Columbia River Clash

4:30pm
Rainier
@
Umatilla

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

TBD
TBD
@
Irrigon

Columbia River Clash
N
Umatilla High School
4:30pm
TBD
@
Rainier

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

Harney County Crossover

4:30pm
Lakeview
@
Burns

Harney County Crossover
N
Crane HS

Harrisburg Booster Club Tournament


TBD
Blanchet Catholic
@
Harrisburg

Harrisburg Booster Club Tournament
Harrisburg High School

Myrtle Point Tournament

7pm
Brookings-Harbor
@
TBD

Myrtle Point Tournament
N
Myrtle Point HS

OES Invitatioinal

7:30pm
Regis
@
Oregon Episcopal

OES Invitatioinal
OES

2A-2 Tri-River Conference

6pm
Gervais
@
Salem Academy

Non-League

7pm
East Linn Christian Acad.
@
St. Paul

7:30pm
Reedsport
@
Pacific

6:30pm
Coquille
@
Lowell

7pm
Oakridge
@
North Lake / Paisley

7:30pm
Gold Beach
@
Powers

2A Preview

8pm
Pilot Rock
@
Toledo

2A Preview
Pendleton Convention Center
4:45pm
Heppner
@
Bandon

2A Preview
N
Pendleton Convention Center
1:15pm
Weston-McEwen
@
Bonanza

2A Preview
N
Pendleton Convention Center

Calvin Hiatt Memorial Basketball Tournament

4pm
Echo
@
Union

Calvin Hiatt Memorial Basketball Tournament
N
North Powder High School
1:30pm
Enterprise
@
Adrian

Calvin Hiatt Memorial Basketball Tournament
N
North Powder

Condon Christmas Tournament

1:30pm
Vernonia
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

Condon Christmas Tournament
Condon High School

Harrisburg Tournament


TBD
TBD
@
Monroe

Harrisburg Tournament
N
Harrisburg High School

myrtle point tournament

7pm
Nestucca
@
TBD

myrtle point tournament
N
Myrtle Point

Myrtle Trees Classic


TBD
TBD
@
Myrtle Point

Myrtle Trees Classic
N
Myrtle Point

TBD
Glide
@
TBD

Myrtle Trees Classic
Myrtle Point HS

Running Raider Tournament

8pm
Chiloquin
@
Lost River

Running Raider Tournament
N
Lost River High School

Southwest Christian Invitational

7pm
TBD
@
Delphian

Southwest Christian Invitational
N
Southwest Christian

Wildcat Challenge

4:30pm
Siletz Valley
@
Delphian

Wildcat Challenge
N
Southwest Christian

Non-League

7pm
Triangle Lake
@
Yoncalla

4:30pm
Eddyville Charter
@
North Clackamas Christian

N
Condon

Arlington Snowball Tournament

7:30pm
TBD
@
Ione / Arlington

Arlington Snowball Tournament
Arlington HS
4:30pm
Griswold
@
Four Rivers

Arlington Snowball Tournament
N
Arlington High School

Calvin Hiatt Memorial Basketball Tournament

7:30pm
Prairie City
@
Powder Valley

Calvin Hiatt Memorial Basketball Tournament
N
Powder Valley High School

Calvin Hiatt Memorial Tournament

1pm
Imbler
@
Tri Valley (ID)

Calvin Hiatt Memorial Tournament
N
Powder Valley HS

Condon Christmas Tournament

7:30pm
Elkton
@
Condon

Condon Christmas Tournament
Condon High School

Cow Creek Classic

7:30pm
TBD
@
Riddle

Cow Creek Classic
Riddle High School

Harney County Crossover

7:30pm
Damascus Christian
@
Crane

Harney County Crossover
Crane High School

Hawk Invite

7:30pm
Wallowa
@
Horizon Christian, Hood River

Hawk Invite
N
Horizon Christian Hood River
4:30pm
Open Door Christian Acad.
@
Trout Lake

Hawk Invite
N
Horizon Christian Hood River

John Howey Memorial

7:30pm
Dayville / Monument
@
South Wasco County

John Howey Memorial
Maupin
4:30pm
Cove
@
Central Christian

John Howey Memorial
N
South Wasco County HS

North Lake Tournament


TBD
Spray / Mitchell / Wheeler
@
TBD

North Lake Tournament
N
North Lake High School

Powder Valley Tournament

4:30pm
Jordan Valley
@
Joseph

Powder Valley Tournament
N
Powder Valley HS
5:30pm
Powder Valley
@
Pine Eagle

Powder Valley Tournament
N
Powder Valley HS

TBD
Dufur
@
TBD

Powder Valley Tournament
N
Powder Valley High School

Riddle Tournament


TBD
Umpqua Valley Christian
@
TBD

Riddle Tournament
N
Riddle High School
2pm
Glendale
@
TBD

Riddle Tournament
Riddle High School

Running Raider Tournament

5pm
Butte Valley (CA)
@
Crosspoint Christian

Running Raider Tournament
N
Lost River

Southwest Christian Invitational

7:30pm
Jewell
@
Southwest Christian

Southwest Christian Invitational
Southwest Christian

Umatilla Clash


TBD
Nixyaawii
@
TBD

Umatilla Clash
N
Umatilla High School