Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
U.S. Marines Ad
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 4 Schedules by Sport
Basketball:Girls | Boys Swimming: Girls | Boys | Wrestling
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page
Recruit Officials Ad

2020-21 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
23
66
Lincoln
@
Grant

6A-2 Metro League

7pm
24
46
Mountainside
@
Beaverton

7pm
59
42
Jesuit
@
Southridge

7pm
65
57
Westview
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
58
80
McMinnville
@
Liberty

7:15pm
57
69
Century
@
Sherwood

7:15pm
59
58
Newberg
@
Forest Grove

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
81
87
North Medford
@
South Medford

"2OT"

Non-League

7pm
C
X
L
Bend
@
La Pine

7:15pm
21
54
St. Helens
@
Glencoe

7:15pm
90
53
Cleveland
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

5A-2 Midwestern League

7pm
37
41
Eagle Point
@
Ashland

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
59
29
Crook County
@
Pendleton

6:30pm
39
54
Ridgeview
@
Hood River Valley

7pm
35
71
The Dalles
@
Redmond

Non-League

7pm
26
43
North Bend
@
Bandon

4A-1 Cowapa League

6pm
43
35
Banks
@
Astoria

6pm
52
68
Valley Catholic
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
40
57
Molalla
@
Corbett

7pm
66
36
Gladstone
@
North Marion

7pm
58
72
Madras
@
Estacada

4A-4 Sky Em League

5:45pm
48
79
Siuslaw
@
Marist Catholic

5:45pm
14
60
Elmira
@
Junction City

5:45pm
38
62
Cottage Grove
@
Marshfield

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
34
57
North Valley
@
Klamath Union

7pm
45
66
Phoenix
@
Mazama

7:30pm
38
39
Henley
@
Hidden Valley

Non-League

7pm
43
36
Newport
@
Sisters

5:30pm
48
52
Ontario
@
Burns

7:30pm
53
38
McLoughlin
@
Weston-McEwen

OTHER

7pm
53
58
Cascade
@
Woodburn

7pm
56
57
Sweet Home
@
Stayton

OT

3A-2 PacWest Conference

7pm
53
16
Dayton
@
Blanchet Catholic

3A-3 Coastal Range League

7pm
28
50
Rainier
@
Willamina

6pm
26
63
Taft
@
Warrenton

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
32
59
Harrisburg
@
Santiam Christian

6pm
C
X
L
Pleasant Hill
@
Creswell

Broadcast Coverage

3A-5 Far West League

6pm
19
57
South Umpqua
@
Sutherlin

6pm
60
62
St. Mary's, Medford
@
Brookings-Harbor

3A-6 Eastern Oregon League

5:30pm (MT)
56
50
Vale
@
Nyssa

Non-League

7:30pm
54
40
Pilot Rock
@
Riverside

7:30pm
26
58
Irrigon
@
Heppner

7:30pm
47
36
Umatilla
@
Stanfield

4:30pm
19
51
Hosanna-Triad
@
Cascade Christian

2A-2 Tri-River Conference

6:30pm
67
23
Salem Academy
@
Colton

6:30pm
52
60
Culver
@
Gervais

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
50
69
Oakland
@
Regis

7:30pm
20
76
Oakridge
@
East Linn Christian Acad.

7:30pm
46
60
Central Linn
@
Lowell

7:30pm
63
49
Jefferson
@
Monroe

Non-League

7pm
34
45
Lakeview
@
North Lake / Paisley

1A-1 The Valley 10 League

6pm
71
38
Open Door Christian Acad.
@
Southwest Christian

7:30pm
26
34
Grand View Christian Acad.
@
Country Christian

1A-3 Mountain West League

5:30pm
32
51
Mohawk
@
Mapleton

5:30pm
55
23
Siletz Valley
@
Triangle Lake

7pm
C
X
L
Alsea
@
McKenzie

5:30pm
17
60
Crow
@
Eddyville Charter

1A-4 Skyline League

7:30pm
42
60
Glendale
@
Riddle

7:30pm
22
56
Yoncalla
@
Days Creek

6pm
52
48
North Douglas
@
Umpqua Valley Christian

6pm
21
68
Pacific
@
Elkton

1A-6 Big Sky League

7:30pm
40
72
Trout Lake
@
Condon / Wheeler

7:30pm
41
54
Sherman
@
South Wasco County

4pm
46
48
Mitchell / Spray
@
Lyle / Wishram

1A-7 Old Oregon League

7pm
29
55
Wallowa
@
Joseph

Non-League

7pm
70
72
Alsea
@
Falls City

OTHER

7:30pm
26
46
North Clackamas Christian
@
Damascus Christian

6pm
77
42
Cove
@
Griswold