Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wendys AOTW 234x60 Ad
NSP Ad
19ONP460_Prize_Ad-160x600_F.jpg Ad

Junction City Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-4 Sky Em League

Team Staff
Head Coach
Bob Lee
Asst. Coaches
Benjamin Goodman, Duane Smith, Gary Jordan-Doughty, Jason Haddy , Steve OCallaghan, Tanner Gibson, Zach Harney
Program Information
Classification
4A (2019-20)
League
4A-SD2 Special District 2
Officials
Lane County Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/7 Sat 9:00 am Perry Burlison (Cascade)
Cascade, Central, Cottage Grove, Crescent Valley, Crook County, Dallas, Elmira / Crow, Junction City, Lebanon, Marshfield, McKay, Philomath / Alsea, Scappoose, Silverton, Sisters, South Salem, Stayton, Sweet Home, Tigard, West Albany
Cascade
DONE 12/10 Tue 4:30 pm Cascade Duals
Cascade, Corvallis, Junction City, McNary, Mountainside, Silverton
Cascade
DONE 12/20 - 12/21 F/S TBD North West Dual Meet Championships
Cascade, Centennial, Century, Cleveland, Dallas, Junction City, McMinnville, Redmond, Silverton, South Albany, Sweet Home, Thurston, West Albany
West Albany
DONE 12/21 Sat TBD Liberty Tournament
Aloha, Banks, Centennial, Cottage Grove, Glencoe, Hood River Valley, Junction City, Lebanon, Liberty, McNary, Reynolds, Scappoose, Springfield, St. Helens, Sutherlin, Wilsonville
Liberty
DONE 12/28 Sat 9:00 am Thurston High School Tournament
Creswell, Elmira / Crow, Hidden Valley, Junction City, North Eugene, Ridgeview, Thurston
Thurston
DONE 1/4 Sat 10:00 am EPHS Wrestling Invitational (Eagle Point)
Ashland, Bonanza, Brookings-Harbor, Cascade Christian, Eagle Point, Hidden Valley, Illinois Valley, Junction City, Klamath Union, Myrtle Point, North Medford, North Valley, Phoenix, Rogue River, South Umpqua, Del Norte (CA)
Eagle Point
DONE 1/9 Thu 5:00 pm Junction City Duals (Junction City)
Cascade, Junction City, Woodburn
Junction City
DONE 1/11 Sat 9:00 am Junction City Invite
Junction City, Newport, North Eugene, Pleasant Hill, Sisters, South Medford
Junction City
DONE 1/15 Wed 6:00 pm Junction City vs. Philomath Dual WRE Meet (Philomath High School)
Philomath / Alsea
DONE 1/17 Fri 11:00 am Laura Gillott Keller Williams Tourney (Lebanon)
Barlow, Century, Corvallis, Dallas, Forest Grove, Glencoe, Grants Pass, Junction City, Lebanon, McKay, Mountainside, South Salem, Stayton
Lebanon
DONE 1/23 Thu 6:00 pm Sweet Home vs. Junction City Dual WRE Meet (Junction City HS)
Junction City
DONE 1/24 Fri TBD Skyem Duals (Marshfield High School)
Cottage Grove, Elmira / Crow, Junction City, Marshfield, Siuslaw
Marshfield
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Tournament of Champions
Aloha, Baker / Powder Valley, Cascade, Dallas, Junction City, La Pine, Lebanon, Liberty, Mountain View, Newberg, North Medford, Redmond, Roseburg, Sweet Home, Thurston
Liberty
DONE 2/6 Thu 6:00 pm North Eugene vs. Junction City Dual WRE Meet (Junction City HS)
Junction City
DONE 2/13 Thu 6:00 pm Junction City vs. Elmira Dual WRE Meet (Elmira)
Elmira / Crow
DONE 2/21 - 2/22 F/S 12:00 pm Regionals (Stayton HS)
Cascade, Elmira / Crow, Junction City, Siuslaw, Stayton, Sweet Home
Stayton
# C Name Position Grade Height Weight
Alex Jacob 10
Bodee Haddy [ Had-ee ] 10
Brandon Andresen 12
Breanna Jones 9
Bryer Putney-Moore 11
Brynn Bishop 12
Cade Gant 9
Cameron Truesdell [ Trues-dale ] 12
Carson Henderson 9
Carson Williams 12
Conner McAdams 12
Cori Wendelschafer 10
Emmett Henderson 10
Esmeralda Reyes 10
Evan Potter 11
Ezra Haddy [ Had-ee ] 12
Gabby Berrospe Morales 10
Gavin Watters 10
Henry Casarez 11
Hunter Davis 10
Jacque Medina 10
Jenna Stephens 9
Kaden McDaniel 9
Kyla Vetkos 9
Lucy Goracke [ Gor-ack-ee ] 10
Marco Martinez 10
Matthew Dean 12
Richard Rodriguez 12
Seth Haefer [ Hey-fer ] 10
Skyler Breeton 12
Tanner Gibson 12
Taylor Wendelschafer 12
Tim Jones 10
Yeseina Flores 10