Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wendys AOTW 234x60 Ad
ve-banner-ads728x90.png Ad
2019_Fall All-State_160x600.jpg Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
1
3
Benson
@
Franklin

25-13, 23-25, 25-15, 25-14
6:30pm
3
0
Grant
@
Roosevelt

25-7, 25-9, 25-13
6:30pm
3
2
Lincoln
@
Cleveland

14-25, 25-11, 21-25, 25-16, 15-9
6:30pm
0
3
Madison
@
Wilson

25-15, 25-12, 25-10

6A-2 Metro League

6:45pm
3
1
Mountainside
@
Westview

25-16, 25-22, 21-25, 25-16
6:45pm
3
0
Sunset
@
Southridge

25-12, 25-18, 25-15
6:45pm
0
3
Aloha
@
Jesuit

25-17, 25-14, 25-9

6A-4 Mt. Hood Conference

6:15pm
3
2
Barlow
@
Gresham

N
19-25, 17-25, 25-22, 25-20, 16-14
6:15pm
3
2
Centennial
@
David Douglas

26-24, 20-25, 20-25, 25-10, 15-10
6:15pm
0
3
Reynolds
@
Central Catholic

25-10, 25-5, 25-10
6:15pm
0
3
Sandy
@
Clackamas

25-20, 25-18, 25-22

6A-5 Three Rivers League

6:45pm
3
0
Canby
@
St. Mary's Academy

27-25, 25-15, 25-14
6:30pm
0
3
Tualatin
@
West Linn

25-19, 25-20, 25-14
6:30pm
2
3
Tigard
@
Lakeridge

22-25, 25-19, 25-21, 24-26, 18-16
6:30pm
3
2
Lake Oswego
@
Oregon City

12-25, 15-25, 25-18, 25-22, 15-12

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
1
3
South Medford
@
Grants Pass

25-15, 25-20, 19-25, 25-13
6:45pm
0
3
Roseburg
@
South Eugene

25-16, 25-21, 25-23
6:45pm
3
0
Sheldon
@
North Medford

25-22, 25-21, 25-20

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
3
0
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

25-18, 25-12, 25-16
6:45pm
1
3
Putnam
@
La Salle Prep

20-25, 25-13, 25-15, 25-21
6:45pm
3
1
St. Helens
@
Scappoose

19-25, 25-21, 25-12, 28-26
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
Parkrose

25-8, 25-13, 25-17

5A-2 Midwestern League

6:45pm
1
3
North Bend
@
Ashland

25-9, 23-25, 30-28, 25-17
6:45pm
3
0
North Eugene
@
Churchill

25-22, 25-14, 25-19

5A-3 Mid-Willamette Conference

6pm
3
0
Corvallis
@
Dallas

25-11, 25-13, 25-17
6pm
0
3
Silverton
@
South Albany

25-22, 25-12, 25-20
6pm
0
3
Crescent Valley
@
West Albany

25-20, 25-13, 25-19
6pm
1
3
North Salem
@
Central

25-15, 25-23, 16-25, 25-20

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
0
Ridgeview
@
Hood River Valley

25-18, 25-19, 25-9
6:30pm
3
1
Pendleton
@
Redmond

19-25, 25-23, 25-20, 25-11
6:30pm
3
0
Crook County
@
The Dalles

25-13, 25-11, 25-21

Non-League

6pm
3
2
Springfield
@
Pleasant Hill

25-17, 14-25, 25-21, 20-25, 15-11

4A-3 Oregon West Conference

6pm
3
0
Sisters
@
Philomath

25-23, 25-15, 25-22
6pm
1
3
Cascade
@
Newport

25-11, 25-19, 16-25, 25-22
6pm
3
1
Stayton
@
Woodburn

25-17, 25-27, 25-12, 25-10

4A-4 Sky Em League

6:30pm
2
3
Siuslaw
@
Cottage Grove

21-25, 25-21, 19-25, 25-10, 15-10
6:30pm
0
3
Elmira
@
Marist Catholic

25-10, 25-16, 25-14
6:30pm
1
3
Marshfield
@
Junction City

25-15, 25-22, 23-25, 25-23

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
3
0
Henley
@
Phoenix

25-22, 25-18, 25-6
6:30pm
0
3
Mazama
@
North Valley

25-14, 27-25, 25-20
6:30pm
3
0
Hidden Valley
@
Klamath Union

Non-League

6pm
0
3
Madras
@
La Pine

25-14, 25-20, 25-13
6:45pm
0
3
Salem Academy
@
Valley Catholic

25-11, 25-19, 25-17
6pm
3
0
Sweet Home
@
Molalla

25-11, 25-12, 25-17
7pm
3
0
Banks
@
Estacada

25-22, 25-17, 25-13
6pm
3
0
Astoria
@
North Marion

25-20, 25-17, 25-20
6pm
0
3
Seaside
@
Corbett

25-15, 25-7, 25-13
6pm
3
0
La Grande
@
Tri-Cities Prep (WA)

25-17, 25-17, 25-18
4pm
0
3
Gladstone
@
Estacada

25-13, 25-22, 25-10
5:30pm
3
0
Banks
@
Gladstone

N
25-8, 25-19, 25-12

Helix Tournament

5:30pm
2
0
McLoughlin
@
Griswold

Helix Tournament
25-19, 25-14
4pm
3
2
McLoughlin
@
Umatilla

Helix Tournament
N
18-25, 25-9, 22-25, 25-18, 15-6

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
3
0
Horizon Christian, Tualatin
@
De La Salle North Catholic

