Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ve-banner-ads-234x60.png Ad
OSAA_Prizewin_728x90.jpg Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

West Albany Wrestling Program

School
Classification
5A (Public)
Regular District
5A-3 Mid-Willamette Conference

Team Staff
Head Coach
Casey Horn
Asst. Coaches
Bryan Barker, Butch Lindberg, Clarance Walls, Cleveland Walters, Gene D'Agostini, Hannah Brunson, Izaak Wetmore, John Horn, Linden Loren, Mike Burner, Miranda D'Agostini, Sam Hesseltine, Thomas Schick
Program Information
Classification
5A (2019-20)
League
5A-3 Mid-Willamette Conference
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/7 Sat 9:00 am Perry Burlison (Cascade)
Cascade, Central, Cottage Grove, Crescent Valley, Crook County, Dallas, Elmira / Crow, Junction City, Lebanon, Marshfield, McKay, Philomath / Alsea, Scappoose, Silverton, Sisters, South Salem, Stayton, Sweet Home, Tigard, West Albany
Cascade
DONE 12/12 Thu 4:00 pm West Albany 3-way
Lebanon, North Eugene, South Albany, West Albany
West Albany
LIVE 12/13 - 12/14 F/S 11:00 am Rose City Championships
Aloha, Cascade, Cleveland, Dallas, Glencoe, Lebanon, McMinnville, Mountain View, Newberg, Silverton, Sweet Home, Thurston, West Albany, Westview, Wilsonville
Westview
DONE 12/14 Sat TBD McKay (McKay High School)
Beaverton, Centennial, Churchill, Corvallis, McKay, Stayton, West Albany
McKay
SCHD 12/18 Wed 4:00 pm MWC Meet (Dallas High School)
Central, Dallas, South Albany, West Albany
Dallas
SCHD 12/20 - 12/21 F/S TBD North West Dual Meet Championships
Cascade, Centennial, Century, Cleveland, Dallas, Junction City, McMinnville, Redmond, Silverton, South Albany, Sweet Home, Thurston, West Albany
West Albany
SCHD 12/20 - 12/21 F/S 9:00 am Northwest Duals (Linn County Fair and Expo.)
South Salem, West Albany
West Albany
SCHD 1/3 Fri TBD Linn County Wrestling Championships
Harrisburg, Lebanon, South Albany, Sweet Home, West Albany
West Albany
SCHD 1/10 Fri TBD Westview Invitational
McMinnville, West Albany, Westview
Westview
SCHD 1/15 Wed 4:00 pm 4-Way League Dual (South Albany)
North Salem, Silverton, South Albany, West Albany
South Albany
SCHD 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, Dallas, David Douglas, Dayton, Douglas, Eagle Point, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, Illinois Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Taft, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
SCHD 1/24 Fri 10:00 am Tod Surmon Invitational (West Albany High School)
Beaverton, Canby, Corvallis, Dayton, Mountainside, Ridgeview, Stayton, West Albany, West Salem
West Albany
SCHD 1/30 Thu 4:00 pm MWC Meet (Crescent Valley)
Corvallis, Crescent Valley, South Albany, West Albany
Crescent Valley
SCHD 1/31 - 2/1 F/S TBD Cottage Grove (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Churchill, Coquille, Corvallis, Cottage Grove, Creswell, Elmira / Crow, Glide, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Jefferson, Klamath Union, Lakeridge, Lost River, Lowell, Madras, Mazama, North Eugene, North Valley, Oakridge, Philomath / Alsea, Pleasant Hill, Sheldon, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Albany, Willamette
Cottage Grove
SCHD 2/6 Thu 7:00 pm South Albany vs. West Albany Dual WRE Match (West Albany High School)
West Albany
SCHD 2/8 Sat TBD Silverton Dual Meet Tournament
Aloha, Forest Grove, Glencoe, Ridgeview, Silverton, West Albany
Silverton
SCHD 2/21 Fri TBD Districts (South Albany)
Central, Corvallis, Crescent Valley, Dallas, Lebanon, North Salem, Silverton, South Albany, West Albany
South Albany
SCHD 2/22 Sat TBD Districts (South Albany)
Central, Corvallis, Crescent Valley, Dallas, Lebanon, North Salem, Silverton, South Albany, West Albany
South Albany
# C Name Position Grade Height Weight
Alex Carrillo 9
Alexander Graybeal 10
Angelo Herrera 10
Ariana Martinez-Nguyen 10
Austin Leach 11
Ava Remington 9
Bayne Barker 10
Bea Dye 10
Boden Lindberg 10
Bradley Layton 12
Brendan Hughes 11
Caleb Hart 11
Cayden Cumpiano 12
Chase Sparks 11
Chris Buker 11
Clair Lloyd 9
David Cumpiano 11
David McGarry 9
Derek Sossie 9
Devin Baer 10
Emily Alvis 11
Gage Pearson 9
Hunter Hampl 11
Ian LaPlant 9
Izaiah Garcia 9
Izais Partida 10
Jasiah Brown 11
Jayden Guggenmos 10
Joe Wagner 9
Jonathan Aurand 12
Juan Garcia 10
Julian Gaitaud 10
Kevin Martinez-Olvera 9
LaNae Gutierrez 9
Leonid Prokopovych 12
Mason Davis 11
Melia Rasmussen 10
Naia Rasmussen 12
Natalie Avila 11
Nishant Vashisht 10
Noah Miller 11
Noah Reese 9
Richie Campbell 10
RJ Banks 9
Samantha Cumpiano 11
Simon Woodall 10
Sophia Jackson 9
Thomas Bernt 10
Tyler Martinez-Nguyen 10
Zachary Richardson 10
Zane Azmane 10
Zoe LaPlant 11




No Team Photo Found