Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OnPoint_Auto_243x60.png Ad
ve-banner-ads728x90.png Ad
Wendys AOTW 160x600 Ad

Sweet Home Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-3 Oregon West Conference

Team Staff
Head Coach
Steve Thorpe
Asst. Coaches
Nathan Whitfield, Steve Schilling, Tim Boatwright, Tomas Rosa
Program Information
Classification
4A (2019-20)
League
4A-SD2 Special District 2
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/4 Wed 4:00 pm Weisbrodt Invitational (Lebanon)
Lebanon, South Albany, Sweet Home, Tigard, Woodburn
Lebanon
DONE 12/7 Sat 9:00 am Perry Burlison (Cascade)
Cascade, Central, Cottage Grove, Crescent Valley, Crook County, Dallas, Elmira / Crow, Junction City, Lebanon, Marshfield, McKay, Philomath / Alsea, Scappoose, Silverton, Sisters, South Salem, Stayton, Sweet Home, Tigard, West Albany
Cascade
DONE 12/10 Tue 4:00 pm 4 Way Dual (Sweet Home HS)
Reedsport, South Albany, Stayton, Sweet Home
Sweet Home
DONE 12/13 - 12/14 F/S 11:00 am Rose City Championships
Aloha, Cascade, Cleveland, Dallas, Glencoe, Lebanon, McMinnville, Mountain View, Newberg, Silverton, Sweet Home, Thurston, West Albany, Westview, Wilsonville
Westview
DONE 12/20 - 12/21 F/S TBD North West Dual Meet Championships
Cascade, Centennial, Century, Cleveland, Dallas, Junction City, McMinnville, Redmond, Silverton, South Albany, Sweet Home, Thurston, West Albany
West Albany
DONE 1/3 Fri TBD Linn County Wrestling Championships
Harrisburg, Lebanon, South Albany, Sweet Home, West Albany
West Albany
DONE 1/9 Thu 5:00 pm 3 way (Sweet Home HS)
Elmira / Crow, Mazama, Sweet Home
Sweet Home
DONE 1/10 Fri 4:00 pm Earl Gillis Invitational (Newberg)
Cleveland, David Douglas, Lebanon, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Newberg, Sweet Home, Thurston
Newberg
DONE 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, David Douglas, Dayton, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Madras, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Pleasant Hill, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
DONE 1/22 Wed 6:00 pm Tillamook vs. Sweet Home Dual WRE Match (Sweet Home HS)
Sweet Home
DONE 1/23 Thu 6:00 pm Sweet Home vs. Junction City Dual WRE Meet (Junction City HS)
Junction City
DONE 1/30 Thu 7:00 pm Sweet Home vs. Banks Dual WRE Meet (Banks High School)
Banks
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Tournament of Champions
Aloha, Baker / Powder Valley, Cascade, Dallas, Junction City, La Pine, Lebanon, Liberty, Mountain View, Newberg, North Medford, Redmond, Roseburg, Sweet Home, Thurston
Liberty
DONE 2/6 Thu TBD Sweet Home vs. Newport Dual WRE Meet
Newport
DONE 2/13 Thu 6:00 pm North Marion vs. Sweet Home Dual WRE Meet
Sweet Home
DONE 2/21 - 2/22 F/S 12:00 pm Regionals (Stayton HS)
Cascade, Elmira / Crow, Junction City, Siuslaw, Stayton, Sweet Home
Stayton
# C Name Position Grade Height Weight
Alex Kisselburgh 9
Alexia Schilling 12
Brandon Elder 9
Brayden Newport 10
Bryce Porter 12
Charles Crawford 10
Christian Gregory 10
Colby Gazeley 10
Connor Ford 12
Connor McMullen 9
Dakota Melkvik 10
Daniel Goodwin 9
David McMullen 12
Dominic Rodriguez 9
Ethan Spencer 9
Evan Jensen 9
Gavin Walberg 11
Greg Farrell 10
Iakona Howerton 12
Isaac Schaffer 12
Jackson Royer 12
Jacob Sieminksi 9
Jake Fanning 11
Jesse Jamison 10
Jessy Hart 11
Kaden Zajic 9
Kami Hart 10
Ken Storms 11
Kyle Watkins 10
Marc Kanngiesser 12
Nic James 12
Paige Chafin 10
Rian Howard 12
Ryan Clark 9
Ryan Tyndall 10
Sicily Neuschwander 11
Tanner McMahon 11
Tanner Waldrop 10
Travis Thorpe 12
Trenton Smith 9
Treyson Smith 11
Tristan Spencer 11
Tucker Weld 10