3A-3 Coastal Range League

6pm
0
3
Rainier
@
Willamina

25-7, 25-11, 25-11
6pm
3
2
Warrenton
@
Taft

30-28, 24-26, 25-17, 24-26, 15-13

3A-5 Far West League

6pm
1
3
South Umpqua
@
St. Mary's, Medford

25-21, 16-25, 25-16, 25-21
6pm
3
0
Cascade Christian
@
Brookings-Harbor

25-22, 25-20, 25-15
6pm
3
0
Sutherlin
@
Douglas

25-12, 25-17, 25-22

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
0
3
Riverside
@
Irrigon

25-14, 25-10, 25-12
6pm (MT)
3
0
Vale
@
Nyssa

25-13, 25-19, 25-13

Non-League

6pm
0
3
Yamhill-Carlton
@
Santiam Christian

25-11, 25-15, 25-10
7pm
3
0
Harrisburg
@
Coquille

25-15, 25-16, 25-20
6:30pm
1
3
Nestucca
@
Scio

25-18, 25-23, 24-26, 25-20
7pm
3
0
Burns
@
Crane

25-23, 25-14, 25-15
7pm
2
3
Umatilla
@
Griswold

25-22, 23-25, 25-21, 19-25, 15-11

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
0
Gaston
@
Neah-Kah-Nie

25-22, 25-17, 25-20
6:30pm
0
3
Knappa
@
Portland Christian

25-11, 25-17, 25-4
6:30pm
3
0
Vernonia
@
Columbia Christian

25-10, 25-17, 25-15

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
3
0
Gervais
@
Santiam

N
25-16, 25-20, 25-18
7pm
0
3
Gervais
@
Kennedy

25-9, 25-8, 25-14
3pm
3
0
Culver
@
Delphian

25-21, 25-20, 25-22
4:30pm
1
3
Sheridan
@
Culver

N
14-25, 25-16, 26-19, 25-17
4pm
0
3
Santiam
@
Kennedy

25-16, 25-11, 25-4
6pm
3
1
Sheridan
@
Delphian

N
11-25, 25-16, 25-21, 29-27

2A-3 Central Valley Conference

6pm
3
1
Central Linn
@
Oakland

22-25, 25-13, 25-11, 25-15
6pm
0
3
East Linn Christian Acad.
@
Monroe

25-15, 25-15, 25-16
6pm
3
0
Lowell
@
Oakridge

25-7, 25-12, 25-13
6pm
3
2
Regis
@
Jefferson

25-22, 16-25, 22-25, 25-14, 15-8

2A-4 Sunset Conference

6:30pm
3
0
Toledo
@
Myrtle Point

25-19, 27-25, 25-12
6:30pm
3
1
Waldport
@
Gold Beach

6:30pm
0
3
Bandon
@
Reedsport

25-19, 25-11, 25-16

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
Lost River
@
Lakeview

26-24, 25-14, 25-18
5:15pm
3
0
Bonanza
@
Glide

25-15, 25-17, 25-12
5:15pm
1
3
Rogue River
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

11-25-25-11, 25-22-22-25, 25-16-16-25, 25-17-17-25

2A-6 Blue Mountain Conference

6:30pm
0
3
Pilot Rock
@
Weston-McEwen

25-10, 25-10, 25-8
5:30pm
0
3
Stanfield
@
Union

25-11, 25-12, 25-22
6:30pm
3
2
Grant Union
@
Heppner

21-25, 25-13, 13-25, 25-14, 15-6

1A-1 The Valley 10 League

6pm
0
3
Open Door Christian Acad.
@
Country Christian

25-20, 25-10, 25-21
7pm
0
3
Portland Waldorf
@
Country Christian

25-5, 25-3, 25-10

1A-2 Casco League

6pm
3
1
Willamette Valley Christian
@
Falls City

16-25, 25-18, 25-20, 25-17
6pm
3
0
St. Paul
@
Perrydale

25-14, 25-13, 25-20
6pm
3
0
Jewell
@
C.S. Lewis Academy

25-5, 25-17, 25-6

1A-3 Mountain West League

6pm
1
3
Triangle Lake
@
Eddyville Charter

14-25, 25-12, 26-24, 25-20
6pm
3
0
Mohawk
@
McKenzie

25-19, 25-18, 25-13
6pm
3
1
Siletz Valley
@
Oak Hill

25-21, 24-26, 25-20, 25-20

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
North Douglas
@
Days Creek

25-23, 25-14, 25-13
6pm
3
1
Pacific
@
Glendale

16-25, 25-15, 25-13, 25-18
4pm
3
1
Camas Valley
@
Umpqua Valley Christian

16-25, 25-23, 25-13, 25-17

TBD
3
1
Camas Valley
@
Yoncalla

N
25-22, 25-20, 22-25, 25-22
6pm
3
1
Riddle
@
New Hope Christian

19-25, 26-24, 25-23, 26-24
7pm
1
3
Yoncalla
@
Umpqua Valley Christian

25-20, 25-21, 24-26, 25-22

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
2
Gilchrist
@
Hosanna Christian

22-25, 15-25, 26-24, 25-20, 15-9
5:30pm
0
3
Trinity Lutheran
@
Paisley

25-20, 25-8, 25-10
5:30pm
3
0
Central Christian
@
North Lake

25-16, 25-23, 25-14
5pm
3
0
Triad
@
Chiloquin

25-11, 25-9, 25-19

1A-6 Big Sky League

5pm
0
3
Ione / Arlington
@
Dufur

25-16, 25-19, 27-25

1A-7 Old Oregon League

6pm
1
3
Joseph
@
Cove

14-25, 25-19, 25-22, 26-24
6:30pm
0
3
Imbler
@
Powder Valley

25-15, 25-16, 25-18

Non-League

6pm (MT)
3
1
Jordan Valley
@
McDermitt (NV)

25-6, 21-25, 25-15, 25-9