Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
Social Media Ad
ORANG_STA_160x600.jpg Ad

Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts Wrestling Program

School
Classification
5A (Public)
Regular District
5A-1 Northwest Oregon Conference

Team Staff
Head Coaches
jonathan Phelps, Robert Lippi
Asst. Coaches
Douglas Smith, Norman Mayer, Stephen Schantin
Program Information
Classification
5A (2019-20)
League
5A-1 Northwest Oregon Conference
Officials
Portland Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/12 Thu 7:00 pm Parkrose vs. Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts Dual WRE Match (Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts)
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
DONE 12/18 Wed 4:00 pm Woodburn Team Duals (Woodburn)
Centennial, Hood River Valley, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Oregon City, Woodburn
Woodburn
DONE 12/20 Fri 3:00 pm Tim Patrick Invitational (Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts)
Benson, Corvallis, Forest Grove, Harrisburg, Madison, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Mountainside, Parkrose, Roosevelt, Southridge
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
DONE 12/28 Sat 9:00 am Old Guys Tournament (Centennial)
Centennial, Century, Cleveland, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Oregon City, Pendleton
Centennial
DONE 1/2 Thu TBD Clackamas Novice JV Tournament
Centennial, Clackamas, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
Clackamas
DONE 1/4 Sat TBD McMinnville (McMinnville High School)
Barlow, Beaverton, Churchill, McMinnville, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Sheldon
McMinnville
DONE 1/9 Thu 6:00 pm Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts vs. Scappoose Dual WRE Match (Scappoose HS)
Scappoose
DONE 1/10 Fri 4:00 pm Earl Gillis Invitational (Newberg)
Cleveland, David Douglas, Lebanon, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Newberg, Sweet Home, Thurston
Newberg
DONE 1/11 Sat 9:00 am Hilhi Invite (Hillsboro)
Banks, Centennial, Glencoe, Grant, Hillsboro, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Mountainside, Edmonds-Woodway (WA), Evergreen (WA)
Hillsboro
DONE 1/15 Wed 7:00 pm Wilsonville vs. Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts Dual WRE Match (Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts)
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
DONE 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, David Douglas, Dayton, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Madras, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Pleasant Hill, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
DONE 1/22 Wed 7:00 pm Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts vs. St. Helens Dual WRE Meet
St. Helens
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Giester Invitational
Benson, Canby, Centennial, Clackamas, Cleveland, Forest Grove, Lincoln, McMinnville, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Reynolds, Ridgeview, Scappoose, Woodburn
Clackamas
DONE 2/6 Thu 7:00 pm Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts vs. Putnam Dual WRE Meet (Rex Putnam High School)
Putnam
DONE 2/13 Thu 7:00 pm Hillsboro vs. Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts Dual WRE Match (Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts)
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
DONE 2/19 Wed 4:30 pm NWOC Frosh/Novice District Meet (Wilsonville HS)
Hillsboro, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Parkrose, Putnam, Scappoose, St. Helens, Wilsonville
Wilsonville
DONE 2/21 Fri 4:00 pm NWOC Districts (Wilsonville HS)
Hillsboro, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Parkrose, Putnam, Scappoose, St. Helens, Wilsonville
Wilsonville
DONE 2/22 Sat 10:00 am NWOC Districts (Wilsonville HS)
Hillsboro, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Parkrose, Putnam, Scappoose, St. Helens, Wilsonville
Wilsonville
# C Name Position Grade Height Weight
Alfredo Castillo 10 120
Andrew Igontov 10 160
Brandon Pomeroy 12 145
Caleb Young 11 132
Daniel Stewart 11 145
Deontray Hannah-Strom 12 220
Dylan Buck 9 152
Dylan Moore 11 285
Eli Gelfand 11 160
Fiona McConnell 11 195
Gage Munoz 10 145
Gavin Smith 9 106
Hailey Toman 12 285
Hayden Huston 11 152
Henry Parker 11 160
Hunter Entrikin 11 220
Isaac Vallejos 12 160
Jaden South 12 132
Jaxson Whitaker 11 126
Kade Luessen 9 195
Kayla Maxwell 11 120
Kenny Martinez 11 195
Kevin Clifton 11 220
Kobi Clark 12 152
Korbyn Amundson 12 195
Marquis Aau 9 285
Michael Preston 9 160
Osric White 12 160
Peter Foulke 12 285
Phoenix Owen-Kennedy 11 170
Theodore Baldwin 9 120
Ulises Aguilar-Soto 12 285
Wade Peterson 11 132
Zachary Tanner 10 106




No Team Photo Found